Προς το περιεχόμενο

Κάτι δεν πάει καλά...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα μου είναι το κατά πόσο αυτή η εξέλιξη μπορεί να θεωρηθεί ουσιαστική.

Αν η ταχυτητα που πιανεις εχει διαρκεια και νοιωθεις χαλαρός τοτε η εξελιξη σου ειναι ουσιαστικη. Αν θες να εισαι κοντρα συνεχώς με τον μετρονομο' date=' πρεπει να προσεχεις παρα πολυ τα σφιξιματα (καρπος, μπρατσο, ωμος)

 

 

Είναι δηλαδή δυνατόν να τα πάω τόσο καλά σπίτι μου και στο μάθημα ενώ στην πρόβα να τα σκατώνω;

 

Αν εξω απ το σπιτι σου μπορεις να εχεις το 70% του επιπέδου που έχεις μέσα στο σπίτι σου... τοτε αυτο ειναι επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δηλαδή δυνατόν να τα πάω τόσο καλά σπίτι μου και στο μάθημα ενώ στην πρόβα να τα σκατώνω;

 

Επισης να προσθεσω οτι ενω σπιτι μας ειμαστε αντιμετωποι με τον εαυτο μας (αντε κανα μετρονομο) στην προβα εχουμε να αντμετωπισουμε 5 ακομα ατομα που βαρανε μαζι μας, ενα drummer που πιθανον να μπαινοβγαινει στο tempo και πιθανως οχι τοσο καλο ηχο οσο θα θελαμε...αρα δυσκολα παιζεις live προβα με αποδοση μελετης

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι στάνταρ...όταν είσαι με άλλους να παίζεις πάντα χειρότερα...όσο για τα arpeggios...θυμάμαι ...όταν διάβαζα συνέχεια sweep που πήγαινα να παίξω φράσεις μέσα στα σόλο μου και μάλλον ακουγόμουνα λίγο αστείος...μετά απο ένα χρόνο απλά δεν σκέφτομαι οτι θα κάνω sweep και απλά έχει μπει στη ροη του παιξιματός μου....

πάντως αυτό που με προβλημάτισε είναι ο καθητητής σου και αυτά με τα Bpms ...sorry κιόλας...δηλαδά τι είδους μάθημα είναι αυτό? κανείς καθηγητής δεν μετράει την ταχυτητά σου, σου δείχνει την τεχνική ώστε να το κάνεις σωστά...να είναι καθαρές οι νότες σου μπλα μπλα μπλα...και απλά η ταχύτητα είναι κάτι που όσο παίζεις έρχεται....δηλαδή τι χρονομετράτε ? αγώνα δρόμου κάνετε.???? αχχχχ καταραμένο Neoclassical...καταστρέφεις κόσμο.... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως αυτό που με προβλημάτισε είναι ο καθητητής σου και αυτά με τα Bpms ...sorry κιόλας...δηλαδά τι είδους μάθημα είναι αυτό? κανείς καθηγητής δεν μετράει την ταχυτητά σου' date=' σου δείχνει την τεχνική ώστε να το κάνεις σωστά...να είναι καθαρές οι νότες σου μπλα μπλα μπλα...και απλά η ταχύτητα είναι κάτι που όσο παίζεις έρχεται....δηλαδή τι χρονομετράτε ? αγώνα δρόμου κάνετε.???? αχχχχ καταραμένο Neoclassical...καταστρέφεις κόσμο.... 8)[/quote']

 

Δεν με χρονομετράει. Απλά επειδή είναι 3 μαθήματα τώρα που αρχίσαμε τα arpeggios κάνουμε μερικές ασκήσεις μαζί για μου διορθώσει λάθη στο παίξιμο μου. Αυτό το κάνουμε για 3-4 μαθήματα σε ότι νέο μου δείχνει.

 

Αν η ταχυτητα που πιανεις εχει διαρκεια και νοιωθεις χαλαρός τοτε η εξελιξη σου ειναι ουσιαστικη. Αν θες να εισαι κοντρα συνεχώς με τον μετρονομο' date=' πρεπει να προσεχεις παρα πολυ τα σφιξιματα (καρπος, μπρατσο, ωμος)[/quote']

 

Σε ένα ικανοποιητικό βαθμό έχω σταθερό μπράτσο και ώμο και χρησιμοποιώ μόνο καρπό. Όταν παίζω όμως αρκετή ώρα νιώθω μια ελαφριά κούραση στον ώμο. Μήπως τον πουσάρω πολύ το χέρι μου χάρη της ταχύτητας; Αυτό το έχω παρατηρήσει στα arpeggios που δεν έχω εξοικειωθεί και όχι σε ασκήσεις building speed η slam on.

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου