Προς το περιεχόμενο

Πως αποθηκεύετε τις ιδέες σας;


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν σας έρχεται μία καλή μουσική ιδέα, είτε στη φαντασία σας είτε την ώρα που παίζετε, με ποιο τρόπο την αποθηκεύετε;

 

Τη γράφετε σε νότες; Έχετε κάποιο φορητό μέσο ηχογράφησης; Χρησιμοποιείτε τις δυνατότητες κάποιου προγράμματος γι' αυτή τη δουλειά; Κάνετε κάτι άλλο; Ελπίζετε ότι θα τις θυμάστε αργότερα;

 

Ας ανταλλάξουμε απόψεις.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικά την σιγοτραγουδάω στο κινητό μου και την ηχογραφώ έτσι. Μετά, όταν φτάσω σπίτι, την επεξεργάζομαι.

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά την σιγοτραγουδάω στο κινητό μου και την ηχογραφώ έτσι. Μετά' date=' όταν φτάσω σπίτι, την επεξεργάζομαι.[/quote']

 

Ταιριάζουμε!!

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα θυμάμαι σχεδόν πάντα. Μια δυο φορές μου έτυχε να μου έρθει κάτι την ώρα που ειμαι για ύπνο στ κρεβάτι και βαριέμαι να σηκωθώ να το δουλέψω και το πρωί το έχω ξεχάσει! ΓΚΡΡΡΡ :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είθισται να έχω τη διεστραμμένη πεποίθηση ότι τις ιδέες που προκύπτουν όταν σκαλίζω την κιθάρα ή κάνω βόλτες θα τις θυμάμαι όπως και να 'χει, αλλά η αέναη ανασφάλεια του καυλιτέχνη με ωθεί στο να παίρνω τα μέτρα μου και να σημειώνω και καμιά νότα στο χαρτί (όταν είμαι σπίτι). Τώρα που το σκέφτομαι, σπανίως επιστρέφω σε κάτι που έχω σημειώσει κι έχει σταματήσει να με τριγυρνάει.

 

Τις ενορχηστρώσεις τις κάνω όταν πέφτω για ύπνο (είναι ωραίος τρόπος για να αποκοιμιέμαι με χαλαρότητα), οπότε ό,τι ιδέα προκύψει, αναγκάζομαι εκ των συνθηκών, να την καταγράφω στο νου μου (ή "πώς-αναγκάστηκα-να-μάθω-νότες").

 

Πρόγραμμα (sequencer/wave editor) δε χρησιμοποιώ ποτέ, παρά μόνο όταν έχει ολοκληρωθεί ένα κομμάτι στο μυαλό μου (στίχοι, μουσική, ενορχήστρωση κλπ), οπότε και ξεκινάω την καταγραφή/ηχογράφηση κλπ

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως κάτι κατεβάζει το στραβό μου το κεφάλι όταν γρατζουνάω και συνήθως είναι το pc ανοιχτό...οπότε καταγράφονται με τη βοήθεια του wavelab.

 

Τώρα για εκείνες που κατεβαίνουν, ενώ δεν είμαι σπίτι...χμμμ μάλλον πρέπει να αρχίσω να τις κρατάω και εγώ στο κινητό :) :)

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπιτι χρησιμοποιω το ιδιο φτηνο δημοσιογραφικο...κασσετοφωνο εδω και χρονια ...(με την ΙΔΙΑ κασσετα... :lol: )

 

Εκτος σπιτιου κινητο (παλαιοτερα πριν βγουν τα κινητα με..επαιρνα τηλ.και αφηνα μυν.στον τηλεφωνητη.. :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου