Προς το περιεχόμενο

Νέα super limited σειρά AC από τη VOX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το όνομα αυτής AC Classic Vintage Red και τα μοντέλα είναι τα εξής 3 AC10C1, AC15C1 και AC30C2.

 

AC10 Custom - Classic Vintage Red

 

£599.00 = 700 ευρώ

AC10C1CVR_front.jpg?v=1708344068&width=8AC10C1CVR_top.jpg?v=1708344063&width=800

Output: 10 watts RMS

Tubes: Preamp 12AX7 (x2), Power: EL84 (x2)

Speakers: 1 x 10-inch Celestion VX10

Input Jacks: INPUT jack

Controls: Gain, Bass, Treble, Reverb, Master Volume

Output Jacks: External speaker jacks

Dimensions (W x D x H): 520 x 210 x 410mm

Weight: 12.3kg

 

 

AC15 Custom - Classic Vintage Red

 

£829.00 = 970 ευρώ

AC15C1CVR_front.jpg?v=1708345665&width=8AC15C1CVR_top.jpg?v=1708345656&width=800

Output: 15 watts RMS

Tubes: Preamp ECC83 / 12AX7 (x3), Power Amplifier EL84 (x2)

Speaker: 12" Celestion G12M Green Back 16 Ohm

Input Jacks: Normal jack, Top Boost jack, Footswitch jack

Controls: NORMAL channel volume, TOP BOOST channel volume, TOP BOOST treble, TOP BOOST bass, reverb, tremolo speed, tremolo depth

MASTER: Tone cut, master volume

Output jacks: EXTERNAL SP jack, EXTENSION SP jack

Dimensions (W x D x H): 602 x 265 x 456 mm

Weight: 22 kg

Optional accessories: VFS2A foot switch

 

 

AC30 Custom - Classic Vintage Red

 

£1,299.00 = 1520 ευρώ

AC30C2CVR_front.jpg?v=1708346298&width=8AC30C2CVR_top.jpg?v=1708346294&width=800

Output: 30 watts RMS

Tubes: Preamp ECC83 / 12AX7 (x3), Power Amplifier EL84 (x4)

Speakers: 12" Celestion G12M Green Back 8 Ohm (x2)

Input jacks: Normal channel jacks HIGH (x1), LOW (x1), TOP BOOST channel jacks HIGH (x1), LOW (x1), FOOT SWITCH jack, EFFECT LOOP RETURN jack

Controls: NORMAL channel volume, TOP BOOST channel volume, TOP BOOST treble, TOP BOOST bass, reverb tone, reverb level, tremolo speed, tremolo depth, tone cut, master volume

Output jacks: EXTERNAL SP jack, EXTENSION SP jack, EFFECTS LOOP SEND jack

Dimensions: (W x D x H): 702 x 265 x 556mm

Weight: 32.2kg

Optional accessories: VFS2A foot switch

Επεξεργασμένο από Αρχή Διαλόγου
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρων φαίνεται ο μικρός! Και η τιμή οκ.

 

Μου αρεσει που δεν τον εχουν φορτωσει με ενα σωρο πράγματα οπως τους αλλους δυο.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν τους έχω ακούσει από κοντά, αλλά με τους Vox είναι λίγο hit and miss.

 

Σε αυτά τα λεφτά επίσης κάποιος μπορεί να βρει μεταχειρισμένο Vox HandWired, οπότε αν αυτοί έχουν ποιότητα ήχου ανάλογη με αυτή των παλιών Custom Classics, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Aπευθείας πας στον μεταχειρισμένο, είναι 10 φορές καλύτερος ενισχυτής. 

 

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον μικρό,μετα απο 5 χρόνια στην κατοχή μου.

 

Ρομποτικό pcb,λάμπες αλλαγή με τον που τον πάρεις γιατί βγάζει ένα περίεργο buzz σε μεσαίο/υψηλό volume,αποφεύγουμε δια ροπάλου jj γιατί τον κάνουν αρκετά harsh στα ψιλά,tung sol θέση 3-4,EH gold στην θέση 2(volume) και μία telefunken στην θέση 1 για εμένα,το ηχείο είναι ο.κ,αλλά αν κάποιος πάει σε αλλαγή αντι για green καλύτερα cream,το οποίο λόγο μεγέθους(10'') θα ακουστεί πιο πριμαριστό απο το αντίστοιχο 12'', κατι ανάμεσα σε green και cream.

 

Ακόμη και αν το pcb είναι χάλια,ολα κοντά,σε περίπτωση βλάβης θα έχει αρκετα δύσκολη επιδιόρθωση η πέταμα,οι λάμπες κάνουν διαφορά,το cream (μαζί με άλλη μια τροποποίηση,ίσως να μην δουλέψει σε άλλους και να κάνει περισσότερο κακό απο ότι καλό στον ήχο τους) μου έδωσε όμορφα ζεστά καθαρά,άρρωστα βρώμικα,με πετάλια.

Για το πια πετάλια θα πάρει η οχι καλά,δεν παίρνω θέση καθώς εχω ελάχιστα και diy.

 

Το ψηφιακό reverb θέλει ελάχιστα άνοιγμα,μέτριο/καλό.

Closeback με αρκετό μπάσο,το eq θέλει αρκετό πείραγμα για να έρθει ο ήχος εκεί που θές.

Το volume αρκετό για ένα μικρό event,το gain μετά την αλλαγή λάμπας είναι 2 διαφορετικά πράγματα με το πρίν,πλέον "δαγκώνει"`.

 

Πολυ ταλαιπωρία και έξτρα χρήματα για να τον πάω εκεί που θέλω,κάποιες φορές σε υψηλό volume έχω πάλι buzz σε χαμηλές συχνοτητες,το οποίο σταματάει αν σηκώσω την χειρολαβή,κάποια χαλαρή βίδα η κάτι στο πλαίσιο πιθανών.

Καλύτερα έναν handwire μεταχειρισμένο,αν δέν έχεις όρεξη να σκαλίζεις.

 

Μην ξεγελίεστε με άλλες μάρκες,δέν τον πήρα γιατί ήταν καλός εκ πρώτης,αλλά ο λιγότερο χειρότερος απο τους ανταγωνιστές του,σε αυτήν την κατηγορία.

 

Και για να βγάλω ήχο αλλά QOTSA😛.

Τον λατρεύω για τον ήχο που βγάζει(όχι τόσο τα καθαρά του,σε αντιθεση με άλλους,αλλά τα ιδιαίτερα βρώμικα) και μόνο με την αλλαγή σε λάμπες,τον μισώ γιατί δέν με αφήνει σε ησυχία με τα θέματα του.

 

700e επειδή τον έβαψαν κόκκινο,δέν πάνε καλά.    

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Μεγάφωνο του άλλαξες?

Ναί βρε,Creamback.

Το Vx10 τίποτα ιδιαίτερο,απλά τίμιο,μετά απο αρκετά σποραδικά παιξίματα,έστρωσε ωραία.

 

Δηλαδή το ακριβώς αντίθετο που κάνουν αρκετοί και σε μία εβδομάδα προσπαθούν να τα ξεχειλώσουν σαν κάλτσα αυστριάκου τουρίστα με πέδιλο,γιατί έτσι λέει θα παίζει πΙο ωΡαίΑ.🌪️

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, MGs είπε

Ναί βρε,Creamback.

 Με το creamback δεν έχει ακόμα περισσότερα μπάσα?

 

Με το μαμά δεν μπορούσα να παίξω σε υψηλες εντάσεις. Σε καποιες πρόβες που το είχα πάρει "έκλανε" το μεγάφωνο. Δεν του εδωσα χρόνο να στρώσει...Μετά εβαλα το v-type και δεν ξαναείχα θέμα.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου