Προς το περιεχόμενο

Πως αποθηκεύετε τις ιδέες σας;


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν μου'ρχεται μια μελωδία,πρώτα την παιδεύω στην κιθάρα(ή το μπάσσο αντίστοιχα) και μετά την περνάω guitar pro(πως και δεν αναφέρθηκε αυτό μέχρι τώρα;;;)

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eμενα οπως μου ερχονται,ετσι μου φευγουν γιατι απλα δεν τις θυμαμαι για πολυ ωρα.Πρεπει μαλλον να αρχιζω να τις τραγουδαω σε κανενα αποθηκετευτικο μεσο....

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος σπιτιου κινητο (παλαιοτερα πριν βγουν τα κινητα με..επαιρνα τηλ.και αφηνα μυν.στον τηλεφωνητη.. :lol: )

 

¶παιχτος !!

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρώτο επίπεδο (ώσπου να την επεξεργαστώ) μολύβι και χαρτί.

 

Είναι όμως τόσο λίγες πλέον οι καλές μου ιδέες, που, αν κάτσει καμιά κατά λάθος, μου μένει στο μυαλό. Αν πάλι δεν τη θυμηθώ,αυτό σημαίνει ότι δεν άξιζε ούτως ή άλλως... :)

 

Σε δεύτερο επίπεδο (αποθήκευση για το απώτερο μέλλον) notation ή (και) ηχογράφηση.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φτιάξω ένα πρόχειρο πεντάγραμμο, σ' ό,τι μου βρίσκεται εκείνη τη στιγμή -σε μια χαρτοπετσέτα, στην άκρη μιας εφημερίδας ή περιοδικού, ό,τι βρεθεί.

 

Αν και συνηθίζω να τα αρχειοθετώ ηλεκτρονικά, για μελλοντική επεξεργασία, χρησιμοποιώντας πρόγραμμα παρτιτούρας, τα συρτάρια μου παραμένουν γεμάτο από χαρτάκια με τέτοιες σημειώσεις...

 

Το πρόβλημα ξεκινάει όταν η αρχική αυτή ιδέα αναπτύσσεται μέσα στο μυαλό μου, σε όλα τα επίπεδα, μορφολογικά, ενορχηστρωτικά κλπ, ξεδιπλώνοντας κάτι πολύ μεγαλύτερο από τέσσερα μέτρα μουσικής ή ένα τραγούδι, και βρίσκομαι μακριά από τον υπολογιστή μου...

 

Ακόμα χειρότερα όταν είμαι μαζί με άλλους -φίλους ή μη- και απαιτείται, καταρχήν για λόγους ευγένειας, να παρακολουθώ τί μου λένε...

 

Παρότι έχω εκπαιδεύσει με τα χρόνια τον εαυτό μου να τους κοιτώ σαν να συμμετέχω, δίχως να ακούω γρυ, ακόμα δεν καταφέρνω να ξεγελάσω τη γυναίκα μου, με τίμημα τα σχετικά μπινελίκια...

 

 

-------------------------------------------

 

 

Καθώς είναι η πρώτη μου συμμετοχή στο forum, αν και συνδέομαι καθημερινά με το "Noiz" αρκετό καιρό, θα' θελα να σας ευχαριστήσω για την πληροφόρηση που προσφέρεται/ε μέσα από άρθρα, παρεμβάσεις κλπ. Αρκετά σημαντική για κάποιον, σαν την αφεντιά μου, που παλεύει να μάθει τον τεχνικό & ψηφιακό κόσμο της μουσικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω πάλι επειδη (δυστυχως) τις ιδεες δεν τις βρισκω οποτε να ναι αλλα μονο στο πιανο μου...τις ιδέες τις κραταω είτε σε memo notes που τις κολλαω στο πιανο είτε μεσω midi (κατι που δεν πολυκανω γιατι το πολυ πολύ να ειναι καποια συγχορδία μεσω vst και ετσι εχω την πετρια να προτιμω το πιανο μου)....

 

Αυτα...ΠΑντως ζηλευω πολυ τους ανθρωπους που βρισκουν ιδέες παντού...Στο τρενο...στο περπατημα...στην δουλειά στο σχολείο....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ιδιο κασσετοφωνο με του Superfunk αλλα με αλλη κασσετα :lol: :lol:

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω γραφω εδω συνηθως με εκπληκτικα αποτελεσματα.

απιστευτο μηχανηματακι,

μικροφωνο OKTAVA MK 319

monitors ALESIS M1 ACTIVE 520

http://img72.imageshack.us/my.php?image=homegg8.jpg

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου