Προς το περιεχόμενο

Headphones / Amps


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα!

 

Σκεφτομαι εδω και κανα δυο μηνες την αγορα ακουστικων. Τα θελω για monitoring βασικα, σε ηλεκτρονικη μουσικη (με ενδιαφερει πολυ δηλαδη να χει καθαρη εικονα στις χαμηλες) αλλα σιγουρα δε θα με χαλασει και να τα ακουω απλα για να γουσταρω ακομα κ οταν δε μιξαρω :)

 

Το μπατζετ ειναι γυρω στα 300-400ε (αν ηταν το 10πλασιο μπορει να παιρνα μονιτορς -προς το παρον αραζω με τα τασκαμ μου) και σκεφτομουν τα εξης:

 

1. Sennheiser hd600-650 + amp, με τιμη γυρω στο 500ρικο κ για τα 2 (αουτς)

 

2. Sennheiser HD25 + AKG 141 / 271 (ενα κλειστο για να χω πιο "κλαμπ" εικονα και ενα ανοιχτο για τις λεπτομερειες..) περιπου 350-400

 

3. Grado sr225i + Sennheiser hd25 (με παρομοια λογικη) 400-500ε

 

4 Grado rs-2i (500e) no amp

 

Το παω καλα;

Μηπως μπορω να βολευτω και με κατι φθηνοτερο;

 

Σκεφτομουν πως αφου δε μπορω να εχω καλα μονιτορς (λογω χρηματων αλλα και δωματιου) θα ηταν καλο να ειχα ενα πολυ καλο η 2 καλα ακουστικα για τις λεπτομερειες (και τα μπασσα!)

 

Any ideas boys?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ αυτές τις τιμές μπορείς να πάρεις ultrasone τα οποία όταν τ άκουσα

έπαθα πλάκα και τα προτιμούν στην ηλεκτρονική (εγώ δεν ξέρω από

δαύτα τα διαόλια  ;D )

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιούσα τα sony mdr 7509 και τα θεωρώ από τα καλύτερα.

Τα hd600-650 θεωρούνται industry standard αυτή τη στιγμή οπότε ούτε εκεί θα κάνεις λάθος. :)

 

Τι κάρτα ήχου έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks παιδες..

 

Μια Focusrite Saffire Pro 24 εχω, δεν ξερω αν οι preamps της ειναι αρκετα καλοι για τα 650 ή τα akg. Με τα grado θα μαι μια χαρα και χωρις amps απ ο,τι διαβαζω.

 

Ξερετε αν υπαρχει καποιο καταστημα Αθηνα που να τα εχει να μπορω να τα ακουσω; Ειδικα τα grado, δε τα χω δει πουθενα Ελλαδα (αγορες στα τυφλα παλι!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

grado εχω ακουσει 2 μοντελα, οχι αυτα που παραθετεις ομως. Ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ! Δεν εχω ξανακουσει ετσι ηχο πουθενα.

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχω τα HD600 και είναι απίστευτα. Αλλά κάνω κλασσική/ορχηστρική μουσική, άρα δε ξέρω τι να πώ. Για amp, πήρα έναν της Grace Design, αλλα είναι πολλά τα λεφτά, και έτσι... :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τις απαντησεις παιδακια..

 

Τελικα παραγγειλα τα grado, τα sr225i. Απ ο,τι διαβασα ειναι το καλυτερο μοντελο απο αποψη τιμης αποδοσης και ο ηχος τους ειναι εκπληκτικος.

 

Λεω να παρω κ τα sennheiser τα hd 25 που ειναι κλειστου τυπου και να mixαρω ετσι τα μπασσα μου.

 

Τα tascam μου και κατι logitech ηχεια θα τα εχω για τις γενικες εργασιες κ reference.

 

ps> Nikolas, με 'γεια το γυαλακι-λαλας. Κουκλος  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πές μας πως είναι τα καινούρια ακουστικά. Με ενδιαφέρει το θέμα!

 

ps> Nikolas, με 'γεια το γυαλακι-λαλας. Κουκλος  ;D

Ναι, αλλά πονάνε τα ματάκια μου τώρα...  :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις μου ερθουν και κανω και λιγο burn in (κανα 50ωρο θα ναι αρκετο λογικα ε; ) θα γραψω εννοειται!

 

Μη μασας για το γυαλι, μπρος στα καλη τι ειν ο πονος  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ηρθαν τα grado!

Εντυπωσεις - αριστες, ακριβως αυτο που περιμενα αλλα δυστυχως πρεπει να τα πουλησω γιατι οικονομικα μου πηγαν ολα στραβα.

 

Ελπιζω να τα ξαναγορασω σε καποια φαση..

Αnyway, απο ηχο ειναι κρυσταλλο, οποιος θελει να ρωτησει οτιδηποτε πιο συγκεκριμενο ας το κανει τωρα οσο τα χω γτ τα χω ηδη στις αγγελιες!

 

(Καλα καλα δεν τελειωσε το burn in ρε γμτ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου