Προς το περιεχόμενο

ερωτηση-βοηθεια για drumms plugin sto cubase sx


solega

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σας

 

χρησιμοποιω το cubase sx για τις ηχογραφησεις στο σπιτι μου.Για τα τυμπανα κανω την εξης διαδικασια.

add midi track και μετα vst instrument--->lm-7.

να σημειωσω πως δε διαθετω midi και "ζωγραφιζω" τα τυμπανα στο gm map.ολα καλα μεχρι εδω?ωραια.

το προβλημα ποιο ειναι τωρα.

θελω καποιου αλλου ειδους vst πλθγιν το οποιο να μπορω να επιλεξω αλλα να μπορω να το χησιμοποιησω με το gm drummap.διοτι τα τυμπανα του lm 7 ειναι ψιλοχαλια.

 

εχω δει επανειλημμενα εδω μεσα να γινεται λογος για το ez drumms. μπορω να το χρησιμοποιησω με τον ιδιο τροπο?δηλαδη να ανοιξω midi track να το επιλεξω απο τα vst instruments και με το gm drummap να βαζω μποτα ταμπουρο κλπ κλπ

εκτος αν εχετε κατι αλλο να προτεινετε.υπενθυμιζω,ΔΕΝ εχω midi,βαζω με το ποντικι μποτα μποτα ταμπουρο κλπ ξεχωριστα.και με βολευει και το εχω συνιθισει.Δε με ενδιαφερουν τοσο πολυ τα ετοιμα grooves.

 

οποιαδηποτε βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη.ειδικα εαν γνωριζετε απο cubase sx και μου πειτε ακριβως τον τροπο.

 

σας ευχαριστω και περιμενω τη βοηθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δει επανειλημμενα εδω μεσα να γινεται λογος για το ez drumms. μπορω να το χρησιμοποιησω με τον ιδιο τροπο?δηλαδη να ανοιξω midi track να το επιλεξω απο τα vst instruments και με το gm drummap να βαζω μποτα ταμπουρο κλπ κλπ

 

Ναι, μπορείς να το κάνεις αυτό με το EZ drummer, απλά θα χρησιμοποιήσεις άλλο drum map (νομιζω το δίνουν στο site ή μαζί με το πρόγραμμα).

 

Αυτό που λεει ο ffmakis είναι ότι έχει και κάποια έτοιμα grooves (που είναι midi files) και όποιο θέλεις το κάνεις drag'n'drop στο midi track, και μετα το ανοιγεις αν θες και με τον drum editor και ...του αλλάζεις τα φώτα αν θες (με τον τρόπο που δούλευες και εως τώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα.οκ θα το κατεβασω,θα το εγκαταστησω και θα επανελθω μολις αντιμετωπισω το πρωτο προβλημα

(εδω που που τα λεμε δε νομιζω να αργησω και πολυ....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον φιλοι μου καλημερα. ολα πηγαν πολυ καλα. ενα προβλημα ομως...

 

πως φορτωνω τα ετοιμα grooves στο κομματι? καλα τα ακουω μα δε μπορω να τα βαλω μεσα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως φορτωνω τα ετοιμα grooves στο κομματι? καλα τα ακουω μα δε μπορω να τα βαλω μεσα!

 

Δες αυτό το βίντεο, κάνει μια μίνι-επίδειξη του προγράμματος (στο 1'08" περίπου δείχνει και πως να βάλεις στο κομμάτι ένα groove με drag'n'drop)

 

http://www.toontrack.com/tv.asp?channel=products&sort=views&way=DESC&item=50#1

 

Προφανώς θα βρεις και άλλα βίντεο στο youtube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καιρό να χρησιμοποιήσω EZ Drummer (είμαι φαν των addictive) αλλά απ ό,τι θυμάμαι το interface τους έχει εικονική κονσόλα για να πειράξεις το κάθε μικρόφωνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου