Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η δουλεια του προενισχυτη??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας κ παλι συμφορουμιτες..Το ξερω η ερωτηση μου ειναι αθλια αλλα επειδη δεν εχω ψαξει αυτον τον τομεα θα ηθελα να μου απαντησετε στις εξης ερωτησεις:

Βασικα τι ειναι ο προενισχυτης??

Απο τι εξαρταται ο ηχος του προενισχυτη??

Παιζει ρολο ο ενισχυτης που θα χρησιμοποιω??

Τι ηχους θα μπορω να βγαζω με αυτον???

Θα μπορω να βαζω πεταλακια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας κ παλι συμφορουμιτες..Το ξερω η ερωτηση μου ειναι αθλια αλλα επειδη δεν εχω ψαξει αυτον τον τομεα θα ηθελα να μου απαντησετε στις εξης ερωτησεις:

Βασικα τι ειναι ο προενισχυτης??

Απο τι εξαρταται ο ηχος του προενισχυτη??

Παιζει ρολο ο ενισχυτης που θα χρησιμοποιω??

Τι ηχους θα μπορω να βγαζω με αυτον???

Θα μπορω να βαζω πεταλακια??

 

όπως τα λες δινεις την εντύπωση ότι θέλεις να αγοράσεις κάτι χωρίς να ξέρεις τι είναι  :)

 

Ο προενισχυτής είναι μια συσκευή που αλλάζει τα χαρακτηριτικά (ένταση και άλλα) ενός σήματος. Μήπως έχεις και δεν το ξέρεις; Με τι παίζεις τώρα;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ρωταω πληροφοριακα ετσι ωστε αν τυχει κ χρειαστω στο μελλον να αγορασω αντι να παρω καινουργιο ενισχυτη..Τωρα παιζω με μια squier strat κ εναν smarvo gx25r εχω κ ενα πολυεφε korg ax1g αν τον ξερεις που υπαρχει πιθανοτητα να εχει προενισχυτη αλλα ποτε δεν ξερεις..μπορεις να μπεις σε περισσοτερες λεπτομερειες?χρειαζομαι καινουριο ενισχυτη η κανει αυτος που ηδη εχω??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ka8e enisxuths apoteleitai basika apo 2 ba8mides. Mporei na apoteleitai  kai apo parapanw alla se basiko epipedo oi ba8mides tou einai 2. Ba8mida leme mia diata3h apo hlektronikes suskeues kai otan milame gia enisxutes sunh8ws milame gia mia diata3h apo tranzistor h lampes me kapoies antistaseis kai puknwtes. Oi basikes ba8mides tou enisxuth loipon einai: 1)H proenisxush (pre-amplification) kai 2)h enisxush isxuos (power amplification).

 

Oson afora thn proenisxutikh ba8mida einai auto akribws pou leei o filos pio panw, enisxuei se mia prwth fash to shma kai tou allazei ta xarakthristika (mpassa-mesaia-prima, entash klp). Einai basika to equalizer pou blepeis panw ston enisxuth sou me tis ru8miseis gia volume, bass, middle kai treble.

 

H enisxush isxuos apla 3ana-enisxuei to shma prin auto ftasei sto hxeio wste na einai arketa isxuro gia na to akous.

 

O enisxuths pou exeis (opws oi perissoteroi enisxutes ki8aras) exoun panw enswmatwmeno proenisxuth, opote mhn skeftesai ton proenisxuth san 3exwristh monada. Uparxoun kai 3exwrista oi ba8mides (preamp kai power amp) alla den 8ewrw oti tis xreiazesai.

 

Oi petalieres polles fores den exoun proenisxush, apla tropopoioun to shma.

 

Nai, panta mporeis na xrhsimopoieis petalia, ousiastika einai san na pros8eteis mia extra ba8mida proenisxushs.

 

O hxos tou enisxuth e3artatai apo tis diata3eis eswterika tou, epishs paizei terastio rolo an o enisxuths xrhsimopoiei lampa (valve amp h tube amp) h tranzistor (solid state). Mporw na sou e3hghsw giati kai me pio hlektroniko-episthmonikous orous alla einai anousio. To 8ema einai oti genikotera h lampa exei pio gemato kai zesto hxo apo tranzistor.

 

To ti hxous 8a bgaleis e3artatai apo to ti 8es na pai3eis.

 

Auta, over and out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eire στο noiz γραφουμε Ελληνικα. Οχι και τιποτα αλλο, εγραψες ενα πολυ επεξηγηματικο post και ειναι κριμα να ειναι σε greeklish...

Α, και καλως μας ηρθες. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αν παίζεις τέτοια πράματα, δεν είσαι ικανοποιημένος από τον ήχο σου, δεν έχετε καλούς ενισχυτές στα studio που προβάρετε και θέλεις να βγαίνεις εύκολα και ωραία στα live, μια πάρα πολύ καλή λύση είναι το Piranha της Rocktron. Σου παρέχει γκάζια από Marshall μέχρι Boogie. Πρόκεται για λαμπάτη προενίσχυση που έχει μόνο distortion, όχι άλλα εφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αν παίζεις τέτοια πράματα, δεν είσαι ικανοποιημένος από τον ήχο σου, δεν έχετε καλούς ενισχυτές στα studio που προβάρετε και θέλεις να βγαίνεις εύκολα και ωραία στα live, μια πάρα πολύ καλή λύση είναι το Piranha της Rocktron. Σου παρέχει γκάζια από Marshall μέχρι Boogie. Πρόκεται για λαμπάτη προενίσχυση που έχει μόνο distortion, όχι άλλα εφέ.

 

Μιας και αφορά και εμένα το ζήτημα!Παίζω αποκλειστηκά με distortion σε high gain καταστάσεις και κυρίως Death Metal. Οπότε αν κατάλαβα καλά προτείνεις ένα preamp τύπου Piranha (το οποίο δεν βρήκα ούτε Thomann, Musicstore, Musikschmidt, Rochtron.com για να δώ τιμή) και Gainiac της Rocktron ώστε να με καλύψει σε πρόβες και live με ότι ενισχυτή και αν βρώ μπροστά μου?Σε σύγκριση με πεταλι στα ίδια λεφτά τι θα είναι καλύτερο από τις 2 λύσεις? Σόρρυ αν είναι λίγο χαζές οι ερωτήσεις, αλλά νομίζω μου δώσεις/δώσετε και εμένα το φως το αληθινό! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει και η τακτική της πεταλιέρας που μπορεί να λειτουργήσει και σαν preamp, μπορεί να λειτουργήσει μπροστά απο το preamp ενισχυτη, μπορεί να μπει σε κονσόλα, να παρέχει κατευθειαν ψηφιακή έξοδο για ηχογράφηση σε pc και πολλες άλλες ευκολίες.

 

δεν ξέρω, εγώ δε θα χρησιμοποιούσα rack για λόγους κινητικότητας και ευχρηστίας

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου