Προς το περιεχόμενο

gskar - Την γνώμη σας για την ηχογράφηση και παραγωγή μου.


gskar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

wav 4 λεπτά και 5 mb δεν υπάρχει, λαθος extension, mp3 είναι...  :)

Μου εκανε παραξενια και μενα γιατι πηγα να το φορτωσω και δεν γινοταν και αναγκαστηκα να του κανω μετατροπη  :D :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Gkar το να σου πει καποιος το δικο του μ' αρεσει-δεν μ'αρεσει δεν νομιζω οτι θα βοηθησει πολυ.

Το ειπε κι ο messalion

...Ο ηχος που σου αρεσει ΕΣΕΝΑ...

Προσωπικα θα ηθελα να γνωριζω ποιο ειναι για σενα το επιθυμητο αποτελεσμα ετσι

ωστε, οσο ειναι αυτο δυνατο, να σου προταθει τι να διορθωσεις, εαν κατι θελει διορθωση.

 

Με βαση λοιπον τα παραπανω σου ζηταω να ορισεις το προτυπο. Καποια αναλογη παραγωγη,

που θελεις να προσεγγισεις. Επισης εαν ειναι δυνατον να ξανανεβασεις το κομματι χωρις

καμμια επεξεργασια, ουτε καν το ρεβερμπ.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως ειχες βαθος το οποιο ομως προενισχυοταν λογω του χωρου.....Φυσικα μπορουσα να το βγαλω και να το φτιαξω ομως αυτο που ηθελα απλως να σου δειξω ειναι οτι με 2 πραγματακια μπορεις να εχεις πολυ καλυτερο ηχο....ουτε να σου πω πως να φτιαξεις τον ηχο σου ουτε πως να παιξεις ουτε τιποτα.  :)

Ο ηχος που σου αρεσει ΕΣΕΝΑ ειναι αυτος και κανενας αλλος δεν μπορει να στον αλλαξει,οτι θελεις εσυ κανεις  ;)

Αν σε βοηθαει ενα μικρο κειμενο που εχω γραψει εχει καλως και το παραθετω

http://www.noiz.gr/index.php?topic=188123.0 Αν και νομιζω φυσικα οτι σχεδον ολα πανω κατω τα ξερεις.....  ;)

 

Αν καταλαβα καλα εισαι σε ISO ROOM και ηχογραφεις αλλα και παλι ακουγεται ο "χωρος" (δεν ειναι βομβος,τουλαχιστον απο καποιο κυκλωμα που δεν λειτουργει σωστα στην αλυσιδα)Μπορεις να απλωσεις μια κουβερτα γυρω σου και να δοκιμασεις να ηχογραφησεις.

Kαλημέρα φίλε messalion, δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλα σου είχα απαντήσει προχθές μέσα στην παραθεση κατά λάθος ;). Διάφορες εργασιακές και οικογενειακές υποχρεώσεις με κράτησαν μακριά από τον υπολογιστή γι' αυτό άργησα να απαντήσω.

Διάβασα το άρθρο για την ηχογράφηση ακουστικής, πολύ καλό. Βέβαια τα ήξερα τα περισσότερα και ηχογραφώ με το στέρεο περίπου στο 12ο τάστο από απόσταση περίπου 30-35 cm. Εκέι πιστεύω είναι το sweet spot.

Αυτό που σίγουρα συμβαίνει και δεν του είχα δώσει σημασία είναι ότι το μικρόφωνο πιάνει μάλλον ένα σφύριγμα από τον ανεμιστήρα του υπολογιστή που μάλλον περνά από τα κουφώματα και σε ευχαριστώ που το πρόσεξες. Πρέπει μάλλον να φιμώσω το ίδιο το κουτί, ίσως να φτάξω κάποιο ξύλινο κουτι με ηχοαπορροφητικό από έξω, δεν ξέρω. Πρέπει να αερίζεται κιόλας.

Το αρχείο ήταν σε mp3 μάλλον κάτι έγινε και γραφτηκε λάθος προέκταση. Το αρχικό  αρχείο ήταν στα 176,2 khz  :)

 

 

 

wav 4 λεπτά και 5 mb δεν υπάρχει, λαθος extension, mp3 είναι...  :)

 

 

Έχω την αίσθηση ότι το παίξιμο, ενώ ρυθμικά και μελωδικά είναι πολύ ωραίο, ήθελε ένα κλικ παραπάνω ένταση στα χτυπήματα, αυτήν την αίσθηση μου δίνει, και αν δεν μπιστίξει όμορφα  ;D η κιθάρα από το κοπάνημα, δεν σε σώζει καμιά τεχνική ηχογράφησης.

Yes sir! Συμφωνώ κι εγώ, θα το ξανακάνω λίγο πιο δυναμικό!

 

 

Gkar το να σου πει καποιος το δικο του μ' αρεσει-δεν μ'αρεσει δεν νομιζω οτι θα βοηθησει πολυ.

Το ειπε κι ο messalionΠροσωπικα θα ηθελα να γνωριζω ποιο ειναι για σενα το επιθυμητο αποτελεσμα ετσι

ωστε, οσο ειναι αυτο δυνατο, να σου προταθει τι να διορθωσεις, εαν κατι θελει διορθωση.

 

Με βαση λοιπον τα παραπανω σου ζηταω να ορισεις το προτυπο. Καποια αναλογη παραγωγη,

που θελεις να προσεγγισεις. Επισης εαν ειναι δυνατον να ξανανεβασεις το κομματι χωρις

καμμια επεξεργασια, ουτε καν το ρεβερμπ.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, ήδη δυο παρατηρήσεις που έγιναν από τους προλαλήσαντες είναι σημαντικές.

Λοιπόν από ότι καταλαβαίνω μου αρέσει μάλλον ο φυσικός ήχος. Οπoιαδήποτε επεξεργασία που κάνω ΕΓΩ μου φαίνεται ότι αλλοιώνει τον ήχο της κιθάρας και μου φαίνεται λίγο τεχνητό Τόνισα το εγώ γιατί μάλλον δεν έχω γνώσεις του πως να το πετύχω, δηλαδή καλή παραγωγή και κοντά στον αρχικό ήχο.

Θα βάλω αργότερα γιατι τώρα είμαι στον άλλο υπολογιστή και το ξέρο αρχείο

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό που σίγουρα συμβαίνει και δεν του είχα δώσει σημασία είναι ότι το μικρόφωνο πιάνει μάλλον ένα σφύριγμα από τον ανεμιστήρα του υπολογιστή που μάλλον περνά από τα κουφώματα και σε ευχαριστώ που το πρόσεξες. Πρέπει μάλλον να φιμώσω το ίδιο το κουτί, ίσως να φτάξω κάποιο ξύλινο κουτι με ηχοαπορροφητικό από έξω, δεν ξέρω. Πρέπει να αερίζεται κιόλας.

 

 

αν το μικρόφωνό σου (ακόμη και αν είναι ένα πυκνωτικό) ποιάνει ένα ισχνο σφύριγμα απο ένα ανεμιστηράκι υπολογιστή, ένα δωμάτιο παρακάτω....το μόνο που έχεις να κάνεις είναι απλά ... να χαμηλώσεις την είσοδο του μικροφώνου...προφανώς την έχεις πολύ δυνατά, και θα προσθέσω πως δεν μπορείς να φανταστείς πόση διαφορά κάνουν 1-2 γραμμές στη κάρτα σου (έχω την 202-είναι η ίδια χωρις phantom). Η κυματομορφή σου θα βγεί λίγο πιο μικρή αλλά θα τη μεγαλώσεις μετά και θα είσαι οκ. Γενικά προσπάθησε να βρεις τη μέση λύση ώστε να έχει σωστό σήμα που να ποιάνει αυτό που θες εσύ και όχι ... 3 στενά παρακάτω ;D, και να μην ειναι και πολύ μικρή η κυματομορφή σου.

Αυτά απο μένα. Καλή συνέχεια! ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το μικρόφωνό σου (ακόμη και αν είναι ένα πυκνωτικό) ποιάνει ένα ισχνο σφύριγμα απο ένα ανεμιστηράκι υπολογιστή, ένα δωμάτιο παρακάτω....το μόνο που έχεις να κάνεις είναι απλά ... να χαμηλώσεις την είσοδο του μικροφώνου...προφανώς την έχεις πολύ δυνατά, και θα προσθέσω πως δεν μπορείς να φανταστείς πόση διαφορά κάνουν 1-2 γραμμές στη κάρτα σου (έχω την 202-είναι η ίδια χωρις phantom). Η κυματομορφή σου θα βγεί λίγο πιο μικρή αλλά θα τη μεγαλώσεις μετά και θα είσαι οκ. Γενικά προσπάθησε να βρεις τη μέση λύση ώστε να έχει σωστό σήμα που να ποιάνει αυτό που θες εσύ και όχι ... 3 στενά παρακάτω ;D, και να μην ειναι και πολύ μικρή η κυματομορφή σου.

Αυτά απο μένα. Καλή συνέχεια! ;)

Thanks. Ναι το έχω προσέξει και εγώ. Από ένα σημειο και μετά η ευαισθησία του μικροφωνου στην κάρτα αυξάνει απότομα και είναι πολυ δύσκολο να την ρυθμίσω ακριβώς. Θα προσπαθήσω και με χαμηλότερη αν τα καταφερω ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το εφερε η κουβεντα  ;D

Πολυ καλη τεχνικη ειναι να "μιξαρεις" 2 ή και 3 σηματα απο την κιθαρα

ΔΛΔ.....

1 πυκνωτικο σε αποσταση περιπου μισου μετρου απο την κιθαρα στοχευοντας κοντα στο 12-14 ταστο ΚΑΙ την εξοδο της κιθαρας σαν 2ο σημα.

ή

2 πυκνωτικα το 1 οπως περιεγραψα πιο πανω και το αλλο καπου αλλου π.χ. overhead συν την εξοδο της κιθαρας

 

Φυσικα τα παραπανω ισχυουν αν εχει εξοδο η κιθαρα σου και δεν ειναι απλως ακουστικη  :D

 

Για την τοποθετηση των μικροφωνων ειναι καθαρα ακουσμα του καλλιτεχνη......που ειναι γι'αυτον το sweet spot που λενε και στο χωριο μου  ;D

 

Βεβαια εγω μιλαω για τεχνικες ενω εσυ θελεις να ακουσεις γνωμες για την παραγωγη αλλα........ΚΑΙ αυτα παιζουν τον ρολο τους  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε αρκετά η πρώτη ηχογράφηση, όπως και το βάθος που έχεις προσθέσει το οποίο μου ακούγεται αρκετά φυσικό.

Αν δεν σου κάνει κόπο ανεβασε το και χωρίς το βάθος για να έχουμε μιά τελείως ξεκάθαρη εικόνα.

 

Πάντως εγώ τον "βόμβο" που λέτε δεν τον άκουσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ τον "βόμβο" που λέτε δεν τον άκουσα...

Μα δεν υπαρχει "βωμβος" ..... Ας το ξαναπω....Αυτο που παρατηρησα εγω στην ηχογραφηση ειναι οτι πιανει χωρο (Δλδ το δωματιο) κατι που στις ακουστικες ηχογραφησεις που εχω ακουσει και ακουω κατι τετοιο δεν υπαρχει.....

 

Οριστε για παραδειγμα 2 ηχογραφησεις και πιστευω θα καταλαβετε

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν υπαρχει "βωμβος" ..... Ας το ξαναπω....Αυτο που παρατηρησα εγω στην ηχογραφηση ειναι οτι πιανει χωρο (Δλδ το δωματιο)

 

Μα ο άνθρωπος λέει ότι πρόσθεσε βάθος.

Μόνο άν ακούσουμε την ηχογράφηση dry μπορούμε να πούμε αν και πόσο "ακούγεται το δωμάτιο" ή όχι.

Πως είσαι σίγουρος δλδ ότι ο χώρος που ακούς δεν είναι ο artificial χώρος που προστέθηκε μετά το recording??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ο άνθρωπος λέει ότι πρόσθεσε βάθος.

Μόνο άν ακούσουμε την ηχογράφηση dry μπορούμε να πούμε αν και πόσο "ακούγεται το δωμάτιο" ή όχι.

Πως είσαι σίγουρος δλδ ότι ο χώρος που ακούς δεν είναι ο artificial χώρος που προστέθηκε μετά το recording??

Δεν ειμαι

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου