Προς το περιεχόμενο

Η γοητεία μιας καλοστημένης κιθάρας... Fender American Standard Strat 2008


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα έπαιξα στο Ζάχο τη νέα American Standard Strat 2008.

Πρόκειται για την πιο καλοστημένη κιθάρα που έχω παίξει εδώ και πολύ καιρό. Πρώτον - και σημαντικό - ήταν πάρα πολύ καλά σεταρισμένη, από τη μάνα της όπως μου είπαν τα παιδιά. Δεύτερον, εντυπωσιάστηκα με το τρέμολό της που μπορεί να κάνει σχεδόν ό,τι κάνει και ένα FR, χωρίς locking nut. Ο ήχος της ήταν ιδιαίτερα ευρύς χωρίς να πιάνει όμως άκρα - τα οποία έτσι κι αλλιώς είναι άχρηστα (βοήθησε βέβαια και ο Koch). Επίσης, πολύ εμφανίσιμη κιθάρα (cherry burst;). Προτείνω σε οποιονδήποτε ενδιαφέρεται για μια πολύ καλή μανίσια all around κιθάρα να δοκιμάσει το μοντέλο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεύτερον, εντυπωσιάστηκα με το τρέμολό της που μπορεί να κάνει σχεδόν ό,τι κάνει και ένα FR, χωρίς locking nut.

 

Επιβεβαιωνω...το τρεμολο αυτο, που το δανειστικε η am. std απο τις CP που το δανειστηκαν και αυτες με τη σειρα τους απο τα μοντελλα του CS, εχω αρχισει να το προτιμω του κλασσικου εξαβιδου vintage tremolo λογω της εξαιρετικης αισθησης και ακριβειας που προσφερει, συνδυαζοντας ταυτοχρονα vintage αισθητικη.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σετάκι κλειδιά της αλλάζεις για το Look και μόνο και η κιθάρα πραγματικά φυσάει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιωνω...το τρεμολο αυτο, που το δανειστικε η am. std απο τις CP που το δανειστηκαν και αυτες με τη σειρα τους απο τα μοντελλα του CS

 

Είσαι απολύτως σίγουρος γι'αυτό; Γιατί τα τρέμολο σε αυτές που αναφέρεις ήταν πολύ μακριά σε αίσθηση με αυτό της Am Std. Δηλαδή καμία σχέση (νομίζω και οπτικά).

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπτικά είναι ακριβώς το ίδιο και κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται και γαι το ίδιο "κράμα" υλικού. 2 point & vintage saddles. Είναι όντως απίστευτη κιθάρα.... πήρα την κάμερα και αύριο ετοιμάζω έκπληξη και με "καθαρό" ήχο από έναν legendary amplifier.... περισσότερα... αύριο χεχεχεχε  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι απολύτως σίγουρος γι'αυτό; Γιατί τα τρέμολο σε αυτές που αναφέρεις ήταν πολύ μακριά σε αίσθηση με αυτό της Am Std. Δηλαδή καμία σχέση (νομίζω και οπτικά).

 

Kαινουργιες american std

 

bc3b_1.jpg

 

Classic player

 

6e4d_12.jpg

 

Custom shop (οι πρωτες που το φορεσαν)

 

3c6d_1.jpg

 

Προκειται για ακριβως το ιδιο τρεμολο. Η οποια διαφορα ισως ειναι η υπαρξη steel block στις CS και στις am std (oι τελευταιες νομιζω παντως πως δεν εχουν) αλλα με τη συνεπεια που διακρινει τη fender στα specs της δεν θα εβαζα και το χερι μου στη φωτια. Οι CP δεν εχουν steel block.

 

 

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι CP δεν εχουν steel block.

 

Αυτό είναι (για μένα) ένα εντελώς ασήμαντο θέμα αλλά θα ήθελα να δω πώς εξακριβώθηκε αυτό και από πού (ίσως θυμάστε και τον Ελάβντου που είχε ανακινήσει ένα παρόμοιο σχετικό θέμα παλιότερα).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου