Προς το περιεχόμενο

VHT Lead 20


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήσπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία σε κάποιο μοντέλο από τα νέα, φθηνά και φτιαγμένα στην Κίνα της VHT.

http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?xsid=e16e8ab4f4499213b521d1712dc9b37b&sw=vht&x=0&y=0

Πιο συγκεκριμένα, για το LEAD 20 θα ήθελα να μάθω, αλλά φαντάζομαι πως η ποιότητα καατασκευής θα είναι παρόμοια.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Σε παλιότερο topic έχει γίνει αναφορά για τον 6άρη, ο οποίος είναι handwired, ενώ αυτός δεν είναι. Σε κάποιες μέρες θα γίνει από τον κύριο Superfunk εκτενές review φαντάζομαι... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τον έπαιξα τελικά.. Τον αγόρασε ένας φίλος μου..

Ήταν σύντομη η επαφή κ σε εντάσεις διαμερίσματος, κι οφείλω να ομολογήσω απογοητεύτηκα αρκετά.. Δεν ξέρω τι λέει ο 6 αρης αλλά ο lead 20 είναι λάσπη.

Μουντά καθαρά και καθόλου διαυγή γκάζια..

Επίσης απο πλευράς έντασης, ο Blues Junior που έχω μου φάνηκε ότι είναι περισσοτερα υποσχόμενος..

Να επισημάνω βέβαια ότι ήταν ολοκαίνουριος, κι αν χρειάζεται κάποιο διάστημα για να ανοίξει το μεγάφωνο, σίγουρα δεν το είχε.. Ελπίζω κ για το φιλαράκι μου, να ανοίξει μετά απο μερικές ώρες παιξίματος και να καθαρίσει.. Αν μείνει πάντως έτσι όπως τον άκουσα.. μακριά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.. μερικές μέρες μετά θα ήθελα να διορθώσω εν μέρη το προηγούμενο post μου..

Αφού λοιπόν τον ξαναέπαιξα μετά απο λίγες ώρες χρήσης που του έκανε ο φίλος μου, σε λίγο πιο αξιοπρεπή ένταση, κ για λίγο περισσότερη ώρα, με μια PRS custom 24 έχω να πώ τα εξής:

VHT ΔΕΝ είναι!!

Με λίγο δουλέιτσα στο EQ μπόρεσα να βρώ αξιοπρεπείς ήχους κ στα 2 κανάλια.

Το καθαρό, προσωπικά, για jazz ήχους, αλλά κ γενικότερα για πιο μοντέρνα "σφιχτά" καθαρά, μου άρεσε.. Σίγουρα περισσότερο απο τα καθαρά των ENGL πχ.

Το OD κανάλλι, σε καμία περίπτωση δεν είναι φλάτ με τα EQ να κοιτάνε 12.. Boom-άρει  λίγο, αλλά κ στα πρίμα βγάζει μια ενοχλητική συχνότητα, που στο παρα 10, ευτυχώς χάνεται. Για να φτιάξω αξιοπρεπή  και σχετικά φλάτ ήχο "τουλάχιστον για τα αυτιά μου" , είχα μπάσα-παρα5, μεσαία-και10, πρίμα-παρα10..

Δυστυχώς δεν είχα μια Fender για τη δοκιμή, όπου γνωρίζω καλύτερα τον ήχο της κ μπορώ να είμαι αντικειμενικότερος.

Γενικά πάντως μου φάντηκε πλαδαρό το Drive κανάλι, σε αντίθεση με το σφιχτό καθαρό.

Ακριβώς το ανάποδο απο το πώς μου αρέσουν προσωπικά..

Εκέι που πραγματικά έδωσε το 2ο κανάλι του κι έγινε και πιο ελεγχόμενο, ήταν όταν βάλαμε μπροστά ένα OCD με ελάχιστο γρέζι. Έσφιξε κ ζωντάνεψε σημαντικά!

Το reverb του, είναι απλά για να βρείς εκείνο το sweet spot κ να το αφήσεις εκεί.. Το δικό μου sweet spot, ήταν σε σημείο που χαμηλότερα, δεν θα υπήρχε ρηβέρμπ, κ λίγο ψηλότερα, γινόταν πηγάδι.. Πάντως όπως παρατήρησε κ ο ιδιοκτήτης του, το Reverb δεν είναι χρηστικό για όλη τη διαδρομή του ποτενσιόμετρου "δεν παίζεις surf π.χ.". Ίσως για ένα 10% αυτής.

Τέλος, εξωτερικά κοιτώντας τον, απο ποιότητα κατασκευής δείχνει αξιοπρεπέστατος.. Αν ήταν ανάλογη κ η ποιότητα ήχου δηλαδή, θα ήταν κελεπούρι..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καθαρό, προσωπικά, για jazz ήχους, αλλά κ γενικότερα για πιο μοντέρνα "σφιχτά" καθαρά, μου άρεσε.

 

αρα μια χαρα ενισχυτης ειναι,του πετας και 2-3 πεταλακια μπροστα and you are in business.... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε SF αλλά με αυτή τη λογική, ο Blues Junior που έχω είναι ακομα καλύτερος, αφού λατρεύει τα πετάλια, είναι πιο φθηνός "λίγο" και πιο ελαφρύς "πολύ".

Κάποιος που θα τον πάρει, θα τον θέλει κ για το drive κανάλι, το οποίο θέλει αρκετό tweaking..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως μια και εχει την ονομασια lead θα επρεπε να ειχε καλο βρωμικο καναλι,αλλιως γιατι να τον παρεις (εκτις βεβαια και αν ειναι πολυ φθηνος)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου