Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα για αρχάριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις και την συμβουλές.Την κιθάρα θα την αγοράσω σε περίπου ένα μήνα άρα έχω περιθώριο για λίγο ψάξιμο ακόμη. ;)

Όσον αφορά το διαθέσιμο μπάτζετ φίλε Pointy αρχικά σκεφτόμουν να δώσω σύνολο 200 ευρώ αλλά κατάλαβα πως δύσκολα θα βρω κάτι αξιόλογο και κατέληξα να διαθέσω το πολύ 300 ευρώ.

 

Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση ή συμβουλή περιμένω να σας ακούσω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άλλο ένα βασικό που πρέπει να αποφασίσεις, είναι με ποιόν τρόπο θα ξεκινήσεις να μαθαίνεις ηλεκτρική κιθάρα (δηλαδή με ιδιαίτερα, σε ωδείο, με dvd κτλ)..

 

Πολλές φορές μια καλή αρχή στην εκμάθηση ενός οργάνου, σε κάνει να θες να προχωρήσεις, να εξελιχθείς και να συνεχίσεις να ασχολείσαι με την μουσική. Δυστυχώς έχουν υπάρξει άπειρα παραδείγματα ανθρώπων που παράτησαν κάποιο όργανο και την μουσική γενικότερα λόγω ενός "κακού" δασκάλου, ή ενός "στριφνού" ωδείου.

 

Πρόσεξέ το και αυτό λοιπόν, και καλή αρχή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γνωμη μου-

 

http://www.dv247.com/guitars/squier-classic-vibe-50s-telecaster-vintage-blonde--54848

 

 

η κιθαρα δεν υπαρχει στοκ ομως οπως σου λεει στην σελιδα μπορεις να επικοινωνησεις μαζι τους για πληροφοριες.

 

ενισχυτης¨-http://www.dv247.com/guitars/marshall-mg10-guitar-amp-combo--61561

 

οπουδηποτε αλλου ψαξεις αυτα θα τα βρεις 150-200 ευρω πιο ακριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικο λαθος. Φυσικα και μπορει να το αξιοποιησει, και ας μην το καταλαβαινει.

 

άποψή σου και τίποτε περισσότερο

 

όπως και το παρακάτω:

 

Τον ενισχυτη τον θεωρω λιγοτερο σημαντικο με τα δεδομενα που εχουμε και αναγκαστικα λογω budget μενει πισω.

 

εδώ που τα λέμε το ότι μια φθηνή κιθάρα παίζει αρκετά καλά με καλό ενισχυτή αλλά μια ακριβή παίζει χάλια με φθηνό ενισχυτή έχει καταγραφεί πλείστες όσες φορές στο φόρουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω και εγω την γνωμη μου φιλε μου με την μικρη πειρα που εχω.Κοιταξε να δεις αν υπαρχει ακομα μια cort G-2T, στο λεω γιατι δεν ειμαι σιγουρος αν κυκλοφορουν ακομα.Ειναι κλλασικο φεντεροειδες με 3 single coils.Την εχει ενας φιλος μου,και ειναι πραγματικα μια πολυ πολυ καλη κοπια στρατοκαστερ(για το μπατζετ της  βεβαια παντα) τοσο σε ηχο οσο και σε σωμα(κυρτοτητα στο μπρατσο,κοψιματα κ.τ.λ).Θα σου δωσει τη δυνατοτητα να ψαχτεις σε παρα πολλα ειδη.Την ειχε παρει απο ελληνικο μαγαζι 200 ευρω, και κατα την ταπεινη μου αποψη  καλυτερη απο τις squier του ιδιου μπατζετ.Οσο για ενισχυτη,οπως προτηνε και ενας προηγουμενος φιλος,τον rolland cube 15.Δεν εχω παιξει με πολλους ενισχυτες,αλλα πραγματικα η ποιοτητα και ιδιως το gain με αφησαν αφωνο.Και η τιμη του πραγματικα χαμηλη.Με την cort και τον ενισχυτη αυτο θα παιζεις ικανοποιητικο μεταλ.Αυτα απο εμενα :)

 

Υ.Γ σου συστεινω ακραδαντα να την κανεις την αγορα(300 ευρω που λες),για να δεις αν σου αρεσει τελικα το χομπυ και αν ναι, να καταλαβεις τι σου αρεσει,για να κανεις την επομενη καλη αγορα σου.Καλοπαιχτο οτι και αν παρεις ;)

Fight for Freedom, Fight for RAMBO!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άποψή σου και τίποτε περισσότερο

 

Το οτι οργανο απο οργανο διαφερει ποιοτικα δεν ειναι ακριβως "αποψη μου", ισχυει. Αν δεν μπορεις να το καταλαβεις αυτο δεν μπορω να σε βοηθησω.

 

εδώ που τα λέμε το ότι μια φθηνή κιθάρα παίζει αρκετά καλά με καλό ενισχυτή αλλά μια ακριβή παίζει χάλια με φθηνό ενισχυτή έχει καταγραφεί πλείστες όσες φορές στο φόρουμ

 

Γεια, με λενε Pointy. Το οτι μιλαμε για αρχαριο το προσεξες? Το γραφει και πανω πανω. Τι ειναι πιο σημαντικο κατα τη γνωμη σου, να εχει killer tone ή να μαθει να παιζει? Αν θες προτεινε του και απο ποιο εργοστασιο να παιρνει λαμπες πριν αρχισει να μαθαινει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι οργανο απο οργανο διαφερει ποιοτικα δεν ειναι ακριβως "αποψη μου", ισχυει. Αν δεν μπορεις να το καταλαβεις αυτο δεν μπορω να σε βοηθησω.

 

είδες κανένα εδώ να αμφισβητεί ότι "οργανο απο οργανο διαφερει ποιοτικα ";;;

 

βόηθα λοιπόν πρώτα τον εαυτό σου...

 

 

Γεια, με λενε Pointy. Το οτι μιλαμε για αρχαριο το προσεξες? Το γραφει και πανω πανω. Τι ειναι πιο σημαντικο κατα τη γνωμη σου, να εχει killer tone ή να μαθει να παιζει? Αν θες προτεινε του και απο ποιο εργοστασιο να παιρνει λαμπες πριν αρχισει να μαθαινει :P

 

όντως μιλάμε για αρχάριο, γι' αυτό του προτείνεις παραπάνω να πάρει ακριβή κιθάρα, ΚΙ ΑΣ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ

 

ό,τι να 'ναι, βασικά...

 

συνέχισε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου