Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Laney LC30


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ευχαριστω για τα link σου. οι jj δεν ειναι αξιολογες?

 

Έχω τον Laney LC50ii.Στην αρχή είχα πάνω TAD ίδιες με αυτές που ήρθε,γιατί βαριόμουν τους πειραματισμούς.Είναι αξιόλογες λυχνίες.Πρόσφατα,όμως έβαλα jj και μπορώ να πω,πως το μόνο που δεν συμπαθώ σε αυτές είναι ότι έχουν πολλά πρίμα,μα πολλά όμως.Φαντάσου πως,πριν έπαιζα με B:6 M:4 T:4-5,5 στο dirty και τώρα στα ίδια με τις jj δεν έχει καμία σχέση.Είναι τελείος διαφορετικός ενισχυτής.Ναι πιο πρίμα,σαν να λείπουν κάπως τα μεσσαία,περισσότερα μπάσσα,αλλά γενικά ο ενισχυτής ζωντάνεψε.Το distortion του ψιλό τζιτζικίζει (απο ένα σημείο και μετά,βλέπε 7 και πάνω),όντας πιο crunchy.Αυτό βέβαια σε μαθαίνει να χρησιμοποιείς τον ενισχυτή με πιο επιείκεια.Στα καθαρά συμβαίνει το ίδιο με την διαφορά ότι έχει περισσότερο όγκο σε σχέση με τις ΤAD.Aν μου έλεγες ποια από τις δύο,ακόμα δεν έχω κατασταλάξει αλλά μπορώ να πω ο ενισχυτής απέκτησε χαρακτήρα και θα μείνω με αυτές για καιρό.

 

ΕDIT:Μόλις τώρα είδα ότι χρησιμοποιείς αποκλειστικά το καθαρό κανάλι και ότι ο δικός σου έχει ΕL84.Λάβε το μήνυμα μου σαν μία γενική είκονα των jj τότε,γιατί υπάρχουν κάποιες διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οι JJ είναι πιο "σκαστές". Είναι ποιοτικές λάμπες, όμως από εκεί και πέρα είναι ζήτημα γούστου. Οπωσδήποτε φρόντισε να ρυθμίσεις την πολικότητα (biasing) στις λάμπες της προενίσχυσης, γι' αυτό θα πρέπει ο ηλεκτρονικός που θα απευθυνθείς να ασχολείται όντως με λαμπάτους ενισχυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπωσδήποτε φρόντισε να ρυθμίσεις την πολικότητα (biasing) στις λάμπες της προενίσχυσης

 

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά οι προενισχύτριες στους κιθαριστικούς ενισχυτές δεν χρειάζονται ποτέ biasing μιας και ρυθμίζεται μόνο του. Οι τελικές όντως χρειάζονται.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τελικές όντως χρειάζονται.

 

στον LC30 ουτε αυτες χρειαζονται (ειναι cathode biased οπως ο VOX AC30),οι προενισχυτικες δεν χρειαζονται Biasing (ειναι παντα cathode biased)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σταματησε μια και καλη, εξασθενουσε σιγα σιγα ως οτου σταματησε το αφησα για 10 λεπτα και μετα ξανα ανοιξα, επαιξε λιγο και παλι σταματησε.

 

Όντως μπορεί να είναι λυχνίες αλλά και οτιδήποτε άλλο...

 

Οπωσδήποτε φρόντισε να ρυθμίσεις την πολικότητα (biasing) στις λάμπες της προενίσχυσης...

Ποιός στα είπε αυτά?!  ???

 

Όσων αφορά λυχνίες, για EL84 θα πρότεινα και τις Gold Lion! Κατά τη γνώμη μου είναι οι καλύτερες EL84 στην παραγωγή σήμερα. Όχι ηχητικά, μιας και αυτό είναι καθαρά θέμα γούστου, αλλά κατασκευαστικά. Ηχητικά θα έλεγα ότι, όπου έχουν μπει δεν έχουν βγει!  ;D

 

Για ECC83/12AX7 τα έχουμε πει αρκετές φορές.... TungSol! ;) Aν έχεις σκοπό να κάνεις "χημείες" δοκίμασε και Sovtek LPS, αλλά όχι σε πρώτες θέσεις μιας και είναι αρκετά ευαίσθητη σε μικροφωνισμούς και δονήσεις αλλά καταπληκτική ηχητικά, εννοείται J/J σταθερή αξία, Svetlana και EHX επίσης άξιες για δοκιμή. Δυστυχώς, όμως, εσύ θα κρίνεις ποια σου αρέσει.... δεν υπάρχει καλή και κακή λυχνία. Π.χ. φίλος δεν αλλάζει τις Sovtek του με τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον LC30 ουτε αυτες χρειαζονται (ειναι cathode biased οπως ο VOX AC30),οι προενισχυτικες δεν χρειαζονται Biasing (ειναι παντα cathode biased)

 

A, δεν το ήξερα ότι είναι cathode biased... τότε ναι, και αυτές είναι ok. Είχα δυο τέτοιους ενισχυτές και η αλλαγή των τελικών ήταν εύκολη...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα ευχαριστω πολυ ολους που απαντησαν. αυτο που κυριως θελω να αποφυγω ειναι τα πολλα πριμα. αλλα επισης να μην ειναι και τελειος μουντος. εχω ακουσει οτι οι jj ειναι πολυ μουντες. μου το ειπε ο τεχνικος που πηγα και αφησα τον ενισχυτη. και αυτος μου προτεινε groove tubes koκκινες. αυτες τι λενε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Groove Tubes όπως πολλές φορές έχει αναφερθεί δεν είναι κατασκευάστρια εταιρεία λυχνιών. Απλά κάνει re-label στις λυχνίες που αγοράζει από εργοστάσια κατασκευής όπως είναι η J/J Electronic, Reflector Corp. που μαρκετάρεται από τη New Sensor (Sovtek, EHX, Svetlana, TungSol RI, Mullard RI), Shuguang, SED κτλ.

 

Γιατί να δώσεις περισσότερα χρήματα για να πάρεις μία λυχνία που μπορείς να την αγοράσεις πιο φτηνά και "original"?  ;)

Πάρε J/J (8euro/each) μιας και οι GrooveTubes από εκεί παίρνει τις λυχνίες της σήμερα, άρα ίδιες θα είναι.... αν δεν είναι Sovtek όπως οι παλιότερες GT!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου