Προς το περιεχόμενο

Τραυματισμός στο δάχτυλο από ασκήσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε janick  με αφορμή το δικο σου topic λυνω σιγα σιγα και το δικο μου προβλημα ;)

...ρε μασανε οι Νοιζαδες? ;D

 

Πολύ χαίρομαι!!! ;D

 

@Philosopher

Και τις δικές σου  ;) Satriani respect!!

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά, γεια σας και απο μενα,

 

Ειναι ενδιαφέρον το θρεντ και το παρακολουθώ μανιωδώς. Προσωπικά με ενδιαφέρει και εμένα το θεμα, αλλα βασικα πιστέυω πως  το δικο μου 4ο ειναι απλα πολυ κοντό  ;D

 

Εγώ θα συμφωνήσω στην άποψη του spy καθώς έχοντας ξεκινήσει μουσική με κλασική κιθάρα τα χέρια μου κουραζόντουσαν πάρα πολυ και πιάνονταν απο τις κρατημένες χορδες, και δεν νομίζω πως αυτο βοήθούσε τα δακτυλα μου, αντίθετα η "ασκηση" του last resort πιστεύω πως ειναι ακριβως ο.τι χρειάζεται καθως μετά από αυτο το κομματι νιώθω πολυ πιο "σιγουρα" τα δαχτυλα μου.

 

Ωστόσο, Βασικα αυτο που με εξέπληξε είναι το γεγονός πως κανενας δεν αναφέρθηκε η σχολίασε την λυση του x-minor με τις ασκήσεις των δακτυλων, εγς το δοκίμασα και η διαφορά στην λειτουργικόοτητα του 4ου ηταν θεαματική ακομα και με την πρώτη φορά(!!) που εκανα τις ασκησεις τυποθ fold που είχε το video του x-minor [ x-minor, ευχαριστώ πολυ  ;) ;) ]

Γνωρίζει κανείς όμως ποσο "σωστές" ειναι αυτες οι ασκήσεις απο φυσιοθεραπευτικής αποψης??

 

 

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, γεια σας και απο μενα,

 

Ειναι ενδιαφέρον το θρεντ και το παρακολουθώ μανιωδώς. Προσωπικά με ενδιαφέρει και εμένα το θεμα, αλλα βασικα πιστέυω πως  το δικο μου 4ο ειναι απλα πολυ κοντό  ;D

 

Εγώ θα συμφωνήσω στην άποψη του spy καθώς έχοντας ξεκινήσει μουσική με κλασική κιθάρα τα χέρια μου κουραζόντουσαν πάρα πολυ και πιάνονταν απο τις κρατημένες χορδες, και δεν νομίζω πως αυτο βοήθούσε τα δακτυλα μου, αντίθετα η "ασκηση" του last resort πιστεύω πως ειναι ακριβως ο.τι χρειάζεται καθως μετά από αυτο το κομματι νιώθω πολυ πιο "σιγουρα" τα δαχτυλα μου.

 

Ωστόσο, Βασικα αυτο που με εξέπληξε είναι το γεγονός πως κανενας δεν αναφέρθηκε η σχολίασε την λυση του x-minor με τις ασκήσεις των δακτυλων, εγς το δοκίμασα και η διαφορά στην λειτουργικόοτητα του 4ου ηταν θεαματική ακομα και με την πρώτη φορά(!!) που εκανα τις ασκησεις τυποθ fold που είχε το video του x-minor [ x-minor, ευχαριστώ πολυ  ;) ;) ]

Γνωρίζει κανείς όμως ποσο "σωστές" ειναι αυτες οι ασκήσεις απο φυσιοθεραπευτικής αποψης??

 

 

 

Thanks!  :)

 

Κοίτα, εφόσον δεν το παρακάνεις έτσι ώστε να πονάς ή να ζορίζεσαι τότε δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα - απ'όσο γνωρίζω. Όπως κάθε άσκηση, θέλει κι αυτή ένα μέτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα αυτο αλλα δεν το ελεγξα καλα να δω τι παιζει http://www.musicianshealth.com/stretches.htm

 

 

Αυτά νομίζω πως είναι οκ, τα κάνω και εγώ (των δακτυλων μονο) χωρις να μου το εχει πει κάποιος, συνηθως μετα απο πολυ γράψιμο (καταραμένη 3η λυκείου)

Σημαντικη ειναι η προειδοποιηση που εχει στην αρχη όμως πως οταν πονάς (στις διατάσεις γενικα), σταματάς. Αυτό το ξέρω απο το γυμναστήριο.. ;D

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι το βασικοτερο! οπως ανεφερε κ ο x-minor η καθε ασκηση θελει μετρο κ τα ορια βρισκονται εκει οπου ξεκινα να προκαλειται η οποιαδηποτε εστω κ μικρη ενοχληση. απο σφιξιμο-ζορισμα μεχρι πονο κτλ.

 

Τεσπα, σας αφηνω παιδια για αποψε! τα λεμε αυριο παλι! Καληνυχτα σε ολους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια καλη ασκηση για το 4ο δαχτυλο ειναι η εξης:

Παταμε 1ο δαχτυλο 8ο ταστο χορδη "μι καντινι"

δευτερο δαχτυλο 9ο ταστο χορδη "μι καντινι"

αυτα τα δυο παραμενουν εκει κολλημενα...

και με τα 3 και 4 δαχτυλα παιζουμε το εξης:

 

E---9--10--9--11---9----------------

B----------------------11--10--11---

D------------------------------------

 

Συνεχεια αυτο...αργα βεβαια στην αρχη, ειναι θεμα ωρων να δειτε βελτιωση...υπομονη θελει και ολα γινονται...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@janick

ομολογώ πως δεν έχω συναντήσει το συγκεκριμένο πρόβλημα όπως το περιγράφεις (τουλάχιστον μετά τη 'βασική εκπαίδευση') παρότι μελετώ διαρκώς τέτοια pattern

 

δεν ξέρω τι έχουμε απορρίψει μέχρι στιγμής από τα βασικά για παράδειγμα η γενική θέση του χεριού είναι σωστή? επίσης μήπως έχεις μάθει να παίζεις με 3 δάκτυλα και κρεμασμένο το 4ο? θέμα προσωρινής κόπωσης λόγω διάρκειας και όχι λόγω δυσκολίας παίζει? να προτείνω ιδέες για αυτά ή δεν παίζουν? λογικά κάτι από τα παραπάνω είναι αλλά ρωτάω για να μην γράψω πολλά

 

πέραν αυτών κάτι που είχα δουλέψει αρκετά ως αρχάριος λόγω μεγέθους του χεριού μου ήταν η θέση του μέσου ή του παράμεσου όταν δεν είναι πάνω στη ταστιέρα όχι γενικά που είναι βασικό για όλα τα δάκτυλα αλλά σε περιπτώσεις αδυναμίας που δεν εντοπίζεται αν δεν το παρατηρήσεις

όπως αναφέρθηκε σε διάφορες περιπτώσεις που δεν φαίνονται με τις πολύ πολύ βασικές ασκήσεις, είτε λόγω τεχνικής είτε λόγω απόστασης είτε λόγω του ότι παίζουμε σε 2, 3 χορδές μπορεί να παίζει το επόμενο δάκτυλο και να μην ακουμπούν τα προηγούμενα στη ταστιέρα

ακόμη και εάν έχεις σωστή γενική θέση χεριού η οποία θα σε βοηθήσει να έχεις εξ' ορισμού τα δάκτυλα αρκετά κοντά και έτοιμα, αν το δάκτυλο που θα παίξει είναι αδύναμο τότε στην προσπάθεια να ανταπεξέλθουν, σε 'σφύξιμο', τα δάκτυλα που δεν παίζουν μπορεί να πάνε σε πολύ λάθος θέση προκειμένου να δοθεί περισσότερη δύναμη από το χέρι

δεν είναι εκεί το πρόβλημα αλλά στο αμέσως επόμενο κομμάτι

εάν παίζουμε γρήγορα τότε αυτό σημαίνει πως στο επόμενο διάστημα θα υπάρξει ζήτηση για αυτά τα δάκτυλα που είναι στη λάθος θέση και σιγά σιγά θα δημιουργηθούν ανακλάσεις με το ένα δάκτυλο να τραβάει το άλλο προσπαθώντας να ανταπεξέλθουν γρήγορα στο κομμάτι αλλάζοντας από τη μια λάθος θέση δακτύλων στην επόμενη

αυτό πρέπει να το παρατηρήσεις ενώ παίζεις, δλδ να ψάξεις για αδικαιολόγητες αλλαγές θέσης και να δεις αν όντως σε δυσκολεύουν

αυτό θέλει εξάσκηση με παρατήρηση και φυσικά παίζει ρόλο και η ανατομία και διάπλαση του χεριού του καθενός, αναγκαστικά

αν δεν είναι αυτό μένουν τα 'βασικά' στα οποία η δυσκολία αντιμετώπισης εμφανίζεται μόνο στην επιλογή των συγκεκριμένων ασκήσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

janick πως παει σημερα με το δαχτυλο? εκανες καθολου εξασκηση?

 

Κάνω καθημερινά και πιστεύω θα στρώσει η κατάσταση.Υπάρχουν σημάδια βελτίωσης.Μικρά μεν αλλά υπάρχουν  :)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου