Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα για αρχάριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αποθεωση της επιλεκτικης παραθεσης εισαι.

 

να μη γράφεις μπούρδες να μη στα παραθέτουν  ;)

 

μην ψάχνεις μόνο έξω τα λάθη ε;

 

είχες όμως άλλη μια ουσιαστική συμβολή σε κουβέντα

 

όλοι πρότειναν κιθάρα μέσα στον προϋπολογισμό του ανθρώπου εκτός από σένα

 

είσαι πολύ LARGE τελικά

 

συνέχισε να προκαλείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

είχες όμως άλλη μια ουσιαστική συμβολή σε κουβέντα

 

όλοι πρότειναν κιθάρα μέσα στον προϋπολογισμό του ανθρώπου εκτός από σένα

 

Επειδη αλλος κοσμος που διαβαζει το θεμα μπορει να μην ξερει, διευκρινησε οτι αυτο το εβγαλες απο το δημιουργικο αν και προβληματισμενο κεφαλακι σου και οτι εχουν προταθει καμποσες κιθαρες στην ιδια και σε μεγαλυτερη τιμη απο αυτην που προτεινα εγω, η οποια ειναι μεσα στον προυπολογισμο.

 

να μη γράφεις μπούρδες να μη στα παραθέτουν   ;)

 

Μπουρδες καταλαβαινεις εσυ, δε γραφω εγω ;) Και οπως ειδαμε και πιο πανω οταν ο αλλος σου λεει κατι σωστο και το ξερεις, δεν εχεις κανενα προβλημα να αρχισεις παραμυθια κανονικοτατα. Πανω που πηγαινα να πω για επιλεκτικη παραθεση και "δημιουργικη" αλλοιωση οσων παραθετεις, το ξεπερασες με κινηση ματ!

 

Σταματαω γιατι σε αυτο το επιπεδο που φτασαμε δεν εχει νοημα, και με νικας και απο εμπειρια ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάηκε το θέμα...

 

θα απαντήσω στην τελευταία σοβαρή απάντηση του Pointy

 

Κλασικο λαθος. Φυσικα και μπορει να το αξιοποιησει, και ας μην το καταλαβαινει. Τα χερια του και τα αυτια του θα το καταλαβουν σε μερικους μηνες. Προσωπικη μου αποψη βεβαια, αλλα καλυτερα να μαθαινεις σωστα παρα λαθος, και ας μην το καταλαβαινεις την πρωτη βδομαδα που πιανεις κιθαρα στα χερια σου - κατι που εννοειται ειναι απολυτα φυσιολογικο!

 

Και βεβαια σημαντικοτατο οταν ξεκινας να σου αρεσει το οργανο που κρατας στα χερια σου, αν και δεν εχει να κανει παντα με την τιμη αυτο. Αν ομως για παραδειγμα λιγουρευεσαι ενα συγκεκριμενο οργανο και τελικα παρεις κατι φτηνοτερο για 20-30 ευρω, μπορει να σου μεινει απωθημενο και να επηρεασει (αυτον που ξεκιναει πρωτη φορα). Μπορει και οχι ;D.

 

Μου φαινεται λιγο περιεργο που αρκετος κοσμος φτανει σε σημειο να θεωρει τα ακριβα (οτι σημαινει αυτο για τον καθενα) οργανα μειονεκτημα για να δικαιολογησει τα φτηνοτερα. Συμφωνω οτι δεν ειναι αναγκη να παρει κατι πανακριβο, αλλα οπως συνηθιζω να λεω αν μπορεις να ανεβεις κατηγορια, καντο χωρις δευτερη σκεψη, μονο σε καλο θα σου βγει. Μιλαω παντα για entry level, οσο ανεβαινουν τα νουμερα τοσο λιγοτερο ρολο παιζει αυτο.

 

Τωρα αν το budget ειναι αυστηρα καθορισμενο παιρνεις οτι καλυτερο μπορεις σε αυτα τα λεφτα και τελειωσε. Οταν θελει να ξεκινησει καποιος το να του πεις να περιμενει μεχρι να μπορει να αγορασει κατι καλυτερο δεν το θεωρω καλη συμβουλη, αν και - ισως ακουστει περιεργο - κατα τη γνωμη μου εξαρταται αμεσα απο την ηλικια. Αν μιλαμε για σχολικη ηλικια, παρε κιθαρα και ξεκινα τωρα! Μερικοι μηνες μπορει να ειναι παρα παρα πολυς καιρος. Για φοιτητες ισχυει περιπου το ιδιο, αν και μπαινουν αλλα στη μεση (αν δουλευεις, αν σκοτωνεσαι στο διαβασμα-εξετασεις, ποσο ηπιες προχτες το βραδυ και ξυπνησες σημερα κτλ). Για ανθρωπους με καπως πιο... σταθερη ζωη πιστευω οτι αξιζει η αναμονη.

 

Και επειδη ξεφυγαμε παλι, εμενα μου αρεσε αυτη η Pacifica: http://www.thomann.de/gr/yamaha_pacifica_112v_yns.htm Βγαινει και σε μαυρο και σε αλλα χρωματα ;). Ακουγονται παντα καλα λογια για αυτες και εχει και humbucker (διπλο μαγνητη) που μαλλον θα θελει ο φιλος μας για πιο βαριες καταστασεις. Τον ενισχυτη τον θεωρω λιγοτερο σημαντικο με τα δεδομενα που εχουμε και αναγκαστικα λογω budget μενει πισω. Χαλαρα προτεινω μεταχειρισμενο.

 

 

Καλωδιο μην ξεχασεις να παρεις! ;D

 

απο προσωπική εμπειρία έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως ένα καλοσεταρισμένο όργανο, ακόμα και στην περιοχή των 150 ευρώ, λίγη διαφορά έχει απο ένα όργανο των 700 ευρώ.

 

είμαι κάτοχος μιας squier affinity strat και μιας schecter c1 classic χρόνια τώρα και αν και καταλαβαίνω τις διαφορές στο παίξιμο της κάθε μιας κιθάρας ωστόσο μια που η strat μου είναι ΚΑΛΟΣΕΤΑΡΙΣΜΕΝΗ μπορώ να πω οτι δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο απο το πως "παίζει".

 

Οι διαφορές μπορεί να είναι απειροελάχιστο ταστάρισμα, ελαφρά διαφορά δυσκολίας στα bends, χειρότεροι μαγνήτες, πλαστικό nut.

Ένας αρχάριος, ας μάθει πρώτα να κρατάει το όργανο και να παίζει καμια πεντατονική, κανένα ακορντάκι και μετά κοιτάζει το αν στα δυνατά bends του σβήνει η νότα λόγω χειρότερης δουλειας στα τάστα. Επίσης σχετικά με τους μαγνήτες και ό,τι άλλο επηρρεάζει τον ήχο, εσύ ο ίδιος το είπες, δεν του χρειάζεται KILLER TONE. Και η κιθάρα, παίζει τον πιο "λεπτεπίλεπτο" ρόλο στον ήχο, οι καλοί μαγνήτες πχ, είναι ας πούμε το κερασάκι στην τούρτα. Ένας αξιόλογος ενισχυτής όμως, μπορεί να προσφέρει μια πολύ καλή ηχητική βάση και εμπειρία στα εφέ και είναι τόσο καθοριστικός παράγοντας στον ήχο, που μπορεί να επηρρεάσει αυτόν που θα παίζει.

 

ένας μεταχειρισμένος roland cube πιστεύω θα είναι ό,τι πρέπει.

http://www.thomann.de/gr/roland_micro_cube.htm

 

εναλλακτικά

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga5.htm

http://www.thomann.de/gr/zoom_g2_guitar_fx_pedal.htm

και τα δύο μαζί 173 ευρώ + 166 η κιθάρα = 340

και από ήχο+δυνατότητες ...θα τα σπας

το Zoom το βρίσκεις και στα μεταχειρισμένα πολύ φτηνά πλέον

 

 

πάντως, Pointy, δεν πιστεύω οτι κανένας προσπαθεί να δικαιολογήσει τα φτηνα όργανα εδώ πέρα. Όπως αναφέρω, έχω μια κιθάρα των 740 ευρώ και μία των 150 ευρώ και παικτικά δεν έχω παράπονο απο καμία. Το μόνο που χρειάζεται η squier (η φτηνη) είναι αλλαγή μαγνητών αλλά δεν πιστεύω πως ένας αρχάριος υπάρχει περίπτωση να εκτιμήσει τους ΕΛΑΧΙΣΤΑ καλύτερους μαγνήτες μιας κιθάρας των 300 ευρώ ας πούμε.

 

Ένα καλοσεταρισμένο όργανο και πείσμα χρειάζεσαι!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο προσωπική εμπειρία έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως ένα καλοσεταρισμένο όργανο, ακόμα και στην περιοχή των 150 ευρώ, λίγη διαφορά έχει απο ένα όργανο των 700 ευρώ.

+++++++66666666

 

εεεε...καλά αυτό με το σετάρισμα είναι μεγάλο θέμα

 

ακούγαμε το ΣΚ μία ψιλοακριβή(γύρω στο 1000ρικο) κιθάρα με σετάρισμα για τα πανηγύρια και απλά έπαιζε ότι νάναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάηκε το θέμα...

 

θα απαντήσω στην τελευταία σοβαρή απάντηση του Pointy

 

απο προσωπική εμπειρία έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως ένα καλοσεταρισμένο όργανο, ακόμα και στην περιοχή των 150 ευρώ, λίγη διαφορά έχει απο ένα όργανο των 700 ευρώ.

 

είμαι κάτοχος μιας squier affinity strat και μιας schecter c1 classic χρόνια τώρα και αν και καταλαβαίνω τις διαφορές στο παίξιμο της κάθε μιας κιθάρας ωστόσο μια που η strat μου είναι ΚΑΛΟΣΕΤΑΡΙΣΜΕΝΗ μπορώ να πω οτι δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο απο το πως "παίζει".

 

Οι διαφορές μπορεί να είναι απειροελάχιστο ταστάρισμα, ελαφρά διαφορά δυσκολίας στα bends, χειρότεροι μαγνήτες, πλαστικό nut.

Ένας αρχάριος, ας μάθει πρώτα να κρατάει το όργανο και να παίζει καμια πεντατονική, κανένα ακορντάκι και μετά κοιτάζει το αν στα δυνατά bends του σβήνει η νότα λόγω χειρότερης δουλειας στα τάστα. Επίσης σχετικά με τους μαγνήτες και ό,τι άλλο επηρρεάζει τον ήχο, εσύ ο ίδιος το είπες, δεν του χρειάζεται KILLER TONE. Και η κιθάρα, παίζει τον πιο "λεπτεπίλεπτο" ρόλο στον ήχο, οι καλοί μαγνήτες πχ, είναι ας πούμε το κερασάκι στην τούρτα. Ένας αξιόλογος ενισχυτής όμως, μπορεί να προσφέρει μια πολύ καλή ηχητική βάση και εμπειρία στα εφέ και είναι τόσο καθοριστικός παράγοντας στον ήχο, που μπορεί να επηρρεάσει αυτόν που θα παίζει.

 

Ευχαριστω και εγω για την σοβαρη απαντηση :)

 

Καλα κανεις και ανεφερεις το αλλο μεγαλο θεμα, το σεταρισμα. Επειδη οντως καηκε η κουβεντα με οσα προηγηθηκαν, να διευκρινισουμε λοιπον οτι καθε οργανο ειναι διαφορετικο, και το σεταρισμα κανει ακομα μεγαλυτερη διαφορα. Παρα τα παραδειγματα που εχει ο καθενας, μιλαμε γενικα και παντα μπορει να βρεθει μια εξαιρεση, ομως οι αποψεις που εκφραζονται, απο ολες τις πλευρες, αφορουν την πλειονοτητα των περιπτωσεων. Επισης εννοειται διαφορετικα βλεπει ενα οργανο ο αρχαριος που ξεκιναει να μαθαινει και διαφορετικα ο πιο εμπειρος.

 

Το σεταρισμα λοιπον ειναι αλλη ιστορια απο μονο του. Αρκετος κοσμος ξεκιναει να μαθαινει με κουρδισμενο μεν, ασεταριστο δε οργανο. Τωρα θα μου πεις ειναι και θεμα δασκαλου, ειναι και θεμα κοστους ενος καλου σεταρισματος, παντως συμβαινει. Οπως και να εχει, τα πιο συχνα παραπονα που εχω ακουσει και θυμαμαι και εγω οταν μαθαινα, αφορουν τα χερια. Μπορει να κραταει λιγο αυτη η περιοδος, αλλα ειναι και η δυσκολοτερη, και πολυς κοσμος ξενερωνει. Μικρες διαφορες λοιπον μπορει να ειναι σημαντικες εδω, ας πουμε το υψος των χορδων σαν πιο χτυπητο παραδειγμα.

 

Επισης ενα οργανο με λιγο πιο προσεγμενα ταστα, λιγο καλυτερες αρμονικες, που θα κραταει λιγο καλυτερα κουρδισμα, πιστευω οτι ειναι καλυτερο για το αυτι, οταν εχει συνηθισει το χερι και περνας σιγα σιγα στο επομενο σταδιο. Ο ενισχυτης εννοειται βοηθαει στον ηχο, οχι τοσο πολυ σε αυτο το σταδιο της εκμαθησης ομως οσο το οργανο. Το να βρεις τον ηχο σου (τεραστια κουβεντα) ειναι τελειως διαφορετικο απο το να παιζεις και να ακουγεσαι σωστα.

 

Μετα εχουμε ολα τα μικρα πραγματα που μπορει να αγνοει καποιος στην αρχη αλλα θα τις εκτιμησει προχωρωντας, απο διαφορες στο μπρατσο και τη γεφυρα μεχρι αισθητικες λεπτομερειες.

 

Ολα αυτα, σε συνδιασμο με το πως ειναι διαμορφωμενη η αγορα και οι γκαμες των οργανων που προσφερουν οι περισσοτεροι κατασκευαστες, με κανουν να λεω οτι ειναι πολυ καλυτερο value for money να μην παιρνεις το φτηνοτερο δυνατο οργανο, αλλα ενα λιγο παραπανω. Μετα πολυς κοσμος (ή οι γονεις του ;)) βαζει και ενα budget αυθαιρετα οσο του φαινεται σωστο, χωρις να σκεφτεται τα παραπανω, ενω μπορει οικονομικα να το ανοιξει λιγο. Απο την αλλη ειναι και αυτοι που πραγματικα δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα ουτε να παρουν ουτε να μαθουν, οποτε οτι και να λεμε εμεις μεταξυ μας χανει το νοημα του.

 

πάντως, Pointy, δεν πιστεύω οτι κανένας προσπαθεί να δικαιολογήσει τα φτηνα όργανα εδώ πέρα. Όπως αναφέρω, έχω μια κιθάρα των 740 ευρώ και μία των 150 ευρώ και παικτικά δεν έχω παράπονο απο καμία.

 

Και καλα κανεις και μπραβο σου :) Και εγω εχω παιξει με κιθαρα 300 ευρω που μου φανηκε χειροτερη (και "φτηνοτερη" σαν αισθηση) απο μια αλλη των 170. Παντως δεν εχει πολυ νοημα να μιλαμε για απολυτα νουμερα, γιατι οπως ειπαμε οργανο απο οργανο διαφερει, ειδικα στις πιο χαμηλες τιμες. Για αυτο προτιμαω να μιλαω για ταξεις μεγεθων, value for money και sweet spots στην αγορα.

 

Και για να απαντησω πιο καθαρα, αυτο που λεω περι δικαιολογησης αναφερεται και σε μεγαλο βαθμο στη νοοτροπια "παρε φτηνο γιατι μπορει να μη σου αρεσει", με την οποια και διαφωνω. Αν ψαχνεις πιο υποψιασμενος την αγορα οταν ξεκινας, το σωστο ειναι να σκεφτεσαι τι θα κερδισεις απο ενα καλο οργανο οσο παιζεις, και οχι τι θα χασεις οταν σταματησεις. Διαφωνω με το να ξεκινας κατι σκεπτομενος οτι προκειται να αποτυχεις, γιατι το μονο που πετυχαινεις ετσι ειναι να σιγουρεψεις την αποτυχια. Μην πω οτι ειναι και επιστημονικα αποδεδειγμενο - ρωτηστε οποιονδηποτε αθλητη που αγωνιζεται!

 

Ένα καλοσεταρισμένο όργανο και πείσμα χρειάζεσαι!

 

Με αυτα τα δυο και ενα σημειο να σταθω, σου μετακινω και τη Γη - αρκει να μην εχει μπρατσο απο μαχογκανη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου