Προς το περιεχόμενο

Ποιά Καρτα ηχου εξωτερικη usb καρτα, 2 εισοδων


sPId_x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια γεια σας. Αγορασα προσφατα τετραπυρινο υπολογιστη με ενσωματωμενη καρτα ηχου. Ωsτοσο σκεφτομαι να αγορασω μια που να με καλυπτει και στο recording του synth. Εχω πολυ καιρο να μπω εδω και να ασχοληθω με το συγκεκριμενο θεμα γι αυτο και οι πολλες αποριες. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να κανω απλα τη δουλεια μου (recording ερασιτεχνικα) αλλα η καρτα να χρησιμοποιειται κανονικα στο Pc και για τις υπολοιπες εφαρμογες(games κτλπ..)

Μπορει να γινει αυτο με εξωτερικη usb καρτα? 2 εισοδοι πιστευω ειναι αρκετες για μενα. Το budjet που σκεφτομαι ειναι περιπου εως 150 ευρω , αλλα αν αξιζει πραγματικα, μπορω να δωσω και κατι παραπανω.

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=2_22_2203&products_id=2064 κατι τετοιο θα ηταν οκ? Εχετε να προτεινετε κατι?

Και δυο ακομη ερωτησεις. Ποια ειναι καλυτερη επιλογη αναμεσα σε καρτες USB PCI και Firewire?

Τι παιζει με την προενισχυση που διαβασα σε ενα αλλο Post? ΕΙναι απαραιτητη?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φίλε sPld_x!

 

Αρχικά να σου πώ ότι αν τελικά αποφασίσεις να διαθέσεις το ποσό των 100-150Ε για ένα audio interface θα δείς μεγάλη διαφορά στις μουσικές εφαρμογές σε σχέση με την onboard. Επίσης δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα με τις υπόλοιπες εφαρμογές.

 

Εγώ θα σου πρότεινα: Presonus Audiobox USB. Μπορείς να την βρείς περίπου στα 150Ε. Η οποία έρχεται πακέτο με το Cubase LE 4 ώστε να ξεκινήσεις τις πρώτες σου ηχογραφίσεις!  ;)

 

Γενικότερα οι κάρτες PCI είναι πιο γρήγορες... απλά αργότερα δεν θα μπορέσεις να την χρησιμοποιήσεις σε κάποιο laptop. Αν δεν σε ενδιαφέρει αυτό το ενδεχόμενο ρίξε μια ματιά και στις PCI. Γενικότερα στο αρχικό στάδιο που βρίσκεσαι δεν θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με firewire (το οποίο ειναι πιο γρήγορο σε σχέση με το USB). Το ίδιο ισχύει και για την προενίσχυση..

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα στο αρχικό στάδιο που βρίσκεσαι δεν θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με firewire (το οποίο ειναι πιο γρήγορο σε σχέση με το USB). Το ίδιο ισχύει και για την προενίσχυση..

 

Γιατί ????????

Τί διαφορά έχει δηλάδη για το χρήστη εκτός του ότι είναι γρηγορότερο και πιο αξιόπιστο bus? To ότι θα συνδέσει το καλώδιο αλλού?

Με την προενίσχυση γιατί να μην ασχοληθεί ???? Αν θέλει δηλαδη το παλικάρι να καρφώσει στην κάρτα ένα μικρόφωνο και να ηχογραφήσει φωνή πως

θα το κάνει , απο το line in  ????????

Μην λέμε ότι θέλουμε παιδια...

 

Τέλος πάντων εγώ θα σου πρότεινα την Tascam fireone που είναι απείρως καλύτερη και πιο ολοκληρωμένη κάρτα από την πρώτη σου επιλογή αλλά

να ξέρεις ότι δεν έχει 64bit drivers και δεν θα στην πρότεινα και για χρήση με Windows Vista (Βασικά γενικά δεν θα πρότεινα την χρήση των Vista).

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=2_22_2203&products_id=4659

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί διαφορά έχει δηλάδη για το χρήστη εκτός του ότι είναι γρηγορότερο και πιο αξιόπιστο bus? To ότι θα συνδέσει το καλώδιο αλλού?

 

Με βάση ποιά κριτήρια λές ότι είναι πιο αξιόπιστο;

 

Προφανώς το θέμα δεν είναι που θα συνδέσει το καλώδιο. Το θέμα είναι να μην σπαταλήσει παραπάνω χρήματα χωρίς λόγο. Για την ηχογράφηση μιας φωνής με USB νομίζω οτι δεν θα αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

 

Με την προενίσχυση γιατί να μην ασχοληθεί ???? Αν θέλει δηλαδη το παλικάρι να καρφώσει στην κάρτα ένα μικρόφωνο και να ηχογραφήσει φωνή πως

θα το κάνει , απο το line in  ????????

 

Αν θέλει να ηχογραφήσει μια φωνή θα χρησιμοποιήσει την προενίσχυση της κάρτας. Προφανώς. Δεν είπα κάτι για line in... Απλά είπα οτι δεν χρειάζεται να αγοράσει ξεχωριστά preamps (αυτό κατάλαβα ότι ήταν το ερώτημα του sPld_x!).

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου γεια σου. Δεν είμαι μουσικός αλλά ακούω πολύ μουσική. Πρίν μερικές μέρες από λάθος συνενόηση με έναν πωλητή, ενώ ήθελα να αγοράσω μια κάρτα ήχου multimedia αγόρασα την e-mu 0404 (http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=11444). Έδωσα 200€. Ο νάκας δεν δέχεται να την πάρει πίσω για να πάρω κατι άλλο και σκεφτομαι να την πουλήσω 150€. Δεν ξέρω να σου πω πολλά πράγματα γι αυτήν. Αν νομίζεις οτι σου κάνει και θέλεις επικοινώνησε μαζί μου. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου