Προς το περιεχόμενο

Πως αποθηκεύετε τις ιδέες σας;


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γράφω σε μικρό φορητό Ηι-mini disc. Αρκετά βολικό, παίρνει και 1 GB δισκάκι, συνδέεται με τον υπολογιστή και γράφεις στέρεο για 12 ώρες. Το παίρνω μαζί παντού. Μετά περνάω στον υπολογιστή και κάνω ότι μου περνάει από το μυαλό . Στο τέλος θα ξανακούσω το τραγούδι όπως πρωτογραφτηκε, στο mini disc και κρίνω. Έχω ακούσει δεκάδες καινούρια τραγούδια και συναυλίες από μπάντες στον ύπνο μου και έχω προλάβει να καταγράψω κάποια αποσπάσματα από αυτά … :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι όμως τόσο λίγες πλέον οι καλές μου ιδέες' date=' που, αν κάτσει καμιά κατά λάθος, μου μένει στο μυαλό. Αν πάλι δεν τη θυμηθώ,αυτό σημαίνει ότι δεν άξιζε ούτως ή άλλως... :)

[/quote']

 

Μην εισαι τοσο αυστηρος με τον εαυτο σου wasted!! Kι αυτο που εγραψε ο eye ειναι πολυ ενδιαφερον και θα το σκεφτω αρκετα.

 

Εγω εντελως προχειρα μουρμουριζοντας τις μελωδιες σε οποιο μεσο καταγραφης ειναι ευκαιρο, και λιγες απο αυτες βρισκουν το δρομο προς μια καποια ολοκληρωση. Με την ενορχηστρωση σε υπολογιστη δεν εχω ασχοληθει δυστυχως γιατι στην Ελλαδα ειχα ευκαιρια να επεξεργαστω τις ιδεες παραυτα με μπαντες δεξια - αριστερα, τωρα ομως επειδη δεν εχω βρει μπαντα προσπαθω να παλεψω Cubase και τα συναφη, χωρις επιτυχια ομως.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάλι δεν τη θυμηθώ' date='αυτό σημαίνει ότι δεν άξιζε ούτως ή άλλως... :) [/quote']

 

Με κάθε εκτίμηση, έχε υπ' όψιν σου ότι αυτό είναι λάθος. Ο Brian Eno (ο οποίος είχε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα) έχει πει ότι "μερικές φορές θα ήθελα να μπορώ να γράψω και να διαβάσω νότες επειδή έχει τύχει να είμαι κάπου και να μου έρθει μία καλή ιδέα οπότε σκέφτηκα πόσο θα ήθελα να μπορέσω να τη σημειώσω κάπου. Εννοώ, ότι μία καλή ιδέα είναι πάντοτε το αποτέλεσμα της αλληλεπίδρασής μας με ασυνήθιστες εξωτερικές συνθήκες, οπότε αυτομάτως είναι δύσκολο να τη θυμάσαι διότι όλοι σπεύδουμε να μπούμε πάλι σε συνήθεις συνθήκες και η αλληλεπίδραση σταματά".

 

Αυτό σημαίνει (νομίζω) ότι ο άνθρωπος στον οποίο ήρθε η ιδέα και ο άνθρωπος που καλείται να τη θυμάται είναι ελαφρώς διαφορετικά πρόσωπα, άρα κάποιο σύστημα απομνημόνευσης/ανακύκλωσης είναι απαραίτητο. Εξ' ου και το thread.

 

Ο Eno έκανε αυτή τη δήλωση στην προ-υπολογιστών εποχή.

 

+1

Μακάρι να μπορούσα την μελωδία που κατεβάζει η γκλάβα μου να την γράψω σε πεντάγραμμο χωρίς να έχω δίπλα μου μια κιθάρα... :( :(

 

Φίλε wasted κράτα τις ιδέες σου. Μια ιδέα δεν ξέρεις πως μπορεί να εξελιχθεί αν τη δουλέψεις λίγο, μετά από καιρό. :)

 

Βέβαια κι εγώ που τις κρατάω , όταν τις βάζω να τις ακούσω μετά από καιρό...λέω ....τι μ%(#(@!#$ κάθομαι και κάνω. :lol: :lol: :lol:

Τεςπα καλό είναι να κρατάμε τις ιδέες

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου