Προς το περιεχόμενο

gskar - Την γνώμη σας για την ηχογράφηση και παραγωγή μου.


gskar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειμαι

Μάλλον είσαι ;D

Μετά από κάποιες δοκιμές τώρα το απόγευμα νομίζω πως το δωμάτιο 'εχει κάποιο βόμβο από μόνο, δεν ξέρω που μπορεί να οφείλεται. Ακόμα κι όταν είναι κλειστός ο υπολογιστής ακούγεται πολύ ελαφρά. Ίσως λόγω κακής μόνωσης να ακούγεται ελαφρώς ο θόρυβος του περιβάλλοντος, ίσως κάποια συσκευή ή καλώδιο ηλεκτρικού. Πάντως οι συσκευες στο δωμάτιο, που όντως έχουν κάποιο βόμβο οι μετασχηματιστές τους δεν είναι υπεύθυνες καθώς τις είχα κλείσει και βγάλει από το ρεύμα.

Ο βόμβος ακούγεται όταν ακούω από τα πολύ καλά ηχεία και ενισχυτή του ηχοσυστήματος μου. Από τα ακουστικά όχι τόσο. Ίσως γι' αυτό να το ακούμε φίλε messalion θέλει καλά μονιτορ.

Μήπως να φτιάξω καμιά κατασκευή ηχομόνωσης μέσα στο ίδιο το δωμάτιο; Οι απομονωτές μικροφώνου σαν αυτό

http://www.thomann.de/gr/the_tbone_micscreen.htm

άραγε κάνουν δουλειά

Ορίστε και η ξερή ηχογράφηση...

mother.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ισως ειναι απο το ιδιο το δωματιο αντανακλασεις.Δεν γνωριζω κατι παραπανω για τον χωρο για να σου πω  ::)

 

Εγω παντως και το πρωτο που ακουσα αλλα και αυτο που ανεβασες τωρα τα ακουσα σε genelec 8250. και παλι "κατι" μου ακουγεται....

 

Υστατη προσπαθεια μηπως ειναι η ανασα σου αλλα και παλι απο 1 δειγμα (κομματι) δεν μπορουμε να ξερουμε σιγουρα.Ισως θα ηταν καλο να μεταφερθει το θεμα γιατι δεν εχει καμια σχεση με τον τιτλο και να ανεβασεις ενα αλλο να δουμε τι συμβαινει και ΑΝ συμβαινει.....Στην "ξερη" ηχογραφηση παντως το ακουω λιγοτερο

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έχω την εντύπωση ότι...

 

Ο messalion μιλάει για χώρο και αντανακλάσεις (κάτι που μπορεί να υπάρξει μόνο όταν παίζει η κιθάρα)  και ο gskar για το πόσο ήσυχο είναι το δωμάτιο (τι ακούγεται δλδ όταν δεν παίζει η κιθάρα).

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έχω την εντύπωση ότι...

 

Ο messalion μιλάει για χώρο και αντανακλάσεις (κάτι που μπορεί να υπάρξει μόνο όταν παίζει η κιθάρα)  και ο gskar για το πόσο ήσυχο είναι το δωμάτιο (τι ακούγεται δλδ όταν δεν παίζει η κιθάρα).

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Σωστός είσαι μάλλον :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έχω την εντύπωση ότι...

 

Ο messalion μιλάει για χώρο και αντανακλάσεις (κάτι που μπορεί να υπάρξει μόνο όταν παίζει η κιθάρα)  και ο gskar για το πόσο ήσυχο είναι το δωμάτιο (τι ακούγεται δλδ όταν δεν παίζει η κιθάρα).

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Προσωπικα μιλαω γι'αυτο ακριβως.Για χωρο και οχι "βωμβο".Το ειπα και στην αρχη.Δεν ακουω θορηβο απο μηχανηματα ή κακο κυκλωμα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστουμε για την "ξερη"

Σιγουρα υπαρχει θεμα αντανακλασεων χωρου.

 

Οι απομονωτές μικροφώνου σαν αυτό

http://www.thomann.de/gr/the_tbone_micscreen.htm

άραγε κάνουν δουλειά

Ορίστε και η ξερή ηχογράφηση...

Δεν εχω αποψη για την συγκεκριμενη υλοποιηση.

Γενικως τα micscreen βελτιωνουν παρα πολυ τα πραγματα.

Αυτο που δεν μπορουν να βελτιωσουν ειναι το "μπισταει" του manosx

και τα προβληματα... μυτης! ;D

 

Εξακολουθω να θελω να ακουσω μια προτυπη για σενα ηχογραφηση.

Οταν μπορεσεις "κερασε" το θεμα με ενα λινκ.  ;)

 

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ωραίο άκουσμα!

Καλό παίξιμο αρχικά που ίσως με περισσότερες δυναμικές εναλλαγές όπως ήδη ειπώθηκε παραπάνω, να γινόταν πιό ενδιαφέρον. Εσυ ξέρεις όμως.

 

Η ηχογράφηση μου φάνηκε πολύ καλή. Απο το σχόλιο σου για την μπαταρία υποθέτω πως κατάλαβα τι επιθυμείς να πετύχεις. Πιστότητα.

 

Με αυτή την λογική ότι και να σου λέει ο ένας και ο άλλος που δεν είναι στο ίδιο μήκος κύματος και μιλάει με καθαρά υποκειμενικά κριτήρια, δεν θα σε βοηθήσει να πετύχεις το ζητούμενο. Το να προσθέτεις πχ EQ είναι αστείο όταν ΔΕΝ έχεις ακούσει την πηγή. Σε αυτού του είδους την ακουστική ηχογράφηση το EQ παίζει διορθωτικό (ίσως να αφαιρέσει κάποιες προβληματικές περιοχές χωρίς να ενοχλήσει τις διπλανές) και όχι "δημιουργικό" ρόλο.

Για παράδειγμα η επέμβαση του φίλου μας του Messalion (άστο ρε κιθαρίστα... :)) ήταν αρνητική ως προς την ευκρίνεια του ακούσματος και το σώμα του οργάνου. Βάζοντας ένα βάθος... "πάρε να 'χεις" και λάθος EQ, αφαίρεσε όλο τον όγκο της κιθάρας δημιουργώντας ένα σκληρό άκουσμα που δεν έχει σχέση με φυσικότητα και που δύσκολα άντεξα να ακούσω σε καλό ηχείο. Ετσι θα ακουγόταν μια ακουστική κιθάρα σε ένα καλό χώρο;..  ::)

 

Αρχικά φίλε gskar, πες μας κατα πόσο πιστεύεις πως αντιπροσωπεύει η ηχογράφηση την κιθάρα σου. Εσύ το ξέρεις. Αυτό έχει να κάνει με το μικρόφωνο και την τοποθέτηση του που παρ' ότι stereo, με ξένιζε το γεγονός που άκουγα τη μύτη σου ...δεξιά. Περίεργη αίσθηση. Δεν κατάφερα να φανταστώ ένα κιθαρίστα σε μια σκηνή...

Το βαθος η ποιότητα και η ποσότητα, μου άρεσε.

 

Σε γενικές γραμμές γράφεις ωραία, παίζεις όμορφα και έχεις και σωστά σημεία αναφοράς. Τις λεπτομέρειες πρέπει να κοιτάξεις λίγο περισσότερο.

Τα υπόλοιπα είναι θέμα mastering. Μπράβο!

 

Υ.Γ. Ζηλεύω το παίξιμο και την αυτάρκεια σου.

Υ.Γ. 2 Είδα και τα βίντεο σου και ψάρωσα...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για παράδειγμα η επέμβαση του φίλου μας του Messalion (άστο ρε κιθαρίστα... :)) ήταν αρνητική ως προς την ευκρίνεια του ακούσματος και το σώμα του οργάνου. Βάζοντας ένα βάθος... "πάρε να 'χεις" και λάθος EQ, αφαίρεσε όλο τον όγκο της κιθάρας δημιουργώντας ένα σκληρό άκουσμα που δεν έχει σχέση με φυσικότητα και που δύσκολα άντεξα να ακούσω σε καλό ηχείο. Ετσι θα ακουγόταν μια ακουστική κιθάρα σε ένα καλό χώρο;..  ::)

 

:) Οπως εγραψα και πιο πανω αυτη μου η επεμβαση ηταν καθαρα για να δειξω πως θα ηθελα ΕΓΩ να ακουγεται,κατι που ειναι σαφως δικη μου ακουστικη προσεγγυση.Ειπα επισης ομως οτι το ζητουμενο ειναι να φτιαξει ο gskar τον ηχο που θελει ΑΥΤΟΣ,και οχι εγω ή καποιος αλλος  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο άκουσμα!

Καλό παίξιμο αρχικά που ίσως με περισσότερες δυναμικές εναλλαγές όπως ήδη ειπώθηκε παραπάνω, να γινόταν πιό ενδιαφέρον. Εσυ ξέρεις όμως.

 

Η ηχογράφηση μου φάνηκε πολύ καλή. Απο το σχόλιο σου για την μπαταρία υποθέτω πως κατάλαβα τι επιθυμείς να πετύχεις. Πιστότητα.

 

Με αυτή την λογική ότι και να σου λέει ο ένας και ο άλλος που δεν είναι στο ίδιο μήκος κύματος και μιλάει με καθαρά υποκειμενικά κριτήρια, δεν θα σε βοηθήσει να πετύχεις το ζητούμενο. Το να προσθέτεις πχ EQ είναι αστείο όταν ΔΕΝ έχεις ακούσει την πηγή. Σε αυτού του είδους την ακουστική ηχογράφηση το EQ παίζει διορθωτικό (ίσως να αφαιρέσει κάποιες προβληματικές περιοχές χωρίς να ενοχλήσει τις διπλανές) και όχι "δημιουργικό" ρόλο.

Για παράδειγμα η επέμβαση του φίλου μας του Messalion (άστο ρε κιθαρίστα... :)) ήταν αρνητική ως προς την ευκρίνεια του ακούσματος και το σώμα του οργάνου. Βάζοντας ένα βάθος... "πάρε να 'χεις" και λάθος EQ, αφαίρεσε όλο τον όγκο της κιθάρας δημιουργώντας ένα σκληρό άκουσμα που δεν έχει σχέση με φυσικότητα και που δύσκολα άντεξα να ακούσω σε καλό ηχείο. Ετσι θα ακουγόταν μια ακουστική κιθάρα σε ένα καλό χώρο;..  ::)

 

Αρχικά φίλε gskar, πες μας κατα πόσο πιστεύεις πως αντιπροσωπεύει η ηχογράφηση την κιθάρα σου. Εσύ το ξέρεις. Αυτό έχει να κάνει με το μικρόφωνο και την τοποθέτηση του που παρ' ότι stereo, με ξένιζε το γεγονός που άκουγα τη μύτη σου ...δεξιά. Περίεργη αίσθηση. Δεν κατάφερα να φανταστώ ένα κιθαρίστα σε μια σκηνή...

Το βαθος η ποιότητα και η ποσότητα, μου άρεσε.

 

Σε γενικές γραμμές γράφεις ωραία, παίζεις όμορφα και έχεις και σωστά σημεία αναφοράς. Τις λεπτομέρειες πρέπει να κοιτάξεις λίγο περισσότερο.

Τα υπόλοιπα είναι θέμα mastering. Μπράβο!

 

Υ.Γ. Ζηλεύω το παίξιμο και την αυτάρκεια σου.

Υ.Γ. 2 Είδα και τα βίντεο σου και ψάρωσα...

Κε αρχισυντονιστά με κολακεύει η ενασχόληση σας με την (βαριά) περίπτωση μου και σ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :)

Όντως μετά από περ'ισκεψη αυτές τις μέρες κατάλαβα ότι μου αρέσει ο ήχος να είναι όσο πιο κοντά στο πρωτότυπο γίνεται. Δοκίμασα και εγώ διάφορα και τελικά κατέληξα ότι όσο πιο λίγα τόσο καλύτερο για το στυλ μου. Αυτό εξαρτάται βέβαια και από το κομμάτι.

Ως χαϊφιντελίστας μου αρέσουν περισσότερο οι ασυμπίεστες ηχογραφήσεις σε ακουστικά όργανα. 

Το επόμενο βήμα είναι μία καλύτερη κιθάρα και βέβαια καλύτερο παίξιμο (για το 2ο υπάρχει κάποια ελπίδα ;D)

Συμφωνώ μαζί σου για το στερεο εφέ. Προτιμώ το μικρόφωνο να είναι πιο μακριά αλλά θα μαζέψει ένα σωρό σκουπίδια από τον χώρο μου που είναι μάλλον αδύνατο τουλάχιστον τώρα να τον μονώσω πλήρως.

 

@Digisilence Νομίζω ότι με τα παραπάνω απαντιέται και η ερώτηση σου

Σε ευχαριστώ πολύ

 

@ messalion

και η δική σου επέμβαση με βοήθησε πολύ στο να καταλάβω τι θέλω

θενκς

 

Και να πω ότι ο μισός ένοχος για τον τσιριχτό βόμβο μάλλον βρέθηκε. Σήμερα πρόσεξα ότι μετά την αλλαγή μάρκας χορδών η χορδή Λα συντόνιζε άσχημα και πολύ δυνατά σε υψηλή συχνότητα και για πολύ ωρα στο διάστημα από το nut μέχρι τα κλειδιά.

Τώρα κατάλαβα ως προς τι το φουλάρι του παρακάτω τύπου

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=186560.0

 

Εγώ πρέπει να βρώ ένα κέλτικο ;D

 

Για τον χώρο ξεκίνησα σήμερα να φτιάχω ένα αυτοσχέδιο απομονωτή με δύο κάγκελα βρεφικού κρεβατιού, που ένωσα με μεντεσέδες και θα ντύσω με ηχοαπορροφητικό υλικό, ώστε να έχει μία μικρή απομόνωση από τον χώρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να πω ότι ο μισός ένοχος για τον τσιριχτό βόμβο μάλλον βρέθηκε. Σήμερα πρόσεξα ότι μετά την αλλαγή μάρκας χορδών η χορδή Λα συντόνιζε άσχημα και πολύ δυνατά σε υψηλή συχνότητα και για πολύ ωρα στο διάστημα από το nut μέχρι τα κλειδιά.

 

Έχεις πατήσει το record χωρίς να παίξεις καθόλου κιθάρα για να γράψεις την "ησυχία" του δωματίου?

Αν ναι, μήπως να ανέβαζες κι αυτό το αρχειάκι να το ακούσουν κι άλλα ζευγάρια αυτιά?

 

Χαίρομαι που η γνώμη μου σε γενικές γραμμές συμπίπτει με αυτή του Admin και για την ηχογράφηση και για τον χώρο που πρόσθεσες... ;)

 

Η ηχογράφηση μου φάνηκε πολύ καλή.

 

Το βαθος η ποιότητα και η ποσότητα, μου άρεσε.

 

Εμένα μου άρεσε αρκετά η πρώτη ηχογράφηση, όπως και το βάθος που έχεις προσθέσει το οποίο μου ακούγεται αρκετά φυσικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου