Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Midi (επειγον)


Chaostar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

..και μία διευκρίνιση. Αν το πρόβλημα είναι αυτό που λέμε τότε δεν ωφελεί να παρεμβάλλεις άλλη συσκευή γιατί πάλι από το behringer θα περάσεις.
Χμμμ... έχει δίκιο ο iatrelis, μπερδεύτηκα. Πες μας πάντως τελικά τι έγινε, διότι έτσι όπως πάμε θα επιληφθεί ο Μώλντερ του ζητήματος.. :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι αναβοσβύνουν τα φωτάκια με το keystation σημαίνει απλά ότι στέλνει κάποια μηνύματα συνέχεια και δεν είναι πρόβλημα αυτό απ'ότι ξέρω

 

από αυτά που περιγράφεις το fcb κάνει τη ζημιά

 

Για το keystation δεν ξέρω αλλά αν το συνδέσεις με το computer μάλλον θα υπάρχει μια διαδικασία να του στείλεις sysex dump για να κάνει reset αλλά σε κάθε περίπτωση όλα τα δικά σου presets κτλ θα σβηστούνε. Γι'αυτό πρέπει να τα σώσεις πρώτα με μία αντίστοιχη διαδικασία.

 

Αυτά όμως μπορεί και να μην ισχύουνε για το εν λόγω και είναι συγκεκριμένα τα περι reset για κάθε συσκευή οπότε αν δε λέει και το manual στείλε mail στην m-audio και στείλε και στη behringer να σου πουνε τι γίνεται και με το fcb.

Πριν από όλα όμως, αν έχει η behringer κάποιο forum εκεί θα βρεις την απάντηση

 

το out μάλλον κακώς το έχει και σαν through αν δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση που να το 'κάνει' through

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια thanx...αυριο θα κοιταξω να προμηθευτω απο καπου ενα midi merger, ελπιζω να μην πανε χαμενα τα λεφτα μου....Τωρα τισ μ****ς μου πληρωνω που δεν κοιταξα τις εξοδους πριν αγορασω αλλα τεσπα....

 

Αν βγαλω καποια ακρη θα ενημερωσω αμεσα το forum.

 

PS : Τι προτεινεται...να περιμενω να ερθει από thomann το merger τις midi solutions η να κοιταξω αυτο που βρηκα

http://www1.hellasnet.gr/amidi/m_merge.htm

το οποιο και μαλλον ειναι αμεσα διαθεσιμο;

 

Thanx

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια και χρόνια πολλά. Σε περιπτωση που καποιος ενδιαφερεται για τι εγινε με το προβλημα μου, ακουστε αυτό.

 

Η λειτουργία midi merge του FCB εχει bugs! ναι ναι, σοβαρά, μια λύση λοιπον ειναι το midi merger η αποιαδηποτε αλλα εξωτερικη midi merging συσκευη (γιαυτο και δούλευε με midi interface) η αναβαθμιση του FCB με καινουριο firmware που εχει αναπτυξει ενας χρηστης και κοστιζει 10$.

 

Εγω προμηθευτηκα το midi merger της midi solutions. Οταν ερθει θα σας πω τι εγινε.

 

Πληροφοριες για αολα αυτα καθως και για την λυση βρήκα απο εδώ

 

http://groups.yahoo.com/group/fcb1010/

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το πρόβλημα έγκειται στο ότι ΔΕΝ γίνεται πραγματικό midi merging' date=' με το παρόν setup.[/quote']... ¶ρα είχα δίκιο τελικά, θεωρητικώς τουλάχιστον... κρίμα την ταλαιπωρία.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Midi Merger της Midi Solutions το βρηκα 66 ευρα στον Thomann. Ειχα βρει εδω ενα της Midiman (πρωην M-Audio) αλλα δεν το επμιστευτηκα γιατι ειναι αρκετα παλιο και η πλειοψηφια μου προτεινε midi solutions (ασε που το midiman ειναι και ροζ......αν ειναι δυνατον).

 

Δυστηχως το midi solutions δεν το φερνει κανενας Ελλαδα οποτε αναγκαστκα πας απο εξωτερικο..

 

http://www.thomann.de/thoiw2_maudio_merge_2x2_prodinfo.html?sn=236ad9bba3ea924fcec624c17ca17196

http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-183968.html?sn=236ad9bba3ea924fcec624c17ca17196

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Να ενημερωσω οποιον παρακολουθουσε την συζητηση οτι με το midi merger τα προβληματα που λυθηκαν και ολα δουλευουν ρολοι

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου