Προς το περιεχόμενο

Πως αποθηκεύετε τις ιδέες σας;


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eγώ παιδιά συνήθως ανοίγω το cubase ,φτιάχνω ενα midi Κανάλι και σημειώνω την μελωδια που μου καρφώθηκε. Αντιστοιχα αν το σκεφτηκα για κιθάρα γραφω κιθάρα, χωνω και λίγο ρυθμό και κατι ακομα και βγαίνει μισό λεπτό ιδέα που αργότερα θα ολοκληρώσω..

Ετσι και χτες εβγαλα αυτό σαν ιδέα..

 

http://rapidshare.com/files/61386953/hiphop_5_tug.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Τις περισσότερες φορές, οι ιδέες έρχονται όταν παίζω, οπότε απομνημονεύω τη γεωμετρία (δαχτυλοθεσία) -παρόλο που δεν ξεκινάει απο εκεί η ιδέα.

Η μελωδία...μπορεί πιο εύκολα να μου διαφύγει...ή ένα άλλο άκουσμα να με παρασύρει αλλού..... Προσπαθώ να θυμάμαι και τον ήχο που χρησιμοποίησα (πως ήταν περίπου) . Έτσι, ο ίδιος ήχος....σε συνδυασμό με το αριστερό χέρι στην ίδια θέση....μου το ξαναφέρνουν στη μνήμη.

Δεν τα γράφω πουθενά.

Όταν είμαι εκτός ... μου έρχονται καμιά φορά κάποιες ιδέες αλλά στο πλαίσιο της γενικότερης αυτογνωσίας -την οποία επιζητώ- τις γράφω στ' [self-censored] μου lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... στο πλαίσιο της γενικότερης αυτογνωσίας -την οποία επιζητώ- τις γράφω στ' [self-censored] μου lol: :lol:

 

Και με το ρυθμό τί κάνεις;

Τα κουνάς ανάλογα; :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όμως τόσο λίγες πλέον οι καλές μου ιδέες' date=' που, αν κάτσει καμιά κατά λάθος, μου μένει στο μυαλό. Αν πάλι δεν τη θυμηθώ,αυτό σημαίνει ότι δεν άξιζε ούτως ή άλλως... :)

[/quote']

 

+1

 

Σε 2ο επιπεδο,οταν την εχω δουλεψει αρκετα στο παιξιμο,την γραφω ειτε στο loopstation ή στο minidisk (oπότε και πάνε άπατες συνήθως :lol: ).Aν φτασει στο σημειο να στησω καλωδια και να ανοιξω pc τοτε μαλλον θα ειναι σχεδον ετοιμη να γίνει κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ τα γράφω στο κινητό μου τηλέφωνο :o

 

δεν κάνω πλάκα...απλά έχω έναν ιό που καθιστά τη μουσική τεχνολογία αγκάθι στον εγκέφαλό μου. και παρ' όλα αυτά βρίσκομαι εδώ μέσα... :lol: :lol: :lol: σάμπως καταλαβαίνω και τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάλι δεν τη θυμηθώ' date='αυτό σημαίνει ότι δεν άξιζε ούτως ή άλλως... :) [/quote']

 

Με κάθε εκτίμηση, έχε υπ' όψιν σου ότι αυτό είναι λάθος. Ο Brian Eno (ο οποίος είχε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα) έχει πει ότι "μερικές φορές θα ήθελα να μπορώ να γράψω και να διαβάσω νότες επειδή έχει τύχει να είμαι κάπου και να μου έρθει μία καλή ιδέα οπότε σκέφτηκα πόσο θα ήθελα να μπορέσω να τη σημειώσω κάπου. Εννοώ, ότι μία καλή ιδέα είναι πάντοτε το αποτέλεσμα της αλληλεπίδρασής μας με ασυνήθιστες εξωτερικές συνθήκες, οπότε αυτομάτως είναι δύσκολο να τη θυμάσαι διότι όλοι σπεύδουμε να μπούμε πάλι σε συνήθεις συνθήκες και η αλληλεπίδραση σταματά".

 

Αυτό σημαίνει (νομίζω) ότι ο άνθρωπος στον οποίο ήρθε η ιδέα και ο άνθρωπος που καλείται να τη θυμάται είναι ελαφρώς διαφορετικά πρόσωπα, άρα κάποιο σύστημα απομνημόνευσης/ανακύκλωσης είναι απαραίτητο. Εξ' ου και το thread.

 

Ο Eno έκανε αυτή τη δήλωση στην προ-υπολογιστών εποχή.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εγώ δεν "ακούω" κάποια μελωδία ή ριφάκι για να τα επεξεργαστώ αργότερα. "Ακούω" (όποτε λάχει τελος πάντων) ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ το κομμάτι, ενορχηστρωμένο με τα ηχοχρώματά του κ.λ.π. και συνεχίζω να το συνθέτω με την φαντασία μου εκείνη τη στιγμή, χωρίς να συνειδητοποιώ τι ακριβώς κάνω. Οπότε και δεν μπορώ με κανένα τρόπο και πουθενά να καταγράψω όλα αυτά που "ακούω" αλλά και μετά τα έχω σχεδόν ξεχάσει. Αυτές δε οι στιγμές εμπνευσης είναι συνήθως μεταξύ ύπνου και ξύπνιου και δεν είναι πολύ τακτικές

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπάνια έχω καλές ιδέες.Έχω όμως καλές στιγμές όταν παίζω.Τότε τις αποθηκεύω στο κινητό,αν και δύσχρηστο.

_

Όταν τις έχω τις ιδέες,αν είμαι εκτός σπιτιού τις τραγουδάω απο μέσα μου (το απ'έξω δεν σπανίζει παρόλα αυτά), μέχρι να τις "μάθω" :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος σπιτιου κινητο (παλαιοτερα πριν βγουν τα κινητα με..επαιρνα τηλ.και αφηνα μυν.στον τηλεφωνητη.. :lol: )

 

:lol: :lol: :lol: :lol: ΚΙ ΕΓΩ!!!! ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟΣ ΛΟΙΠΟΝ!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Πατέρα!

Παιδί μου!

 

:oops: :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου