Προς το περιεχόμενο

gskar - Την γνώμη σας για την ηχογράφηση και παραγωγή μου.


gskar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

Θέλω σιγα σιγα να αρχίσω να ηχογραφώ στο σπίτι την δουλειά μου ακουστική κιθάρα και θα ήθελα τη γνώμη σας για τον ήχο, την παραγωγή αλλά και το παίξιμο  :)

Η ηχογράφηση έγινε με ένα στερεο Rone nt4 (πιάνει τα πάντα το άτιμο και κυρίως τα σνιφ της μύτης μου  ;D)και μία emu 0404 usb με τροφοδοσία από μπαταρίες (απωθημένα από το hifi). Έβαλα λίγο βάθος και καθόλου κομπρέσσορα ή εκουαλαιζερ. Το compression δεν μου αρ'εσει καθόλου στην ακουστική αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Χρειάζεται ίσως mastering;

θα ήθελα την γνώμη σας για όλα αυτά καθώς δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία στο θέμα

thanks :)

mother.wav

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πιάνει τα πάντα το άτιμο και κυρίως τα σνιφ της μύτης μου

 

Ωχ, αλήθεια λέει.  ;D ;D

 

Ακόμα κι αν δεν άκουγα το τραγούδι από οδοντόβουρτσα δε θα είχα προτάσεις επί του τεχνικού λόγω άγνοιας του αντικειμένου. Ας περιμένουμε τους αρμόδιους.

Φυσικά αυτό που ακούω μου αρέσει πολύ.  :)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις τη γνώμη ενός ακροατή/μουσικού παντελώς άσχετου με την ηχογράφηση ακουστικής, το αποτέλεσμα που εισπράττω είναι super.

 

Αν μπορει (και πως) να βελτιωθεί, ας απαντήσουν άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εκανες το καλο να το ανεβασεις σε WAV θα κανω μια προσπαθεια να το........πειραξω λιγο και να μου πεις την γνωμη σου μετα  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.sendspace.com/file/5eimpo

Δεν εχω κανει σε καμια περιπτωση μαστερινγκ......το μονο που ηθελα να κανω ειναι να του βαλω 1 eq και 1 reverb.Κατα την γνωμη μου ακουγεται πιο "ζωντανο" το αποτελεσμα.Ειναι και καλο το αρχικο δειγμα φυσικα.Αλλα αν επρεπε να κανω καποιες παρατηρησεις επι της εγγραφης θα ηταν να προσπαθεις να ηχογραφεις σε "ξερό" room για το μικροφωνο να μην μπορει να παρει και "γυρω γυρω" που λενε.Αυτο ακουγεται στο δειγμα που ανεβασες και το κανει πιο ερασιτεχνικο απο αλλες ηχογραφησεις  ;)

 

Υ.Γ. Φυσικα ακουω απο μονιτορς

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις τη γνώμη ενός ακροατή/μουσικού παντελώς άσχετου με την ηχογράφηση ακουστικής, το αποτέλεσμα που εισπράττω είναι super.

 

Αν μπορει (και πως) να βελτιωθεί, ας απαντήσουν άλλοι.

Σε ευχαριστώ πολύ ;D

 

http://www.sendspace.com/file/5eimpo

Δεν εχω κανει σε καμια περιπτωση μαστερινγκ......το μονο που ηθελα να κανω ειναι να του βαλω 1 eq και 1 reverb.Κατα την γνωμη μου ακουγεται πιο "ζωντανο" το αποτελεσμα.Ειναι και καλο το αρχικο δειγμα φυσικα.Αλλα αν επρεπε να κανω καποιες παρατηρησεις επι της εγγραφης θα ηταν να προσπαθεις να ηχογραφεις σε "ξερό" room για το μικροφωνο να μην μπορει να παρει και "γυρω γυρω" που λενε.Αυτο ακουγεται στο δειγμα που ανεβασες και το κανει πιο ερασιτεχνικο απο αλλες ηχογραφησεις  ;)

 

Υ.Γ. Φυσικα ακουω απο μονιτορς

Σε ευχαριστώ παρα πολύ για τη δουλειά σου και το χρόνο που ασχολήθηκες.

Ακούω την επεξεργασία που έκανες. Είναι πολύ καλό το αποτέλεσμα και καθαρό. Όμως η κιθάρα μου έχει χάσει κάτι από τον αρχικό της όγκο, που θα ήθελα να υπάρχει στην ηχογράφηση. Ίσως επειδή είχα ήδη κάποιο βαθος και το ένα πάνω στο άλλο δεν έκατσε καλά. Ίσως αν είχες το ξερό αρχείο να έβγαινε καλύτερο.

Επίσης, ναι ακούγεται κάποιος μικρός βόμβος από το περιβάλλον, δεν ξέρω πως να το ακυρώσω.

Μήπως να βάλω ηχοαπορροφητικό σε τελάρο γυρω από το μικρόφωνο; Το κουτί του

υπολογιστή είναι σε άλλο χώρο και επικοινωνεί με το γραφείο-στούντιο μέσω τρύπας στον τοίχο όπου περνούν τα καλώδια. Από κάπου όμως περνά βόμβος ???

Σε ευχαριστώ και πάλι! ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως ειχες βαθος το οποιο ομως προενισχυοταν λογω του χωρου.....Φυσικα μπορουσα να το βγαλω και να το φτιαξω ομως αυτο που ηθελα απλως να σου δειξω ειναι οτι με 2 πραγματακια μπορεις να εχεις πολυ καλυτερο ηχο....ουτε να σου πω πως να φτιαξεις τον ηχο σου ουτε πως να παιξεις ουτε τιποτα.  :)

Ο ηχος που σου αρεσει ΕΣΕΝΑ ειναι αυτος και κανενας αλλος δεν μπορει να στον αλλαξει,οτι θελεις εσυ κανεις  ;)

Αν σε βοηθαει ενα μικρο κειμενο που εχω γραψει εχει καλως και το παραθετω

http://www.noiz.gr/index.php?topic=188123.0 Αν και νομιζω φυσικα οτι σχεδον ολα πανω κατω τα ξερεις.....  ;)

 

Αν καταλαβα καλα εισαι σε ISO ROOM και ηχογραφεις αλλα και παλι ακουγεται ο "χωρος" (δεν ειναι βομβος,τουλαχιστον απο καποιο κυκλωμα που δεν λειτουργει σωστα στην αλυσιδα)Μπορεις να απλωσεις μια κουβερτα γυρω σου και να δοκιμασεις να ηχογραφησεις.

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως ειχες βαθος το οποιο ομως προενισχυοταν λογω του χωρου.....Φυσικα μπορουσα να το βγαλω και να το φτιαξω ομως αυτο που ηθελα απλως να σου δειξω ειναι οτι με 2 πραγματακια μπορεις να εχεις πολυ καλυτερο ηχο....ουτε να σου πω πως να φτιαξεις τον ηχο σου ουτε πως να παιξεις ουτε τιποτα.  :)

Ο ηχος που σου αρεσει ΕΣΕΝΑ ειναι αυτος και κανενας αλλος δεν μπορει να στον αλλαξει,οτι θελεις εσυ κανεις  ;)

Αν σε βοηθαει ενα μικρο κειμενο που εχω γραψει εχει καλως και το παραθετω

http://www.noiz.gr/index.php?topic=188123.0 Αν και νομιζω φυσικα οτι σχεδον ολα πανω κατω τα ξερεις.....  ;)

Σε υπερευχαριστώ θα διαβάσω το κείμενο απλά τώρα βιάζομαι να φύγω.

να είσαι καλά ;)

Αν καταλαβα καλα εισαι σε ISO ROOM και ηχογραφεις αλλα και παλι ακουγεται ο "χωρος" (δεν ειναι βομβος,τουλαχιστον απο καποιο κυκλωμα που δεν λειτουργει σωστα στην αλυσιδα)Μπορεις να απλωσεις μια κουβερτα γυρω σου και να δοκιμασεις να ηχογραφησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εκανες το καλο να το ανεβασεις σε WAV ...

 

 

wav 4 λεπτά και 5 mb δεν υπάρχει, λαθος extension, mp3 είναι...  :)

 

 

Η σύνθεση μου αρέσει πολύ, πολύ ωραία. Έχω την αίσθηση ότι το παίξιμο, ενώ ρυθμικά και μελωδικά είναι πολύ ωραίο, ήθελε ένα κλικ παραπάνω ένταση στα χτυπήματα, αυτήν την αίσθηση μου δίνει, και αν δεν μπιστίξει όμορφα  ;D η κιθάρα από το κοπάνημα, δεν σε σώζει καμιά τεχνική ηχογράφησης. Ηχητικά λοιπόν δε με ενθουσίασε, αλλά σα σύνθεση μου άρεσε πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου