Προς το περιεχόμενο

Waldorf Q+ Phoenix Edition


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας μιλήσουμε για ενα διαφορετικό σύνθ , το Q+ είναι αρκετά ενδιαφέρον και ένα συνθ με πολύ δυνατά χαρακτηριστικά http://www.waldorfmusic.de/en/products/q_phoenix

Τι γνώμη έχεται , το έχει κανείς?

 

Πάντως απο ήχους ακούγεται φανταστικό http://support.waldorfmusic.de/soundcorner/sound_list.php?page=3

 

Και απο οτι βλέπω ο θωμάς το έχει σε προσφορά http://www.thomann.de/gr/waldorf_q_classic_16_phoenix_e_retour.htm, αλήθεια τι εννοεί οτι το προιον είναι μετ' επιστροφής?

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι μετ' επιστροφής, απλά κάποιος το αγόρασε, το επέστρεψε και ο θωμάς το ξαναπουλάει φθηνότερα. σημαίνει ότι έχει χρησιμοποιηθεί για 30 μέρες maximum. το θέμα είναι γιατί το επέστρεψε ο άλλος  :-\

ως κάτοχος του q πάντως δηλώνω fan του ήχου του. φαντάσου τι μπορεί να κάνει το phoenix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι μετ' επιστροφής, απλά κάποιος το αγόρασε, το επέστρεψε και ο θωμάς το ξαναπουλάει φθηνότερα. σημαίνει ότι έχει χρησιμοποιηθεί για 30 μέρες maximum. το θέμα είναι γιατί το επέστρεψε ο άλλος  :-\

ως κάτοχος του q πάντως δηλώνω fan του ήχου του. φαντάσου τι μπορεί να κάνει το phoenix.

 

Έτσι και αλλιώς το δίνει με 3 χρονια εγγύηση

 

Μπορεις να μου πεις ποσο το πήρες και τι είναι αυτό που σου αρέσει στο Q σε σύγκριση με άλλα συνθ πχ. Virus?

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κilon εγώ προτείνω να μην βιαστείς γιατί  το waldorf Stromberg θα είναι 5φορές  καλύτερο απο WALDORF Q+ Phoenix Edition(κάτοχος ενός Q και μέλλον αγοραστής του Stromberg).

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κilon εγώ προτείνω να μην βιαστείς γιατί  το waldorf Stromberg θα είναι 5φορές  καλύτερο απο WALDORF Q+ Phoenix Edition(κάτοχος ενός Q και μέλλον αγοραστής του Stromberg).

τελικά δεν βιάζομαι καθόλου, πουλάω το Microkorg και πάω για το μικρό το Blofeld. http://www.thomann.de/gr/waldorf_blofeld.htm. Και μετά βλέπουμε.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι μετ' επιστροφής, απλά κάποιος το αγόρασε, το επέστρεψε και ο θωμάς το ξαναπουλάει φθηνότερα. σημαίνει ότι έχει χρησιμοποιηθεί για 30 μέρες maximum. το θέμα είναι γιατί το επέστρεψε ο άλλος  :-\

ως κάτοχος του q πάντως δηλώνω fan του ήχου του. φαντάσου τι μπορεί να κάνει το phoenix.

 

Έτσι και αλλιώς το δίνει με 3 χρονια εγγύηση

 

Μπορεις να μου πεις ποσο το πήρες και τι είναι αυτό που σου αρέσει στο Q σε σύγκριση με άλλα συνθ πχ. Virus?

 

Ναι, να σου πω... και συγκεκριμένα σε σύγκριση με το virus A που επίσης εχω:

 

- Έχει ΑΧΑΝΕΣ modulation matrix.

- Καλύτερους ταλαντωτές.

- Πάρα πολύ καλά φίλτρα (και πολλά - είδικα το ppg τα σπάει)

- Πιο γρήγορα envelopes

- Πολύ ευέλικτο Step Sequencer

- Ενσωματωμένα εφφέ πολύ καλής ποιότητας (για εφφε ενσωματωμένα σε synth πάντα)

- Υπεροδήγηση φίλτρων που κάνει τους κρουστούς ήχους 10 φορές ''μεγαλύτερους"

 

Και γενικότερα έχει απίστευτο όγκο, γεμάτο ήχο, τα φίλτρα του "ουρλιάζουν", ενώ ταυτόχρονα μπορείς να κάνεις τα πιο "βιλούδινα" pads που μπορείς να φανταστείς. Με λίγα λόγια, για ΟΤΙ δουλειά και να το θες, το Q την κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κilon εγώ προτείνω να μην βιαστείς γιατί  το waldorf Stromberg θα είναι 5φορές  καλύτερο απο WALDORF Q+ Phoenix Edition(κάτοχος ενός Q και μέλλον αγοραστής του Stromberg).

τελικά δεν βιάζομαι καθόλου, πουλάω το Microkorg και πάω για το μικρό το Blofeld. http://www.thomann.de/gr/waldorf_blofeld.htm. Και μετά βλέπουμε.

 

κατά πρώτον είναι κρίμα να πουλήσεις το microkorg γιατί η τιμή του blofeld είναι τελείως τζάμπα.Κατα δεύτερον να ξέρεις ότιτο Blofeld είναι φτωχό στα φίλτρα του σε σχέση με το stromberg άρα περιορισμένη επεξεργασία του ήχου.Τώρα αν το μπάτζετ σου δεν είναι για παραπάνω είμαι υπέρ του blofeld με τη μόνη διαφορά να μαζέψεις τα χρήματα και ας αργήσεις λίγο να το πάρεις παρά να πουλήσεις το microkorg για αυτό το λόγο και έτσι μ΄ένα σμπάρο  δύό τρυγόνια ;).

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κilon εγώ προτείνω να μην βιαστείς γιατί το waldorf Stromberg θα είναι 5φορές καλύτερο απο WALDORF Q+ Phoenix Edition(κάτοχος ενός Q και μέλλον αγοραστής του Stromberg).

τελικά δεν βιάζομαι καθόλου, πουλάω το Microkorg και πάω για το μικρό το Blofeld. http://www.thomann.de/gr/waldorf_blofeld.htm. Και μετά βλέπουμε.

 

κατά πρώτον είναι κρίμα να πουλήσεις το microkorg γιατί η τιμή του blofeld είναι τελείως τζάμπα.Κατα δεύτερον να ξέρεις ότιτο Blofeld είναι φτωχό στα φίλτρα του σε σχέση με το stromberg άρα περιορισμένη επεξεργασία του ήχου.Τώρα αν το μπάτζετ σου δεν είναι για παραπάνω είμαι υπέρ του blofeld με τη μόνη διαφορά να μαζέψεις τα χρήματα και ας αργήσεις λίγο να το πάρεις παρά να πουλήσεις το microkorg για αυτό το λόγο και έτσι μ΄ένα σμπάρο δύό τρυγόνια ;).

To βρίσκω το MicroKorg λειαν επιεικός απαράδεκτο, δεν έχει τίποτα που να δικαιολογεί τα 500 ευρώ που έδωσα, είναι άχρηστο για αυτό που με καίει περισσότερο τους σχεδον ακουστικούς ήχους ή πολύπλοκους ηλεκτρονικούς , pads, strings etc. Tο αγόρασ καθαρά και μόνο σαν προσωρινή λύση με ημερομηνία λήξης γιατι δεν γνώριζα αρκετά για hard synth και γιατι δεν ήθελα να κάνω αγορά μέσω ιντερνετ..Το κράτησα μόνο και μόνο γιατί η συντριπτική πλειοψηφία μου είπε να το κρατήσω τωρα πια καταλαβαίνω οτι αυτή η συντριπτική πλειοψηφία το θεωρεί πολύ καλό γιατί κάνει με λίγα λόγια διαφορετικό ειδος μουσικής απο αυτο που κάνω και θέλω να κάνω. Είναι για αυτούς που μαγεύονται απο τα αναλογικά συνθ καθώς και απο τους απλοϊκούς κλασικούς αλλά και μοντέρνους άγριους ηλεκτρονικούς ήχους που εμένα με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Έχω καταλήξει πια να χρησιμοποιώ το FM8 συνέχεια και να φτιάχνω ήχους και το MicroKorg το έχω πια εγκαταλείψει. Οχι για μένα τουλάχιστον τα 2 timbres είναι απογορευτικά λίγα. Σίγουρα ο ήχος που βγάζει σαν ποιότητα είναι πάρα πολύ καλός αλλά δυστηχώς δεν έχει την υποδύναμη για να γίνει η ναυρχίδα μου.

 

Ενα άλλο θέμα είναι ότι τα οικονομικά μου δεν είναι και τόσο καλά για να επιτρέψω στο MicroKorg να πιάνει σκόνη.

 

Aυτό που λές οτι τα φίλτρα του Blofeld δεν είναι κορυφαία δεν με πειράζει τόσο πολύ έτσι και αλλίως όσον αφορά για άμεση αγορά δεν έχω το χρήμα για να αγοράσω κάτι σαν το Stromberg. Έτσι και αλλίως έχω έναν iMAC 1 μηνος σε ηλικία που μπορεί να κάνει πάρα πολλά . Eξαλου οταν μιλουσα για Q+ μιλούσα για πολύ μελοντική αγορά, εννοείται οτι θα παρακολουθώ στενά την απήχηση των σύνθ σαν το Stromberg (και όχι μόνο απο την Waldorf) και είναι σίγουρο οτι στο όχι τόσο μακρινό μέλλον θα χτυπήσω κάτι τέτοιο. Απλώς όταν ξεκίνησα αυτο το θρεντ δεν γνώριζα την υπραξη και την τιμή του Blofeld.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ kilon αφού το microkorg δεν είναι αυτό που θέλεις τότε θα συμφωνήσω στην άποψή σου να το πουλήσεις και να πάρεις αυτό που σε ευχαριστεί και ταιριάζει με τη  μουσική παραγωγή που κάνεις.Τώρα όταν πάρεις το blofeld στείλει κανένα p.m. για να μου πεις εντυπώσεις :).

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ kilon αφού το microkorg δεν είναι αυτό που θέλεις τότε θα συμφωνήσω στην άποψή σου να το πουλήσεις και να πάρεις αυτό που σε ευχαριστεί και ταιριάζει με τη  μουσική παραγωγή που κάνεις.Τώρα όταν πάρεις το blofeld στείλει κανένα p.m. για να μου πεις εντυπώσεις :).

Aπ' οτι φαίνεται αυτο θα αργήσει μιας και εταιρεία τηρεί σιγή ιχθύος για το πότε θα βγεί στην αγορά. Για την ώρα όμως βολεύομαι μια χαρά με το FM8.  Ενα υπόγειο πουλάκι μου είπε όμως οτι θα βγεί σε 6 εβδομάδες. Θα δούμε .

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου