Προς το περιεχόμενο

Τα παιδιά της γειτονιάς σου - διασκευή/αυτοσχεδιασμός στο πιάνο


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Ας μιλήσω και ως εντελώς άσχετος με λαϊκούς δρόμους, κλπ...

 

Λάμπρο: Πολύ ωραίος: Πολύ όμορφος! Πολύ καλός! Πολύ εύκολα τελείωσα τα επίθετα! ;D

 

Τώρα: ρε, μι, φα, σολ#, λα, σιb, ντο#, ρε έτσι;

 

Λογικά, και μόνον έτσι (γιατι από εμπειρία, δίπλα στο 0... εκεί στο 0,01 ή κάτι τέτοιο): Βασικές αν είναι η Ι, IV, V είναι Dm, G#dim, A, αλλά εγώ θα έλεγα ότι (πάντα με τη λογική, ούτε με ακούσματα, ούτε τίποτε) ότι θα έπρεπε να είναι μάλλον I, V, VI, άρα Dm, A, Bb(7 το G#). Λογικό ακούγεται, αρμονικά ακούγεται, οπτικά δένει... άσχετο θα είναι αλλά τέλος πάντων... :-<

 

Λάμπρο και πάλι, πολύ ωραίος, μου άρεσες πολύ. Και το καλύτερο: Γουστάρεις κι εσύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ας μιλήσω και ως εντελώς άσχετος με λαϊκούς δρόμους, κλπ...

 

Λάμπρο: Πολύ ωραίος: Πολύ όμορφος! Πολύ καλός! Πολύ εύκολα τελείωσα τα επίθετα! ;D

 

Τώρα: ρε, μι, φα, σολ#, λα, σιb, ντο#, ρε έτσι;

 

Λογικά, και μόνον έτσι (γιατι από εμπειρία, δίπλα στο 0... εκεί στο 0,01 ή κάτι τέτοιο): Βασικές αν είναι η Ι, IV, V είναι Dm, G#dim, A, αλλά εγώ θα έλεγα ότι (πάντα με τη λογική, ούτε με ακούσματα, ούτε τίποτε) ότι θα έπρεπε να είναι μάλλον I, V, VI, άρα Dm, A, Bb(7 το G#). Λογικό ακούγεται, αρμονικά ακούγεται, οπτικά δένει... άσχετο θα είναι αλλά τέλος πάντων... :-<

 

Λάμπρο και πάλι, πολύ ωραίος, μου άρεσες πολύ. Και το καλύτερο: Γουστάρεις κι εσύ!

 

Ευχαριστώ πολύ Νικόλα είναι σημαντικό για μένα να ακούω θετικά σχόλια από σένα! :)

 

Στο "έμαθα πως είσαι μάγκας" που είναι αντιπροσωπευτικό κομμάτι γι αυτήν την κλίμακα (είναι κατα 90% σε αυτήν ενώ τις περισσότερες φορές χρησιμοποιείται περαστικά) οι βασικές συγχορδίες είναι ρε-  σολ#(ντιμ) λα+. Φυσικά μπορεί να υπάρχει και IV  σιb+ όπως και φα+.

 

Όπως είπα και πρίν, ΤΡΙΧΕΣ (γουρουνότριχες πλέον)  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο το έχεις ωραία το παραδοσιακό και οι δυναμικές στο παίξιμο  ειναι παρα πολυ καλές.

;) 

 

θενκ γιου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μιλήσω και ως εντελώς άσχετος με λαϊκούς δρόμους, κλπ...

 

Λάμπρο: Πολύ ωραίος: Πολύ όμορφος! Πολύ καλός! Πολύ εύκολα τελείωσα τα επίθετα! ;D

 

Τώρα: ρε, μι, φα, σολ#, λα, σιb, ντο#, ρε έτσι;

 

Λογικά, και μόνον έτσι (γιατι από εμπειρία, δίπλα στο 0... εκεί στο 0,01 ή κάτι τέτοιο): Βασικές αν είναι η Ι, IV, V είναι Dm, G#dim, A, αλλά εγώ θα έλεγα ότι (πάντα με τη λογική, ούτε με ακούσματα, ούτε τίποτε) ότι θα έπρεπε να είναι μάλλον I, V, VI, άρα Dm, A, Bb(7 το G#). Λογικό ακούγεται, αρμονικά ακούγεται, οπτικά δένει... άσχετο θα είναι αλλά τέλος πάντων... :-<

 

Λάμπρο και πάλι, πολύ ωραίος, μου άρεσες πολύ. Και το καλύτερο: Γουστάρεις κι εσύ!

 

καταρχήν ο δρόμος που συζητάμε είναι άσχετος με το thread (τα παιδια της γειτονιας σου) :)

 

εγώ διαφωνώ με το Bb7 στο κομμάτι "έμαθα πως είσαι μάγκας", δεν μπορώ να το εξηγήσω, αλλά ενώ συνήθως στην κιθάρα παίζω φα-σολ#-ρε, αν βάλω σιb στο μπάσο χαλάει... ίσως επειδή μετά πάει στο δρόμο νικρίζ (ρε-μι-φα-σολ#-λα-σι-ντο-ρε)

 

πάντως bVI7 ακούω στα πρώτα 2 μέτρα στην αχάριστη του τσιτσάνη στην εκτέλεση με διονυσίου, αλλά εκεί δεν είναι νιαβέντι.

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιωργο, βλεπω οτι σιγα σιγα σε χαλαει η νυχτα ;D

 

Αλλα οπως παντα .........εγραψες. ;D

 

Πολυ καλη η εκτελεση και με γουστο.Το κατεχεις το οργανο.

 

Ελπιζω να γυρισεις στα παλια σου τα ....λημερια. (ροκιες και τετοια αν δεν καταλαβες.)

 

Καλη συνεχεια.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιωργο, βλεπω οτι σιγα σιγα σε χαλαει η νυχτα ;D

 

Αλλα οπως παντα .........εγραψες. ;D

 

Πολυ καλη η εκτελεση και με γουστο.Το κατεχεις το οργανο.

 

Ελπιζω να γυρισεις στα παλια σου τα ....λημερια. (ροκιες και τετοια αν δεν καταλαβες.)

 

Καλη συνεχεια.

 

Τι να κανουμε φιλαρακι η ρημαδα η αναγκη! Κατι ψηνεται κ απο ροκια αλλα ειναι στους 160 βαθμους και αργει! Να σαι καλα που το ακουσες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καταπληκτική διασκευή αδερφέ, πολύ ευχάριστη στ' αυτιά μου.  :)

 

Εν τω μεταξύ, είμαι....πτυχιούχος πιάνου, αλλά δεν καταλαβαίνω γρί απ' το πρώτο πόστ του ΣΦ μέχρι το τέλος! ??? ??? γτφ;

 

(αστειεύομαι, κι έχω διαβάσει ανάλογες συζητήσεις περι ωδείων στο φόρουμ.  ;D )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου