Προς το περιεχόμενο

Τι είναι τελικά High End?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Νομίζω πως στις μέρες μας και υπό το πρίσμα των εξελίξεων διεθνώς, όροι που παραδοσιακά σήμαιναν κάτι "απροσδιόριστα συγκεκριμένο" ( :o) και ταυτόχρονα αποτελούσαν διαχωριστικές γραμμές αλλά και σημεία αναφοράς κατηγοριοποίησης και σύγκρισης, τείνουν να χάσουν την όποια σημασία τους ή έστω υπάρχει έντονη η ανάγκη για επαναπροσδιορισμό της (όποιας) ουσίας τους....

 

Ένας πολύ χαρακτηριστικός τέτοιος όρος είναι και ο "High End" σε ότι αφορά τον εξοπλισμό ηχογραφήσεων αλλά και γενικά τον μουσικό εξοπλισμό.

 

Λογικά και ετυμολογικά ο όρος περιγράφει το κόστος απόκτησης, και αυτό βέβαια είναι κατανοητό.

 

Το ζήτημα πιθανότατα είναι όμως το τι καθορίζει αυτό το κόστος, τι πρέπει να αντιπροσωπεύει, κατά πόσο μπορούν να συνεχίσει να καθορίζεται με αυτόν τον τρόπο και φυσικά αν αντιπροσωπεύει και κάτι πιο ουσιαστικό εκτός από την ίδια την τιμή και τι πρέπει ή θα έπρεπενα είναι αυτό.

 

Δηλαδή με πολύ απλά λόγια τι σημαίνει High End για εσάς... 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας πολύ χαρακτηριστικός τέτοιος όρος είναι και ο "High End" σε ότι αφορά τον εξοπλισμό ηχογραφήσεων αλλά και γενικά τον μουσικό εξοπλισμό.

 

Εκ προοιμίου διαφορετικά πράγματα.

Στο όργανο ψάχνω τον προσωπικό μου (που έχω στο μυαλό μου) ήχο.

Στην ηχογράφηση την ακρίβεια με τις πινελιές αρεσκείας μου προκειμένου να δείξω καλύτερα τι θέλει να πει ο ποιητής

Και στην αναπαραγωγή (μιλώντας για high end πάντα) την διαφάνεια που θα μου βγάλει ακριβώς αυτό που ήθελε να μου πει ο ποιητής.

 

Κατά την ταπεινή άποψή μου πάντα και ουχί δογματικά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα High End ειναι αυτουνο ;D το..μηχανησμα ;D που του βαζεις απο τη μια κατι απλα καλο και βγανει απο την αλλη κατι θεϊκο.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα High End ειναι αυτουνο ;D το..μηχανησμα ;D που του βαζεις απο τη μια κατι απλα καλο και βγανει απο την αλλη κατι θεϊκο.... ;D

 

άρα αποκλείουμε το στομάχι  ;D ;D

just kidding

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εκ προοιμίου διαφορετικά πράγματα.

Στο όργανο ψάχνω τον προσωπικό μου (που έχω στο μυαλό μου) ήχο.

Στην ηχογράφηση την ακρίβεια με τις πινελιές αρεσκείας μου προκειμένου να δείξω καλύτερα τι θέλει να πει ο ποιητής

Και στην αναπαραγωγή (μιλώντας για high end πάντα) την διαφάνεια που θα μου βγάλει ακριβώς αυτό που ήθελε να μου πει ο ποιητής.

 

Κατά την ταπεινή άποψή μου πάντα και ουχί δογματικά.

 

Εν μέρει συμφωνώ...εν μέρει γιατί στις 2 πρώτες περιπτώσεις που περιγράφεις , δηλαδή στην επιλογή οργάνου και στις "πινελιές αρεσκείας" (όχι στην ακρίβεια  ;)) αυτό που περιγράφεις είναι το απόλυτα υποκειμενικό κριτήριο το οποίο λογικά δεν μπορεί να συμμετάσχει σε μια τέτοια κατηγοριοποίηση....δηλαδή μπορεί αυτό που αποδέχεσαι και ο ίδιος πιθανότατα για χ-ψ λόγους ονομάζεις High End να μην είναι η επιλογήτης αρεσκείας σου και το αντίστροφο....σε μια τέτοια περίπτωση δηλαδή πάλι υπάρχει μια παράλληλη κατηγοριοποίηση όχι απαραίτητα όμως με αναλογικά αποτελέσματα.

 

Αν το εννοείς κάπως έτσι συμφωνώ απόλυτα...και εγώ τουλάχιστον ψήφισα το 6 ΑΛΛΆ κρυφοκοιτάω και το 7 ;)

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα High End ειναι αυτουνο ;D το..μηχανησμα ;D που του βαζεις απο τη μια κατι απλα καλο και βγανει απο την αλλη κατι θεϊκο.... ;D

Μόνο που οι καλές ηχογραφήσεις θα ακούγονται καλύτερα, ενώ οι κακές χειρότερα!.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Rickenbacker!  ;D

 

 

 

Πέραν της πλάκας, high end θεωρώ κάτι που ΞΕΡΩ πλέον πως θα χρυσοπληρώσω, αλλά δεν θα κλαίω τα λεφτά μου μια βδομάδα μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν μέρει συμφωνώ...εν μέρει γιατί στις 2 πρώτες περιπτώσεις που περιγράφεις , δηλαδή στην επιλογή οργάνου και στις "πινελιές αρεσκείας" (όχι στην ακρίβεια  ;)) αυτό που περιγράφεις είναι το απόλυτα υποκειμενικό κριτήριο το οποίο λογικά δεν μπορεί να συμμετάσχει σε μια τέτοια κατηγοριοποίηση....δηλαδή μπορεί αυτό που αποδέχεσαι και ο ίδιος πιθανότατα για χ-ψ λόγους ονομάζεις High End να μην είναι η επιλογήτης αρεσκείας σου και το αντίστροφο....σε μια τέτοια περίπτωση δηλαδή πάλι υπάρχει μια παράλληλη κατηγοριοποίηση όχι απαραίτητα όμως με αναλογικά αποτελέσματα.

 

Αν το εννοείς κάπως έτσι συμφωνώ απόλυτα...και εγώ τουλάχιστον ψήφισα το 6 ΑΛΛΆ κρυφοκοιτάω και το 7 ;)

 

 

Νομίζω φίλτατατε Ομπι Ουάν ότι συμφωνούμε σχεδόν απόλυτα.  ;D

 

Θα επιμείνω όμως λίγο στο θέμα ακρίβειας στο θέμα ηχογράφησης την οποία θεωρώ ως βάση (καμβά) του έργου που θέλεις να φτιάξεις. Ασχετο πως θα το παραμετροποιήσεις. Το βιολί είναι βιολί και ως βιολί και προσπαθείς να το ηχογραφήσεις με τη μέγιστη δυνατή ακρίβεια προκειμένου να αναπαράγεις τα ηχοχρώματά του και το πάθος του εκτελεστή. Από κει και πέρα η τεχνική και η τέχνη της παρέμβασης είναι κάτι που μπορείς να αντιληφθείς πολύ περισσότερο από εμένα.

 

Για το όργανο, εφόσον γνωρίζεις που θές να καταλήξεις, νομίζω ότι η ποιότητα κατασκευής (του συγκεκριμένου οργάνου που ψάχνεις) είναι ζήτημα high end. Από την άλλη αυτό είναι ενίοτε σχετικό καθότι περίφημα τραγούδια γραφτήκανε και πήραν το ιδιαίτερο χρώμα τους από "ντενεκέδες".

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Την "ακρίβεια" την έβγαλα απ'έξω γιατί απλούστατα θεωρώ ότι για τους περισσότερους είναι όντως ένα βασικό κομμάτι της "Χαιεντίλας" ( :o) όπως βέβαια και η ποιότητα κατασκευής.

 

Από την άλλη βέβαια πολλές φορές είναι ακριβώς αυτή η ΕΛΕΙΨΗ ακρίβειας που κάνει μια υλοποίηση επιθυμητή, στην συνέχεια "απαραίτητη"-κλασσική και τελικά High End (τουλάχιστον σε ότι αφορά την τιμολόγηση της)

 

Προσέθεσα και την επιλογή "Κάτι άλλο (περιγράψτε τι)" για όποιον δεν καλύπτεται από τις προηγουμενες  ;)

 

...και εννοείται πως η κάθε απάντηση δεν αποκλείει απαραίτητα τις άλλες , αλλά πιο πολύ μιλάμε για προταιρεότητες και ταξινόμηση.

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, με τη σκέψη μόνο στα μηχανήματα ηχογράφησης και όχι στα μουσικά όργανα, ψηφίζω το 1 με κάποια δόση 5 αλλά και σαφώς 2 (αφού μου αρέσουν οι λαμπίτσες που δεν πάνε απαραίτητα στο 1) και με κατάληξη εγγενώς στο 6 αφού για το 7 έχω μιλήσει. ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου