Προς το περιεχόμενο

Συμβόλαιο με ξένη δισκογραφική...


gskar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σιγουρα μιλαμε για σοβαρη , υπαρκτη εταιρεια, έτσι? το εψαξες φανταζομαι, ε?

 

+1

 

Προσοχή παίζουν πολλές απάτες μέσω myspace και youtube! Του τύπου "ακούσαμε την μουσική σου, είσαι σούπερ ουάου σε γουστάρουμε θέλουμε να σε κάνουμε διάσημο! αλλά πρέπει να μας δώσεις πρώτα 1000 ευρώ για τα έξοδα τα οποία θα πάρεις πίσω μόλις βγει το cd" και μπλα μπλα μπλα! Μου έχουν έρθει πολλά τέτοια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1) δίνεις ένα κατοστάρικο σε έναν να σου φτιάξει artwork σε corel ή δεν ξερω γω τι.

2) επικοινωνείς με τυπογραφείο ή εργοστάσιο κοπής cd και τους το δίνεις

Για το πρώτο συμφωνώ.

Για το δεύτερο, έχεις ρωτήσει πόσα θέλει το "εργοστάσιο" για να φτιάξει τη μήτρα? Γιατί το cd ναι, θα κοστίσει 1€ στην παραγωγή, αλλά για να βγει στην παραγωγή θέλει μία μήτρα η οποία κοστίζει κάμποσα κατοστάρικα εάν όχι χιλιάρικο και πάνω, αν θυμάται κάποιος ακριβώς ας πει.

 

+1

 

Προσοχή παίζουν πολλές απάτες μέσω myspace και youtube! Του τύπου "ακούσαμε την μουσική σου, είσαι σούπερ ουάου σε γουστάρουμε θέλουμε να σε κάνουμε διάσημο! αλλά πρέπει να μας δώσεις πρώτα 1000 ευρώ για τα έξοδα τα οποία θα πάρεις πίσω μόλις βγει το cd" και μπλα μπλα μπλα! Μου έχουν έρθει πολλά τέτοια....

 

Προσοχή στις μούφες.

Δεν κάνεις μία ερώτηση στη RIAA πριν κάνεις κάτι?

http://www.riaa.com/

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά φίλε μου.

 

Έχω απο το καλοκαίρι συμβόλαιο με ξένη δισκογραφική απο την Αμερική, για ένα κομμάτι μου (electro-rock-ambient) το οποίο κυκλοφόρησε σε συλλογή με πολλά αξιόλογα μουσικά κομμάτια απ όλο τον κόσμο.

 

Η όλη συννενόηση και πρόταση για συνεργασία έγινε απο το τηλέφωνο, ακολουθούμενη με προσωπικά email κτλ κτλ... Καλό είναι να προσέξεις τα εξής:

 

1.Κάνε ένα research για το "ποιόν" της εταιρίας πριν κάνεις οποιαδήποτε άλλη κίνηση.

2.Ξεκαθάρισε όρους-ποσοστά και πολύ σημαντικό τα δικαιώματά σου!

 

Εγώ έχω βάλει ρήτρα στο συμβόλαιό μου ότι για το κομμάτι μου τα δικαιώματα είναι ΔΙΚΑ μου, και σε περίπτωση που ενδιαφερθεί κάποια εγχώρια δισκογραφική για το συγκεκριμένο κομμάτι, η εταιρία είναι υποχρεωμένη να το παραχωρήσει κατόπιν δικής μου υπογραφής και συννεονήσης. Η υπογραφή μου αφορά την παραχώρισή του και μόνο στο compilation και τη διανομή μέσω της εταιρίας σε CD και στα "ηλεκτρονικά" δισκοπωλεία πλέον, όπως Napster, Itunes, Amazon κτλ κτλ...

 

Στην περίπτωση τη δική μου, η εταιρία ανέλαβε το mastering του κομματιού, που σε άλλες περιπτώσεις θα το πλήρωνα αρκετά, και τα graphics φυσικά για το CD.

 

Ξεκαθάρισε τις απολαβές σου και με ποιόν ακριβώς τρόπο θα εκμεταλευτεί η δισκογραφική το κομμάτι σου και εσένα προσωπικά.

 

Γενικά κυκλοφορούν πολλές "απάτες" μέσω ηλεκτρονικών μηνυμάτων, και έχουν "χαθεί" κομμάτια και περάσει σε χέρια άλλων που τα εκμεταλλεύονται/βγάζουν χρήματα/τα παροσυιάζουν διασκευασμένα κτλ κτλ. Έχω ακούσει τέτοια περίπτωση μέσω internet εδώ στην Ελλάδα, αλλά δε θα ήθελα να ανφέρω ονόματα/εταιρίες κτλ.

 

Προσοχή στις υπογραφές και τους όρους. ΣΥμβουλέψου δικηγόρο, και επίσης πρόσεξε και τα "ντόπια" νομοθετικά υπόβαθρα..

 

Αν θες κάτι και μπορω να σε βοηθήσω, π.μ.

 

Απλά θα είναι καλό να πάρεις και γνώμη απο κάποιον που έχει και εδώ συμβόλαιο είτε με Ελληνική ή ξένη εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο συμφωνώ.

M' αρέσει που συμφωνείς κι όλας...Σε αυτή τη ζωή, ότι πληρώσεις πέρνεις. Δεν το δίνεις καλύτερα και στην ανηψιά σου των 10 χρόνων και πάρτης 2 γλυφιτζούρια....πιο φτηνά θα σου έρθει...

Με αυτή τη λογική και τη τελική μίξη να τη κάνει ο περιπτεράς που έχει ένα καλό laptop...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαξτο καλα μηπως ειναι απατη.Πολυ καλα.Παρα πολυ καλα.

Αν δεν ειναι,τραβα αγορι μου μια τζιφρα να δεις τον κοσμο και τους ανθρωπους του κυκλωματος της μουσικης οσο μπορεις,να ταξιδεψεις,να ξεφυγεις απ τη μιζερια του Σκυλελληνισταν και τη ματαιοδοξια του myspace και του youtube...

Φευγει η ζωη και πισω δε γυρναει...η Ελλαδα δε φευγει,εδω θα ναι να σε περιμενει

με φασολαδα και καινουρια μετρα λιτοτητας... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,μόλις διάβασα το θέμα περί απάτης και αγχώθηκα λίγο γιατί κι εγώ είχα λάβει μήνυμα στο myspace από αυτήν την εταιρεία προώθησης: http://www.thewhite.co.uk/

ώπου διαλέξαμε και στείλαμε ένα τραγούδι το όποιο όπως μας είπαν θα κυκλοφορίσει μαζί με κάποια άλλα συγκροτήματα σαν promo συλλογή 2000 κόπιες και θα μοιραστεί σαν συλλογή στην βρετανία σε djs κλπ. και δώσαμε 500 ευρώ πριν  δυο μήνες περίπου, αλλά τώρα όντως μας έστειλαν κόπιες(10 αν θυμάμαι καλά) από την συλλογή και σε μας.  :-X

Να άρχισουμε να τα κλαίμε τα λεφτά μας;(κάναμε και βλακεία γιατί δεν το σκεφτήκαμε και απαντήσαμε κατευθείαν θετικά,λίγο ο αρχικός ενθουσιασμός λίγο τα όνειρα δεν θέλει και πολύ για να μας εξαπατήσουν)  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω (εάν δεν γίνομαι αδιάκριτος) εάν ζείς από τη μουσική?

Εάν ναι, δεν πρέπει να παίξεις και λίγο με τους "κανόνες"?...Promotion, managers, συμβόλαια...Εάν είσαι τεμπέλης όπως λές, τι περιμένεις?

;Σε ευχαριστώ όπως και όλους για τις απαντήσεις σας.

Όχι δεν ζω από τη μουσική, δεν θα μπορούσα άλλωστε με το στυλ που παίζω. Είμαι δημόσιος υπάλληλος ( θα μας κόψουν και τα δώρα ρε γαμώτο :'().Άρα δεν είναι για μένα θέμα επιβίωσης ή κάτι τέτοιο. Τη δόξα ουδείς εμίσησε...

Άρα δεν χρειάζεται απαραίτητα να παίξω με τους κανόνες. Μπορώ να θέσω κι εγώ κάποιους όρους κι αν συμφωνήσουν καλώς, αλλιώς δεν χάθηκε ο κόσμος.

σιγουρα μιλαμε για σοβαρη , υπαρκτη εταιρεια, έτσι? το εψαξες φανταζομαι, ε?

Μάλλον είναι υπαρκτή, η συννενόηση γίνεται μέσω mail και πριν από λίγο φτιάξανε και site  http://audibleartrecords.com/

Οκ δεν φτάνει αυτό αλλά δεν θα βιαστώ μάλλον.

 

Γεια χαρά φίλε μου.

 

Έχω απο το καλοκαίρι συμβόλαιο με ξένη δισκογραφική απο την Αμερική, για ένα κομμάτι μου (electro-rock-ambient) το οποίο κυκλοφόρησε σε συλλογή με πολλά αξιόλογα μουσικά κομμάτια απ όλο τον κόσμο.

 

Η όλη συννενόηση και πρόταση για συνεργασία έγινε απο το τηλέφωνο, ακολουθούμενη με προσωπικά email κτλ κτλ... Καλό είναι να προσέξεις τα εξής:

 

1.Κάνε ένα research για το "ποιόν" της εταιρίας πριν κάνεις οποιαδήποτε άλλη κίνηση.

2.Ξεκαθάρισε όρους-ποσοστά και πολύ σημαντικό τα δικαιώματά σου!

 

Ξεκαθάρισε τις απολαβές σου και με ποιόν ακριβώς τρόπο θα εκμεταλευτεί η δισκογραφική το κομμάτι σου και εσένα προσωπικά.

 

Γενικά κυκλοφορούν πολλές "απάτες" μέσω ηλεκτρονικών μηνυμάτων, και έχουν "χαθεί" κομμάτια και περάσει σε χέρια άλλων που τα εκμεταλλεύονται/βγάζουν χρήματα/τα παροσυιάζουν διασκευασμένα κτλ κτλ. Έχω ακούσει τέτοια περίπτωση μέσω internet εδώ στην Ελλάδα, αλλά δε θα ήθελα να ανφέρω ονόματα/εταιρίες κτλ.

 

Προσοχή στις υπογραφές και τους όρους. ΣΥμβουλέψου δικηγόρο, και επίσης πρόσεξε και τα "ντόπια" νομοθετικά υπόβαθρα..

 

Αν θες κάτι και μπορω να σε βοηθήσω, π.μ.

 

Απλά θα είναι καλό να πάρεις και γνώμη απο κάποιον που έχει και εδώ συμβόλαιο είτε με Ελληνική ή ξένη εταιρία.

Σε ευχαριστώ, ναι θα το ψάξω λίγο καλύτερα.

 

Τέλος να προτείνω και κάτι που είναι εταιρεία αλλά σου δίνει πλήρη έλεγχο, όταν λέμε πλήρη ΠΛΗΡΗ. περα απο αυτό σου προσφέρει και βιντεοκλιπ και ραδιο και οτι σου κατεβει. Εγώ την θεωρω την καλύτερη από όσες έχω δει εν Ελλάδι.. θα δείξει.

 

http://www.massroomstudio.com/yphresies/26-techkillarecords.html

 

 

Σε ευχαριστώ αλλά από ότι είδα η εταιρία αυτή είναι ελληνική και δεν ξέρω αν έχει νόημα να εκδώσω cd στην Ελλάδα αφού ενδιαφέρει ελάχιστους (χωρίς να σημαίνει ότι απαξιώ ή οτιδήποτε τέτοιο).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ώπου διαλέξαμε και στείλαμε ένα τραγούδι το όποιο όπως μας είπαν θα κυκλοφορίσει μαζί με κάποια άλλα συγκροτήματα σαν promo συλλογή 2000 κόπιες και θα μοιραστεί σαν συλλογή στην βρετανία σε djs κλπ. και δώσαμε 500 ευρώ πριν  δυο μήνες περίπου, αλλά τώρα όντως μας έστειλαν κόπιες(10 αν θυμάμαι καλά) από την συλλογή και σε μας.  :-X

Ωραία μπίζνα...τι άλλο σας υποσχέθηκαν?

Για ρίξε μια ματιά...τα cds είναι τυπωμένα κανονικά ή σε inkjet printer? (Φαίνεται εάν βάλεις μία λούπα, εάν δεν έχει κουκίδα, είναι inkjet...)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Να κανω κι εγώ τον δικηγόρο του διαβόλου μια φορά και προς όφελος της εταιρείας...

 

Κάτι που δεν έχει αναφερθεί στις τοποθετήσεις αλλά και από τον φίλο gskar είναι αν είναι έτοιμη η δουλειά, ηχογραφημένη. Αν δεν είναι και δεν έχει σκοπό να επενδύσει ή να αυτοηχογραφηθεί ο ίδιος, πρέπει να προστεθεί στην εικόνα και αυτή η υπηρεσία που θα του προσφέρει η δισκογραφική. Ισως και με δικό τους παραγωγό, όπου εκεί ίσως έχουν και μεγαλύτερο ενδιαφέρον τα πράγματα, αν η εταιρεία έχει ειδίκευση στο φόρματ.

 

Ας μη ξεχνάμε ότι δεν έχουμε όλοι την όρεξη και το χρόνο ή και τις γνώσεις για DIY. Μια καλή εταιρεία (δεν ξέρω αν είναι η Windham Hill...) μπορεί να απογειώσει μια δουλειά. Μπορεί να είναι τόσο απλά όσο φαίνονται στο χαρτί τα θέματα παραγωγής, προώθησης, πώλησης αλλά μη ξεχνάμε ότι όλα αυτά είναι ειδικοί κλάδοι που ιδανικά εξυπηρετούνται από ειδικούς του κάθε κλάδου.

Ολα τα παραπάνω βέβαια ισχύουν εξετάζοντας εξονυχιστικά τα συμβόλαια και το παρελθόν της εταιρείας.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ροζέτα εννοείς;Για να είμαι ειλικρινής δεν καταλαβαίνω αν είναι μούφα ή όχι,αλλά νομίζω ότι είναι οκ(οι 5 από τις 10 κόπιες είναι σε βυνίλιο αλλά δεν τις έχω δει ακόμα γιατί τις έχει φίλος τισ στείλανε στην δικιά του διεύθυνση)έγω απλά του ζήτησα να μου φέρει ένα από τα cd για να δω και τα υπόλοιπα συγκροτήματα.Πες μου πως να τσεκάρω την αυθεντικότητα του cd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου