Προς το περιεχόμενο

αγορά πιάνου για το σπίτι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια βοήθεια παιδιά..

 

σκέφτομαι (λέω) να την ψάξω λίγο με την αγορά ενός πιάνου (ορθιου) για το σπίτι και απο μια γρήγορη ματια ειδα οτι παιζουν αρκετά στα 400 - 600€ (κατι ρωσικα τα περισσοτερα).

 

αξιζει να ασχοληθω με αυτά, και τι πρέπει να προσεξω περισσοτερο σε μια τετοια αγορά?

η ΄να χτυπήσω κατι καινουργιο σε digital.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λοιπόν...

 

Όρθια πιάνα με 400-600 ευρώ φοβάμαι ότι θα βγάλουν προβλήματα. Αν και έχουμε κρίση και μπορεί ο άλλος να το σκοτώσει το όργανο, μου φαίνεται αρκετά χαμηλή τιμή.

 

Αν είναι να αγοράσεις κάποιο πιάνο, βρες έναν κουρδιστή που μπορείς να εμπιστευτείς και πάτε μαζί να το δείτε. Είναι δύσκολο ακόμη και από έμπειρους πιανίστες να δουν αν πράγματι υπάρχει κάποιο πρόβλημα που θέλει επισκευή (για παράδειγμα στο δικό μου πιάνο με ουρά, τα σφυράκια έχουν γενικά φαγωθεί, που σημαίνει ότι θέλουν αλλαγή με περίπου 600 ευρώ. Αν έχει κάτι τέτοιο το δικό σου πιάνο μιλάμε για 100% αύξηση).

 

Το άλλο είναι το ΤΙ θες το πιάνο. Αν είναι μόνο για να μελετάς κλασσικό/τζαζ πιάνο πάρε κανονικό. Αν νομίζεις ότι θα επεκταθείς και σε Η/Υ και τέτοια το ψηφιακό είναι μια καλή λύση. Δε μπορείς να πάρεις και δίπλωμα (πιστεύω τουλάχιστον) με ένα ψηφιακό, αλλά κάλιστα κάνει τη δουλειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ μαέστρο,    μπέρδεμα η κατάσταση....

 

εγώ κιθάρα παιζω βασικά αλλά μου αρέσει το πιανακι για να ασχοληθώ (οχι synth και ψηφιακούρες) για μπλουζάκια, ροκ ....οχι κλασσική μουσική. (δεν θα παω για διπλωμα ;D ;D ;D)

 

αν εχεις να προτεινεις καποιο ψηφιακο σε αυτά τα χρήματα....με ενδιαφέρει η ήχος του να ειναι οσο δυνατον πιο........πιάνο ;) ;D

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη...πάς να μπλέξεις....

μπάτζετ..όρθιο ή stage πιάνο...με ήχο φυσικού πιάνου...

 

 

Έχε το νου σου για Kawai ES-1 (ES σειρά),τα πιάνα της Casio (Privia),Roland RD 300....

Έχω την εντύπωση ότι θα σου είναι άκρως ικανοποιητικά και στα αυτιά και στα χέρια.

 

Έλεγχε τις αγγελίες..

 

Το όρθιο άστο..θέλει συντήρηση,πρέπει να είναι τρελή ευκαιρία στα χρήματα που ζητάς,θέλει χόρδισμα σε τακτά διαστήματα...πιάνει και χώρο..γίνεται και ωράιο όμως έπιπλο.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ως κιθαριστας που οπως εσυ θελησα πριν κανα 2 χρονια να παιξω πιανο- μετα απο ψαξιμο, τελικα πηρα το roland F-110.

Απιστευτος ηχος- ελαχιστος χωρος 30-35 εκ. σαν ραφι δηλαδη. Με μεγαλη γκαμα αλλων ηχων επισης. Αλλα ο βασικος ηχος του πιανου ειναι απιθανος- και εχει ωραιοτατο κλαβιε. δηλαδη η αισθηση ειναι πολυ αληθινη. Μονο τα vibrations κατω απο τα δακτυλα σου δε νιωθεις. Και κοστισε 990 ευρω.

Αρα ειμαι σιγουρος οτι αν το ψαξεις, μπορεις να βρεις και κατι ψηφιακο που να σε ικανοποιει και που εσυ και εγω που δεν παιζουμε πιανο απο τα 8 μας δε καταλαβαινουμε ουσιαστικη διαφορα απο κανονικο ακουστικο πιανο ουτε στο παιξιμο, ουτε στον ηχο. Στον ηχο μαλιστα ενα καλο ψηφιακο πιανο εχει καλυτερο ηχο απο ενα φτηνιαρικο πιανο των 500-2000 ευρω- αφου το sampling  το κανουν απο πιανα που κοστιζουν 300.000 ευρω. Και οπως σου ειπα ενας ανεκπαιδευτος οπως εμεις δεν υπαρχει περιπτωση να πιασει και καλα την διαφορα του δηθεν "ξυλινου" ηχου ενος ακουστικου πιανου σε συγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα απο πιάνα αλλά και εγώ φαντάζομαι οτι θα μπλέξεις και θα το μετανιώσεις

αν πάρεις κάτι τόσο φτηνό. Δεν είναι σαν τις κιθάρες των 200 ευρώ πχ που με λίγα

μερεμέτια σε τάστα, nut κλπ παίζουν ωραιότατα και απροβλημάτιστα. Αν αρχίσει να

ξεκουρδίζεται ή να κολλάνε τα πλήκτρα μέσα θα ψάχνεσαι και δεν θα ξέρεις τι να κάνεις ;D

Είχαμε ένα Ρώσικο για πολλά χρόνια στο πατρικό μου και πριν 3-4 χρόνια το χαρίσαμε,

300 ευρώ πλήρωσε αυτός που το πήρε για να το κατεβάσει γερανός απο το μπαλκόνι,

σκέψου το και αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ την ταπεινή μου γνώμη. Παίζω πιάνο on-off αρκετά χρόνια (αν και στο ωδείο σταμάτησα στην Μέση), και στα αυτιά μου και τα χέρια μου ταιριάζει πολύ καλύτερα ένα φτηνό φυσικό πιάνο* από αρκετές σειρές ψηφιακών, και έχω ακούσει αρκετά ψηφιακά μέχρι και κατηγορίας 3x το budget που κοιτάς.

 

Ίσως να ακούγεται κλισε, αλλά σε αυτήν την περίπτωση (ειδικά εαν μιλάμε μόνο για πιανο ήχους) καλύτερα να αφήσεις τα features των ψηφιακών στην άκρη σαν παράμετρο επιλογής και να επικεντρωθείς σε ήχο και αίσθηση. Προσωπικά, κάποια στιγμή έχω στο πρόγραμμα να αγοράσω ένα φυσικό πιάνο (το δικό μου είναι στο πατρικό μου εκτός Αθηνών), όταν μετακινηθώ σε πιο αραιοκατοικημένη περιοχή και σε σπίτι με καλύτερη μόνωση.

 

Αν και δεν είμαι τεχνικός (κουρδιστής), θα χαρώ να βοηθήσω και περισσότερο στην επιλογή σου, εαν καταλήξεις σε κάτι που σε ενδιαφέρει. Αλήθεια, πόσο καιρό παίζεις πιάνο?

 

*αρκεί να μην έχει τα προβλήματα που ανέφερε ο Νικόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σας απογοητευσω :( .......τώρα αρχιζω και βαράω.

 

αλλά και πάλι δεν έχει να κάνει, ......θέλω να ασχοληθω και με αυτο, και θα το κάνω.

 

αλλά λόγω ασχετοσίνης δεν θα μπλέξω (βλέπε περίπτωση nikola) με φυσικό και ας μου αρεσει περισσοτερο γιατί αν φαω πακέτο θα βγω εντελώς εκτός ;)

 

ευχαριστώ για τις προτασεις και περιμένω και άλλες ;D

muso-rest-in-peace_billy-powell1.jpg.a8d80afd4479d640da6a011c56baf621.jpg

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γιάννη,

 

Καταρχήν το ψηφιακό, το κολάς και στον Η/Υ σου και έχεις τον μαμάτω ήχο.

 

Επίσης, στο στούντιο έχω ένα Casio Privia PX110 (παλιάς γενιάς αλλά ΚΑΛΟ). Αν θες στείλε ΠΜ να κανονίσουμε να έρθεις να το παίξεις, να το ακούσεις, να το δεις, να το...

 

Παίζουν τα PRIVIA στην τιμή που θες, και μπορώ να πω ότι τα προτείνω σχεδόν ανεπιφύλακτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανένας φίλος σου πιάνο ή αν κάνεις μαθήματα υπάρχει ελεύθερο πιάνο για μελέτη

κάποιες ώρες ?

Εγώ άρχισα πριν κάτι μήνες πιάνο και πηγαίνω στο ωδείο και μελετάω , αν

και έχει αφήσει φίλος μου το ηλεκτρικό του πιάνο σπιτι μου δεν το γουστάρω καθόλου........

 

Αν συνεχίσω σοβαρά και μου αρέσει θα μαζέψω χρήματα να πάρω ενα κλασσικό πιάνο !  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου