Προς το περιεχόμενο

Tι χρειάζεται για να παίζουμε;


phanzz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εβλεπα προσφατα μια εκπομπη στην Ετ3 και ειχε κατι μουσικους απο βραζιλια κιθαριστες. Σε μια συνομιλια λοιπον με τον δημοσιογραφο ειπε οτι αυτο που κυκλοφορει (για την βραζιλια και την Ισπανια) οτι αρπαζουν ολοι απο μια κιθαρα και τους βγαινει το μουσικο DNA στα δαχτυλα και παιζουν ειναι μεγας μυθος. Ολοι οσοι ειναι καλοι στο ειδος εχουν μελετησει παρα πολυ.

 

Αυτα ειπε ο συμπαθητικος κυριος απο την βραζιλια και συμφωνω απολυτα μαζι του.

Οσοι λενε οτι καποιοι δεν μελετησαν και οτι ο χεντριξ δεν ηξερε ουτε τις νοτες στις ανοιχτες χορδες ειναι μεγα ψεμα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χίλια ευχαριστώ φίλε VietMan!!! Στ' αλήθεια δεν μπορώ να φανταστώ πώς και δεν το βρήκα!! Χαχα και πάλι σόρρυ για το άκυρο ποστ αλλά 14 χρονών παιδί είμαι παρασύρθηκα κ γω...   ::)

Δεν είσαι λίγο μικρός για να είσαι εδώ;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εε κοίτα φίλε mscmkr, εφ' όσον στους κανονισμούς του Forum δεν υπάρχει καμία αναφορά σε όρια ηλικίας και εφ' όσον είμαι και εγώ λίγο πολύ ένας μουσικός σαν όλους εσάς εδώ μέσα και προτιμώ να ασχολούμαι με αυτά παρά να παίζω όλη μέρα PlayStation τότε όχι δεν νομίζω να είμαι μικρός για να βρίσκομαι εδώ, εδώ νιώθω σαν το σπίτι μου!! Είναι το μόνο μέρος που μπορώ να μιλάω ΌΛΗ μέρα για τη μουσική χωρίς να μην μου λέει κανένας "Σκάσε ρε και φέρε μου να αντιγράψω την άσκηση".. (Ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω!) Και για να μην ξεφεύγουμε και από το ποστ, συμφωνώ και εγώ απόλυτα με αυτό που είπε ο thanasis b, δεν γίνεται όλοι ξαφνικά να παίρνουν μια κιθάρα στα χέρια και να παίζουν αλα Jimi Hendrix, όλοι τους έχουν κάνει τα μαθήματά τους.. Αν και θα προτιμούσα πολύ περισσότερο αν βλέπαμε το παίξιμο ενός μουσικού οργάνου σαν το τραγούδι ή το σφύριγμα για παράδειγμα, όπου δεν χρειάζεται να ξέρουμε τις νότες ή τις κλίμακες ή όλα τα σχετικά, απλά σκεφτόμαστε πώς θέλουμε να βγει το αποτέλεσμα και voilla! Και επίσης, αυτό είναι το επίπεδο στο οποίο θέλω να φτάσω το παίξιμο των οργάνων που μαθαίνω, στο να σκέφτομαι τι ακριβώς θέλω να παίξω και να βγαίνει και όχι να ψάχνω να βρω αν η νότα ανήκει στην κλίμακα ή όχι..

Από τον Bach στον Jon Lord.. Αυτό θα πει εξέλιξη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είμαι αντίθετος - τουλάχιστον εφόσον μπορείς και γράφεις πολύ καλύτερα από πολλούς άλλους στην ηλικία σου.

Αλλά στην εγγραφή σου δεν έκανες τικ σε αυτό;

Είμαι τουλάχιστον 15 ετών.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oooops "Δεν το είδα"!! Πλάκα κάνω, ο λογαριασμός είναι ενός φίλου μου που είναι άνω των 15 αλλά δεν τον έχει χρησιμοποιήσει ποτέ και μιας και εγώ του είχα πει τι όνομα να βάλει κατά τις δικές μου προτιμήσεις δεν χρειάστηκε να κάνω δικό μου λογαριασμό.. Πάντως αν είναι τόσο μεγάλη αμαρτία φεύγω και ξαναγυρίζω του χρόνου!! :P

Από τον Bach στον Jon Lord.. Αυτό θα πει εξέλιξη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαβριο ακουστηκε αυτο! :)

 

δεν ξερω αν ο φιλος ειναι πραγματι 14 οπως λεει, αλλα γραφει πολυ καλυτερα απο το 90% των ανθρωπων αυτης της ηλικιας που εχει τυχει να νταραβεριστω!

 

απλα δεν θα του δωσουμε συμβουλες για το τι να αγορασει! :)

 

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως ακούστηκε πολύ μακάβριο!!

Ευχαριστώ φίλε BigAlejandro! Ναι όντως είμαι 14 ετών εδώ και έναν μήνα και δεν βρίσκω τον λόγο να σας πω ψέματα για την ηλικία μου, όπως επίσης δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην μου δώσετε συμβουλές για το τι να αγοράσω?  ???

Από τον Bach στον Jon Lord.. Αυτό θα πει εξέλιξη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτα παιδί μου εσύ και εμείς θα δούμε αν θα σου απαντήσουμε...

(Άπιστα σκυλιά, μόνο για το ψόφο σας στρέφεστε στο Θεό;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως επίσης δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην μου δώσετε συμβουλές για το τι να αγοράσω?  ???

Γιατί μπορεί να έρθει ο μπαμπάς σου κάποια μέρα, και να κάνει μαύρο στο ξύλο τον Yameth...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου