Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η δουλεια του προενισχυτη??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα οταν ξεκινησα αυτο το θρεντ στο μυαλο μου ειχα τον rocktron piranha, ο οποιος δεν πολειται πλεον αλλα αποτι εψαξα τον δινουν στο ebay used στα 300 ευρο κ σκεφτομουν αντι να αλλαξω ενισχυτη να παρω προενισχυτη κ ετσι αρχισαν οι ερωτησεις...Δηλαδη eire το σημα της κιθαρας θα πηγαινει στον προενισχυτη κ απο κει στον ενισχυτη ο οποιος θα χρησιμοποιει μονο την 2η βαθμιδα παραλειποντας την 1η αφου εχει γινει ηδη η δουλεια της 1ς βαθμιδας???Ο piranha δεν εχει καθαρα μονο distortion ουτε το βασικοτερο reverb??Μου προτεινετε να παρω καινουργιο ενισχυτη η τον piranha για rockιες metalιες κ καθαρα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αφορά και εμένα το ζήτημα!Παίζω αποκλειστηκά με distortion σε high gain καταστάσεις και κυρίως Death Metal. Οπότε αν κατάλαβα καλά προτείνεις ένα preamp τύπου Piranha (το οποίο δεν βρήκα ούτε Thomann, Musicstore, Musikschmidt, Rochtron.com για να δώ τιμή) και Gainiac της Rocktron ώστε να με καλύψει σε πρόβες και live με ότι ενισχυτή και αν βρώ μπροστά μου?Σε σύγκριση με πεταλι στα ίδια λεφτά τι θα είναι καλύτερο από τις 2 λύσεις? Σόρρυ αν είναι λίγο χαζές οι ερωτήσεις, αλλά νομίζω μου δώσεις/δώσετε και εμένα το φως το αληθινό! :P

 

Πάρε το Piranha με κλειστά τα μάτια! Θα το βρεις πλέον μόνο μεταχειρισμένο στο ebay από 250 έως 350 ευρώ. Σου προτείνω να το ψάξεις από το γερμανικό ebay και όχι από το αμερικάνικο. Το Gainiac ούτε να το σκέφτεσαι! Είναι απαίσιο. Όπως επίσης να μη σκεφτείς και κανένα άλλο preamp αλλά να πας κατευθείαν στο Piranha με κλειστά τα μάτια. Έχει απίστευτο λαμπάτο ήχο, τα βρώμικά του σε πηγαίνουν όπου και όσο θέλεις, έχει 2 βρώμικα κανάλια, το ένα πιο Marshall-ιάρικο και το δεύτερο πιο Mesa Boogie-στικο, τέλος έχει και απίστευτο Noisegate για να κόβεις μαχαίρι. Τι άλλο θέλεις;

 

ΥΓ: ουδεμία σύγκριση με πετάλι μπορεί να γίνει. Το Fat Foot του Telegun είναι απίθανο αλλά χωρίς το Noisegate του Piranha μερικές φορές γίνεται ασυμμάζευτο, επίσης είναι κατά 100 ευρώ περίπου πιο ακριβό.

 

...Δηλαδη eire το σημα της κιθαρας θα πηγαινει στον προενισχυτη κ απο κει στον ενισχυτη ο οποιος θα χρησιμοποιει μονο την 2η βαθμιδα παραλειποντας την 1η αφου εχει γινει ηδη η δουλεια της 1ς βαθμιδας???Ο piranha δεν εχει καθαρα μονο distortion ουτε το βασικοτερο reverb??Μου προτεινετε να παρω καινουργιο ενισχυτη η τον piranha για rockιες metalιες κ καθαρα??

 

Ακριβώς αυτό γίνεται. Καταργείται ο προενισχυτής του ενισχυτή σου, στην θέση του μπαίνει το Piranha και ο ενισχυτής σου παίζει τον ρόλο του volume. Reverb δεν έχει το Piranha, όπως βλέπεις πιο πάνω έχει μόνο 2 distortion κανάλια και Noisegate, φυσικά όταν το κλείνεις παίζεις με το καθαρό κανάλι του ενισχυτή.

Με 300 ευρώ δεν παίρνει κανείς "σοβαρό" ενισχυτή, το Piranha ωστόσο δεν είναι ενισχυτής, είναι προενίσχυση. Πρέπει να καταλάβεις ακριβώς για ποια χρήση και για τι ακριβώς μηχάνημα θες να επενδύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ενισχυτής σου θα πρέπει να διαθέτει και fx loop για να μπορείς να συνδέσεις μια εξωτερική προενίσχυση (πιράνχα) στη δεύτερη βαθμίδα του

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Συγγνωμη που ξεθαβω το θεμα αλλα εχω και εγω μερικες αποριες...Εγω που εχω ενα Bugera V22 μπορω να παρω ενα προενισχυτη να τον βαλω στο return του fx loop και να δουλευω μονο με τον τελικο του Bugera?Πληροφοριακα και για μελοντικες αγορες(χριστουγενων) ;D ;D ;D

Ναι!!! Και εγω εχω Les Paul με Floyd Rose!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου