Προς το περιεχόμενο

Korg m3 ή triton;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας συνάδελφοι.

 

Έχω σκοπό μετά το Πάσχα να αγοράσω synth (επιτέλους).

Διάβασα όσα περισσότερα posts μπορούσα στο forum, αλλά συνεχίζω να είμαι μπερδεμένος.

 

Με λίγα λόγια...

Παίζω επαγγελματικά λαϊκή μουσική και επειδή έλλειπα πολλά χρόνια απο το χώρο, έχω μείνει πίσω.

Έχω ακούσει το Korg triton studio και το έχω λατρέψει, αλλά δεν εχω άποψη για τό m3.

 

Αναρωτιέμαι...

- Να αγοράσω m3 ή triton;

- Αν επιλέξω το δεύτερο, τότε studio ή extreme;

 

Σημειώσεις:

Δεν έχω καμμία διάθεση να "μιμούμαι" με το όργανο μου πραγματικά όργανα όπως κλαρίνα, βιολιά κλπ.

Μου αρέσει το synth να ειναι ... synth και πιστεύω ότι υπάρχουν καταπληκτικοί ήχοι πάνω σε αυτό.

Αν πάρω triton, θεωρώ ότι η moss είναι δεδομένη.

Επίσης υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να μπορέσω να βρώ το m3 με πολύ καλη έκπτωση.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Μπορώ να δώσω λεπτομέριες σχετικά με τις απορίες μου.

 

Υ.Γ.: Μπορεί κάποιος χριστιανός να μου πει με δυο λόγια τι διαφορά υπάρχει ανάμεσα σε studio - extreme;

 

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Μάριε γειά σου.

 

Κατ'αρχήν το Triton που θα το βρεις καινούργιο? έχει σταματήσει από το 2007 να βγαίνει και αντικαταστάθηκε από το m3,άρα μιλάμε για μεταχειρισμένο.

Το studio είναι 2002 μοντέλο και το extreme το 2004. Η βασική διαφορά είναι η λάμπα στο extreme, τα εφφέ και η μεγαλύτερη μνήμη του expandable.

Σαν μηχανή είναι η ίδια που φοράνε  Le, Pa, Tr (ΗΙ)

Το m3 είναι άλλη ιστορία, έχει καινούργια μηχανή σύνθεσης (EDS), KARMA 2ης γενιάς, touchscreen kaosspad και πολύ ηλεκτρονικούρα για αυτό και οι λαικοί δεν το συμπάθησαν ιδιαίτερα...

 

Τώρα τι λαικό θες να παίξεις χωρίς φυσικά όργανα δεν καταλαβαίνω... όλη η ουσία στη MOSS είναι το physical modelling να μπορεί να μιμείται φυσικά όργανα breath, vibrato κτλ

 

Σαν πληκτράς προτείνω m3 δαγκωτό ή m50 αν δεν σε ενδιαφέρει Karma και Sampler... το triton είναι ξεπερασμένη ιστορία... άσε που σε λίγο δεν θα υποστηρίζονται στο service της bon studio

Εσύ το 2000 θα αγόραζες Triton η Ν364, X3 και Trinity?

 

Γιατί Korg όμως μόνο? κανα Fantom G6/7, Yamaha Motif δεν παίζει?

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου Στάυρο και ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

(Ξέχασα να αναφέρω στο post μου, ότι εννοούσα μεταχεiρισμένο triton.)

 

Σχετικά με τα φυσικά και μή όργανα...

Θεωρώ ότι δεν αξίζει τον κόπο να "σκάει" κανείς, να αφιερώνει χρόνο (για μελέτη) και χρήμα, ώστε να καταφέρει να παίξει βιολί με το όργανο του. Μάλιστα μπορώ να πω -αστειευόμενος- ότι με την ίδια ταλαιπωρία, μαθαίνει βιολί και το ευχαριστιέται κιόλας!

Προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχουν καταπληκτικοί lead ήχοι για λαϊκή δουλειά που σε κάνουν να ανατριχιάζεις και χωρίς να πρέπει να παίξω σώνει και καλά κλαρίνο.

 

Θα τσεκάρω (στο youtube μάλλον) τα όργανα που αναφέρεις, αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι η κατάσταση με το triton είναι "έρωτας με την πρώτη ματιά"!!!

 

Σχετικά με τη MOSS...

Είχα την εντύπωση ότι έχει να κάνει με κάτι σαν expansion. Δηλαδή σαν να προσθέτεις ένα όργανο στο ήδη υπάρχον (Πρόσθετες κυματομορφές, άλλη τεχνολογια ήχου ισως κλπ).

Καμμία σχεση ε;

Αν πάρω το extreme "σκέτο", τι διαφορά να περιμένω;

Ας πούμε ότι δεν με ενδιαφέρει το physical modeling (θα ψαξω στο δικτυο σχετικά με αυτό). Σε θέμα ήχου θα έχω διαφορές;

 

Ευχαριστώ και πάλι!

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Triton ήταν best seller και είναι all times classic.

Αν δεις σε μεγάλες πίστες τι έχουν κάνει με αυτό επαγγελματίες του είδους 10 χρόνια πριν που βγήκε παθαίνεις πλάκα!

 

Αν το πάρεις απλώς θα κάνεις ότι οι έκαναν οι άλλοι το 2005 και θα μείνεις λίγο πίσω και όταν θα βλέπεις παντού m3,m50, m8, m16 το 2013 και  ότι άλλο βγει μετά μετά θα σε πιάσει μανιώδες ψυχοσωματικό G.A.S .... απλά πράγματα!

Η μουσική συνδέεται άμεσα με την ψυχιατρική μη το ψάχνεις!

 

 

*G.A.S= Gear Acquisition Syndrome = σύνδρομο στέρησης εξοπλισμού=θέλεις να παίρνεις συνέχεια καινούργια synth, κιθάρες, drums, πετάλια,μπάσα, ενισχυτές κτλ κτλ βλέπε σχετικό τόπικ "Μήπως έιμαι πλεονέκτης με τα synth" και θα καταλάβεις....

 

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε marios_521 μιλαμε για δυο οργανα με σημαντικες διαφορες.

Οι "τριτωνες" εν ετη 2010 φημιζονται για το απειρο υλικο τους.Δεν μπορεις να φανταστεις τι υλικο υπαρχει γιαυτο το μοντελο της Korg.Και σαν μεταχειρισμενο οργανο θα δεις πως η τιμη τους παραμενει αρκετα υψηλη.

Το Μ3 ειναι ενα φρεσκο οργανο με τασεις εξελιξεις.Αν και υπαρχει καποιο υλικο δεν μπορεις σε καμια περιπτωση να το συγκρινεις με τους "τριτωνες".Εξελισεται σχετικα αργα.Τα δειγματα ομως ειναι αρκετα καλα.Ο λογος ειναι προφανεις.Οπως ανεφερε και ο συναδελφος stavros_d80....καινουργια μηχανη συνθεσεις,karma 2ης γενειας,radias αλλα πολυ δουλεια πανω στο οργανο κλπ κλπ κλπ.

Τωρα η επιλογη ειναι δικη σου.Δηλαδη....

Ή ενα οργανο "μεταχειρισμενο" με τρομερες δυνατοτητες και απειρο υλικο πραγμα που σε "γλιτωνει" απο αρκετες ωρες δουλειας πανω στο οργανο ή...ενα καινουργιο η ακομα και "μεταχειρισμενο" οργανο,παλι με τρομερες δυνατοτητες,με πολυ λιγοτερο υλικο,ομως με την σιγουρια του φρεσκου,του ανανεωμενου,της τεχνολογιας αλλα.... και των αμετρητων ωρων που χρειαζεται.

Και τα δυο σου δινουν αυτο που θες,δεν χωραει αμφιβολια!Απλα,επειδη ανεφερες οτι ελειπες αρκετα χρονια απο το επαγγελμα,βαλτα κατω και δες κατα ποσο εισαι σε θεση να ασχοληθεις και να δουλεψεις με αυτα τα δυο οργανα.

Η επιλογη ειναι δικη σου...Καλη τυχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις συνάδελφοι.

 

Ομολογώ ότι τόσο ο stavros_d80 όσο και ο steliosKam, έχετε πραγματικά δίκιο.

Δυο τελείως διαφορετικές απόψεις αλλά που απεικονίζουν το "δίλημμα του πληκτρά"!

 

Τελικά αποφάσισα ότι αυτό που θέλω είναι ένα όργανο -που το έχω λατρέψει άλλωστε- έτοιμο για δουλειά και χωρίς απαιτήσεις προγραμματισμού από εμένα.

Ποτέ μου δεν κολλούσα με την αγορά νέου οργάνου και είχα πραγματικά ελάχιστα μέχρι τώρα στην πορεία μου. Είναι μια στάση μου, για την οποία δεν μετάνιωσα ποτέ.

Πάντα όμως ήθελα ένα όργανο να "κλαίει" και επειδή δεν είχα ποτέ αυτό που είχα στο μυαλό μου, κατέληξα με σιγουριά στο triton extreme.  :)

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο;

Η ύπαρξη ή όχι της MOSS, είναι μεγάλη υπόθεση;

Να το πιέσω για την κάρτα ή δεν τρέχει και τίποτα;

Δεν με νοιάζει να αποδώσω πιστά τα φυσικά όργανα. Αν όμως παίζει ρόλο στο συνολικό χαρακτήρα του οργάνου τότε μου ενδιαφέρει πολύ.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠλώς η MOSS απογειώνει το όργανο, από το 10 το παέι στο 1000 και έχει πολλές δυνατότητες. Πολλά λαικά sound sets για Extreme βασίζονται στη κάρτα MOSS γιαυτό καλό θα ήταν να την πάρεις πακέτο με το όργανοτο ίδιο ισχύει και για Triton Classic & Studio.

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα την βρεις σχετικα ευκολα.Απλα να ξερεις οτι εξαιτιας της "απογειωσεις" οπως ειπε και ο stavros_d80 η συγκεκριμενη καρτα εχει παρει τρομερη αξια με αποτελεσμα να μοσχοπωλειται.

Η τιμη της ξεκιναει περιπου απο  400€ και παει οπου γουσταρει ο καθενας.Και να σκεφτει κανεις οτι τελειωνοντας η παραγωγη του Extreme η Korg πλασσαρε το οργανο στο εμποριο μαζι με την moss  στην ιδια τιμη που εκανε στις αρχες τις παραγωγης του το οργανο.

Οποτε οπως καταλαβαινεις καποιοι ειχαν και συνεχιζουν να εχουν επωφεληθει τρομερα απο αυτο το θεμα.

Τελοσπαντων,απο την στιγμη που πηρες την αποφαση σου να "ψαξου" καλα και σου ευχομαι τα καλυτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου