Προς το περιεχόμενο

flanger...


morello

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια εχετε να προτεινεται κανα καλο flanger?Λοιπον απο την ερευνα που χω κανει εχω καταληξει στα εξης...

 

ehx electric mistress

maxon fl9

ibanez fl9

mxr flanger (mono metaxirismeno ama vro)

boss bf3

 

απο αυτα ακουσα σημερα το ibanez fl9 και με ικανοποιοισε αρκετα αν και δεν με τρελανε...απο τα αλλα θα ακουσω το ehx και το boss αυριο...εσεις τι προτεινεται?μαρεσει πολυ να εχω και το jet plane εφφε...παντως το ibanez ηταν πολυ καλο και σχετικα σε καλη τιμη (γυρω στα 180 απο ελλαδα)

 

 

ευχαριστω...

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εχω το tc electronic scf και ενω το chorus του ειναι φοβερο το flanger einai gia

πεταμα...

 

ακομη αν εχετε να προτεινεται και κανα delay γιατι θα κοιταξω και γι αυτο αυριο...το dd3 και το digidelay καλα ειναι αλλα.........

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για delay dοκίμασε το DL4 (http://www.line6.com/products/detail/31/) ή το Akai Headrush (http://www.akaipro.com/productsE2Headrush.html)

 

Όσο για τα jet-planes, το πρώτο εφφε που μου έρχετα είναι ένα phaser και όχι ένα flanger. Εκεί η ποικιλία είναι μεγάλη, κλασσικό θεωρείται το MXR ή το Ibanez PT9 (άντε να το βρείς), αλλά και ένα DanElectro πιστεύω κάνει δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον πηγα και δοκιμασα και οριστε οι εντυπωσεις μου...

 

electric mistress den marese καθολου

το ibanez πσλι με ικανοποιοισε

το boss bf3 ειχε αυτα που ζητουσα αλλα χαλαγε πολυ τον ηχο...πολυ ψηφιακουρα...

 

ακομη ειδα το mxr phase 100 και με εντυπωσιασε πολυ οποτε ψηνομαι να τσιμπησω η αυτο η το ibanez fl9...

 

οποιος εχει τπτ να προτεινει ευχαριστως...

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο για delay οι ψηφιακουρες για αλλη μια φορα ηταν μαπα...οποτε μιας και θελω delay και θελω και φτηνο τωρα θα χτυπησω κανα digidelay...

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τα jet-planes' date=' το πρώτο εφφε που μου έρχετα είναι ένα phaser και όχι ένα flanger.[/quote']

 

Και όμως για flanger πρόκειται. :wink:

Στα manual που έχω απο το phaser μου και το flanger μου το jet το έχει στο flanger

Εγώ έχω το Turbo Flange της digitech και για τα λεφτά του με άφησε υπέρικανοποιημένο.

 

οσο για delay οι ψηφιακουρες για αλλη μια φορα ηταν μαπα...οποτε μιας και θελω delay και θελω και φτηνο τωρα θα χτυπησω κανα digidelay...

 

Δε θα το μετανιώσεις.Ρώτα και τον elavd. :D

Είμαι ένα απο τα "θύματα" του και δεν το μετάνιωσα :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα το μετανιώσεις.Ρώτα και τον elavd. :D

Είμαι ένα απο τα "θύματα" του και δεν το μετάνιωσα :lol:

XA XA XA!!!

Εγώ είμαι και θύτης αλλά και "θύμα"' date=' με τη σειρά μου, του Superfunk!

 

Πάρτο ΑΦΟΒΑ και θα με/μας θυμηθείς ;)

 

Όσον αφορά το flanger που θες, πρόσφατα η Marshall έβγαλε ένα πολυ-πετάλι που λέγεται Regenerator και που είναι flanger, chorus και phaser μαζί.

Δεν έχει τύχει να το ακούσω κάπου για να σου πω τη γνώμη μου αλλά έχε το υπόψιν σου, μπας και το βρεις σε κανένα μαγαζί να το δοκιμάσεις ;)

 

Εγώ μάλλον σε κάποιο τέτοιο "πολυμορφικό" πετάλι θα προσανατολιζόμουν, γιατί συγκεκριμένα το flanger, το θεωρώ λίγο ...ξεπερασμένο εφέ και πιστεύω ότι δεν είναι να το χρησιμοποιείς και συνέχεια γιατί κάπου γίνεται κουραστικό... (προσωπική άποψη πάντα!)

Αν όμως το πετάλι σου έχει και άλλους ήχους τόσο το καλύτερο ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια...μαλλον θα τσιμπισω το digidelay να γινω και γω θυμα αν και δεν εχω διαβασει καλες κριτικες...παντως πιστευω θα ακουγεται καλυτερα απο το dd-6 αυτο ακουσα και ηταν μαπα το dd-3 δεν το χε...και για τα λεφτα του μια χαρα θα ναι...οσο για το flanger ψηνομαι να παρω το ιbanez fl9 καθως μου κανε και φοβερη τιμη ο τριμης καλυτερη απο thomann κιολας και γενικα τους παω πολυ αυτους σε αυτο το μαγαζι παρα πολυ εξυπηρετικοι...που λες to flanger ξερω ειναι πολυ ξεπερασμενο αλλα το θελω στην πεταλιερα μου...οσα gia to marshall δεν μαρεσουν τα πεταλια που κανουν πολλα μαζι αν και φενεται καλη φαση αυτο...παντως εχω να παρω ακομα αρκετα (delay,phase,tremolo,reverb ktl) οποτε δεν χρειαστω κανα multi-pedal καθως θα τα χω ξεχωριστα...κατι ασχετο εχει ακουσει κανεις το damage control demonizer???το ειδα στον διαμαντοπουλο και θυμηθηκα ενα sample που χα ακουσει στο νετ και ηταν ολα τα λεφτα...πρεπει να μετραει πολυ αυτο το πεταλι...αργοτερα σκεφτομαι να δωσω το gt2 μου και να παρω κατι πιο versatile οπως το tech21 psa αλλα με ψηνει αγριΑ και το demonizer οποτε οποιος εχει ακουσει ασ ριξει μια γνωμη...

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ μάλλον σε κάποιο τέτοιο "πολυμορφικό" πετάλι θα προσανατολιζόμουν' date=' γιατί συγκεκριμένα το flanger, το θεωρώ λίγο ...ξεπερασμένο εφέ και πιστεύω ότι δεν είναι να το χρησιμοποιείς και συνέχεια γιατί κάπου γίνεται κουραστικό... (προσωπική άποψη πάντα!)

Αν όμως το πετάλι σου έχει και άλλους ήχους τόσο το καλύτερο ;)[/quote']

 

Δεν έχεις παρά να ακούσεις το ΜΜ4 της Line6 http://www.line6.com/products/detail/34/

Λίγο ακριβό βέβαια, αλλά σκέψου ότι έχεις την δυνατότητα να αποθηκεύσεις 4 ήχους (πολύ χρήσιμο για live!).

Είναι stereo (στα modulation καρά-λέει) και μπορείς να του βάλεις και ένα expression pedal που μπορεί να ελέγχει όποια παράμετρο εσύ θέλεις (ακόμα και τις πέντε!).

Έχει επάνω τρέμολα, leslie, flanger, chorus, phaser, panner ακόμα και ένα ring modulator!

(είναι το πρώτο στη λίστα αγορών μου!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα τσιμπησα το ibanez fl9 ειναι πολυ καλο αλλα θελει παρα πολυ ψαξιμο για αν βγαλεις τον ηχο σου και μαρεσει αυτο...επισης μπορει να πετυχεις και διαφορα αλλα εφφε και διαφορους χρωματισμους...

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου