Προς το περιεχόμενο

Korg m3 ή triton;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά το αγόρασα από το ebay! (Triton extreme + MOSS, χωρίς μνήμες)

Ο τύπος φαίνεται έμπιστος, αλλά ομολογώ ότι είμαι λίγο ανήσυχος επειδή είναι η πρώτη μου on-line αγορά.

 

Μου είπε ότι το μόνο πρόβλημα που έχει το όργανο είναι ότι έχει σπάσει το λαμπάκι στη valve.

Λέει ότι δεν τρέχει τίποτα και είναι μόνο οπτικό το θέμα.

Είναι αλήθεια;

 

Και κάτι άλλο...

εμμμ.... Θα βρω κανένα καλό λαϊκό ηχάκι?

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Θα υελα να εκφερω την αποψη μου..Κατ αρχας ( απ οσο ξερω, μπορει να κανω και λαθος ) το ενα ειναι συνθ τ αλλο ειναι workstation που απο μονες τους οι ορολογιες φερουν πολλες διαφορες...

Περα απο αυτο επειδη ειμαι κατοχος του m3 θα σου αναφερψ τι εχει γινει μεχρι τωρα...Δεν το χω ψαξει σχεδον καθολου και εχω κανει ροκ φεστιβαλ, ητανε περα απο αυτο να παιξω με μια μπαντα funk rok κι τετοιο ηδος και ημουνα ικανοποιιημενος σε ηχο και περα απο αυτα εχω το δικο μου γρουπ που παιζουμε εντεχνα και λαικα, οχι σκυλλαδικα , και εχει τελειο ηχο. Και ολα αυτα χωρις να εχω ψαξει τιποτα στον ηχο οπως effects, filters,LFOs Samples και τα λοιπα.. Ειναι οργανο που μεχρι στιημης σε κανει να δισταζεις. Αλλα ειναι πλεον καινουριο ακομα και πιστευω εχει να υποσχεθει πολλα.

Εκτος αν θες καθαρα λαικους ηχουν για κατι συγκεκριμενο οπου εκει θελωντας και μη θα παρεις το τριτον γιατι ενοειται δεν μπορεις να περιμενεις τι θα βγει για μ3 και πως θα εξελιχθουν τα πραγματα

Αλλα συγκριτικα αυτα τα 2 καρφωτα Μ3.

Ο δασκαλος μου για παραδειγμα ( Χρονια στην Νυχτα ) παιζει με Μ1 , ΤΡΙΤΟΝ, και κανα 2 αλλα δεν θυμαμαι τωρα τι και πως. Και οταν πηρα το Μ3 και ηρθε ετσι αν το ριξει ενα ματι μ λεει στο αγοραζω... Κατι παραπανω θα ξερει απο μενα...Κουρασα... Συγγνωμη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχας ( απ οσο ξερω, μπορει να κανω και λαθος ) το ενα ειναι συνθ τ αλλο ειναι workstation που απο μονες τους οι ορολογιες φερουν πολλες διαφορες...

Κάνεις λάθος, και τα δύο είναι workstations.

 

Δεν το χω ψαξει σχεδον καθολου και εχω κανει ροκ φεστιβαλ, ητανε περα απο αυτο να παιξω με μια μπαντα funk rok κι τετοιο ηδος και ημουνα ικανοποιιημενος σε ηχο και περα απο αυτα εχω το δικο μου γρουπ που παιζουμε εντεχνα και λαικα, οχι σκυλλαδικα , και εχει τελειο ηχο. Και ολα αυτα χωρις να εχω ψαξει τιποτα στον ηχο οπως effects, filters,LFOs Samples και τα λοιπα.. Ειναι οργανο που μεχρι στιημης σε κανει να δισταζεις. Αλλα ειναι πλεον καινουριο ακομα και πιστευω εχει να υποσχεθει πολλα.

Το M3 κλείνει 4 χρόνια παρουσίας στην αγορά σε λίγο (παρουσιάστηκε το Γενάρη του 2007). Είναι πιο καινούριο από το Triton αλλά καινούριο γενικώς ΔΕΝ είναι.

Να σου πω επίσης ότι είναι κρίμα που δεν έχεις ψάξει τις δυνατότητες σύνθεσης ενός τόσο δυνατού μηχανήματος, σου προτείνω να ασχοληθείς στην πρώτη ευκαιρία.

 

Εκτος αν θες καθαρα λαικους ηχουν για κατι συγκεκριμενο οπου εκει θελωντας και μη θα παρεις το τριτον γιατι ενοειται δεν μπορεις να περιμενεις τι θα βγει για μ3 και πως θα εξελιχθουν τα πραγματα

Έχουν ήδη βγει πράγματα για το M3 που προορίζονται για λαϊκά, οπότε ξέρουμε στο περίπου πώς εξελίχθηκε και πώς πρόκειται να εξελιχθεί αυτό το θέμα.

Πάντως η κύρια διαφορά μεταξύ Triton και M3 στον τομέα λαϊκά είναι η Moss expansion όπως προαναφέρθηκε, οτιδήποτε κι αν σημαίνει αυτό για όσους ασχολούνται με το είδος.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου