Προς το περιεχόμενο

tube amp combo στα 800 ευρώ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

- egnater rebel 30. Έχω ακούσει πολύ καλές γνώμες από φίλους που τον έχουν αλλά δεν τον έχω ακούσει από κοντά και δεν είναι εφικτό να γίνει σύντομα καθώς οι προαναφερθέντες βρίσκονται αγγλια. Αν τον έχει ακούσει κάποιος ας βοηθήσει, με ενδιαφέρει κυρίως η ευελιξία του στα καθαρά (ήτοι: το blending μεταξύ 6v6 και EL84 παρέχει όντως τέτοια ευελιξία στα καθαρά?). Για το "γκάζι" του έχω λιγότερους ενδοιασμούς. Όσον αφορά δε το ότι είναι closed back: θα έχω θέμα εαν θέλω να προσανατολιστώ σε spanky-bluesy καθαρά?

 

O ίδιος ο Bruce Egnater επισημαίνει στο site και σε μερικά βίντεο ότι ο κόσμος δεν θα πρέπει να περιμένει κάποια τρομερή ή jaw-dropping αλλαγή του ήχου με το tube blend. Όλοι ξέρουμε οτι τα βιντεάκια του youtube δεν είναι κατάλληλα για να κρίνουμε τον ήχο ενος ενισχυτή αλλά είναι αρκετό για να καταλάβουμε την επίδραση του tube blending. Δες στο στο site της Egnater και θα βρεις αναφορές και για τα κλιπ Rebel 20 & 30 καθώς και γραπτή απάντηση προς όλους αυτούς που του στέλνουν email απορημένοι που ο ενισχυτής δεν μεταμορφώνεται από Fender σε Marshall με τη συγκεκριμένη λειτουργία.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

O ίδιος ο Bruce Egnater επισημαίνει στο site και σε μερικά βίντεο ότι ο κόσμος δεν θα πρέπει να περιμένει κάποια τρομερή ή jaw-dropping αλλαγή του ήχου με το tube blend. Όλοι ξέρουμε οτι τα βιντεάκια του youtube δεν είναι κατάλληλα για να κρίνουμε τον ήχο ενος ενισχυτή αλλά είναι αρκετό για να καταλάβουμε την επίδραση του tube blending. Δες στο στο site της Egnater και θα βρεις αναφορές και για τα κλιπ Rebel 20 & 30 καθώς και γραπτή απάντηση προς όλους αυτούς που του στέλνουν email απορημένοι που ο ενισχυτής δεν μεταμορφώνεται από Fender σε Marshall με τη συγκεκριμένη λειτουργία.

 

Αγαπητέ mclovin (ταινιάρα!)

 

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Έχοντας μια ιδέα από το αντικείμενο (από τις σπουδές μου) καταλαβαίνω ότι κάποια πράγματα είναι φύση αδύνατον να γίνουν σχεδιαστικά και δη σε αυτήν την κατηγορία χρημάτων. με άλλα λόγια δεν τρέφω αυταπάτες ότι με έναν ενισχυτή θα βγάζω 100% fender καθαρά και 100% marshall παραμόρφωση. Τα videos στο youtube τα έχω ακούσει και ομολογουμένως δεν με συνεπήρε η διαφορά στον ήχο (φυσικά, τα video είναι video και δεν μπορεί κανείς να βγάλει και τα πιο ασφαλή συμπεράσματα "ακούγοντας" έναν ενισχυτή από τα ηχεία του υπολογιστή!). Πλην όμως, έχω την εξής απορία: Θα μπορούσε να προσεγγίζει αυτά τα χαρακτηριστικά, ήτοι:

 

-καθαρά "τύπου" fender

 

-βρώμικα σύμφωνα με τις πιο πάνω προδιαγραφές?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Αlchemist είναι καλό εργαλείο στα λεφτά του αλλά προσωπικά μόνο που είδα 1002 κουμπάκια (και όλα αυτα τα ψηφιακά πραματάκια) έκανα πίσω όταν μου τον πρότειναν. Μέχρι πρότινως βρισκόμουνα στην ίδια κατάσταση με σένα, μετά από αρκετό ψάξιμο όμως (άκουσα με τα αυτιά μου πολλούς ενισχυτές από 500-900 ευρώ) κατέληξα στο Fender Hot Rod Deville 212. Έχει τον απίστευτο καθαρό των Fender. Έχει το σκάσιμο που θέλεις γιατί είναι mid-scooped λόγω κατασκευής και με ένα καλό distortion πετάλι (θα πρότεινα MSD Telegun ή Suhr Riot) έχεις α-π-ί-σ-τ-ε-υ-τ-ο ήχο. Αν ενδιαφερθείς για το συγκεκριμένο ενισχυτή να ξέρεις ότι η τιμή καταλόγου στη Fender είναι 850 ευρώ, το Thomann τον δίνει 830, στην Ελλάδα πωλείται 1090 ευρώ ΚΑΙ ΣΤΟ DV247 ΠΩΛΕΙΤΑΙ 700 ΕΥΡΩ!!! (Από κει έγινε η δουλειά η δικιά μου). Καλό ψάξιμο παιχταρά μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:)

 

 

Θα προσπαθήσω να δώσω την άποψή μου αλλά να έχεις υπόψη σου οτι:

α) δεν έχω ακούσει τον egnater ή τον traynor και τον bogner μόνο στην 2x12 εκδοχή του.

β) είμαι πιο πολύ high-gain τύπος

 

δηλαδή τα παρακάτω είναι εντελώς υποκειμενικά και ουσιαστικά ανήκουν στο χώρο του educated guesswork.

 

Η μέχρι τώρα εμπειρία μου λέει οτι στα χαρτιά όταν ψάχνεις για καθαρά "τύπου" fender (από μόνο του δεν είναι ξεκάθαρο μιας και υπάρχουν τουλ. 4 χαρακτηριστικά ηχοχρώματα fender στα καθαρά) τα specs τύπου closed-back και celestion vintage 30 σε μικρών διαστάσεων καμπίνα όπως είναι το rebel 30 combo δεν δείχνουν προς την απαιτούμενη κατεύθυνση. Ο vintage 30 έχει συγκεκριμένη μακρόχρονη ιστορία για συγκεκριμένα πράγματα (drive μέσα από closed-back καμπίνες 2 ή 4x12) και γνωρίζουμε οτι μια closed-back καμπίνα δημιουργεί κατευθυντικό αποτέλεσμα που δεν κολακεύει καθόλου τα καθαρά.

 

Με αυτή τη λογική περιμένω να έχει καλό drive και να σε καλύψει αλλά στα καθαρά να μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο για σένα.

 

Επειδή όμως ο Bruce μπορεί να έχει κάνει κάποιο μικρό "θαύμα" προτείνω να επιδιώξεις να τον ακούσεις αλλά don't hold your breath κιόλας  :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:)

 

 

Θα προσπαθήσω να δώσω την άποψή μου αλλά να έχεις υπόψη σου οτι:

α) δεν έχω ακούσει τον egnater ή τον traynor και τον bogner μόνο στην 2x12 εκδοχή του.

β) είμαι πιο πολύ high-gain τύπος

 

δηλαδή τα παρακάτω είναι εντελώς υποκειμενικά και ουσιαστικά ανήκουν στο χώρο του educated guesswork.

 

Η μέχρι τώρα εμπειρία μου λέει οτι στα χαρτιά όταν ψάχνεις για καθαρά "τύπου" fender (από μόνο του δεν είναι ξεκάθαρο μιας και υπάρχουν τουλ. 4 χαρακτηριστικά ηχοχρώματα fender στα καθαρά) τα specs τύπου closed-back και celestion vintage 30 σε μικρών διαστάσεων καμπίνα όπως είναι το rebel 30 combo δεν δείχνουν προς την απαιτούμενη κατεύθυνση. Ο vintage 30 έχει συγκεκριμένη μακρόχρονη ιστορία για συγκεκριμένα πράγματα (drive μέσα από closed-back καμπίνες 2 ή 4x12) και γνωρίζουμε οτι μια closed-back καμπίνα δημιουργεί κατευθυντικό αποτέλεσμα που δεν κολακεύει καθόλου τα καθαρά.

 

Με αυτή τη λογική περιμένω να έχει καλό drive και να σε καλύψει αλλά στα καθαρά να μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο για σένα.

 

Επειδή όμως ο Bruce μπορεί να έχει κάνει κάποιο μικρό "θαύμα" προτείνω να επιδιώξεις να τον ακούσεις αλλά don't hold your breath κιόλας  :)

 

Thx again.

 

Πίστεψέ με, αν μπορούσα να τον ακούσω θα το είχα ήδη κάνει. Το πρόβλημα είναι ότι δεν τον έχει φέρει κανείς στην ελλάδα.

Τα καθαρά "τύπου" fender που ψάχνω πλησιάζουν στον blues deluxe, οπότε ας έχουμε για διευκόλυνση της κουβέντας αυτό για "μπούσουλα". Τελικά το ερώτημα που προκύπτει είναι μήπως ένας ενισχυτής open back δεν θα μου δώσει τα βρώμικα που "κυνηγάω"? αν λέω και πάλι μπούρδες πλζ διορθώστε με!

 

μήπως τελικά να πάρω 2 ενισχυτές ;)

 

Σίγουρα θα ακούσω κι άλλους αλλά όπως είπα και προηγουμένως δεν θα μπορώ εύκολα να κάνω Α/Β test αφενός και αφετέρου κάποιοι δεν έρχονται καν αθήνα (π.χ. blackstar, rivera).

 

 

O Αlchemist είναι καλό εργαλείο στα λεφτά του αλλά προσωπικά μόνο που είδα 1002 κουμπάκια (και όλα αυτα τα ψηφιακά πραματάκια) έκανα πίσω όταν μου τον πρότειναν. Μέχρι πρότινως βρισκόμουνα στην ίδια κατάσταση με σένα, μετά από αρκετό ψάξιμο όμως (άκουσα με τα αυτιά μου πολλούς ενισχυτές από 500-900 ευρώ) κατέληξα στο Fender Hot Rod Deville 212. Έχει τον απίστευτο καθαρό των Fender. Έχει το σκάσιμο που θέλεις γιατί είναι mid-scooped λόγω κατασκευής και με ένα καλό distortion πετάλι (θα πρότεινα MSD Telegun ή Suhr Riot) έχεις α-π-ί-σ-τ-ε-υ-τ-ο ήχο. Αν ενδιαφερθείς για το συγκεκριμένο ενισχυτή να ξέρεις ότι η τιμή καταλόγου στη Fender είναι 850 ευρώ, το Thomann τον δίνει 830, στην Ελλάδα πωλείται 1090 ευρώ ΚΑΙ ΣΤΟ DV247 ΠΩΛΕΙΤΑΙ 700 ΕΥΡΩ!!! (Από κει έγινε η δουλειά η δικιά μου). Καλό ψάξιμο παιχταρά μου!

 

Φίλε μου ευχαριστώ. Το σκεφτόμουν και εγώ για τον αλχημιστή αλλά θα πάω σίγουρα να τον ακούσω μια και δεν θέλω να τον απορρίψω για τέτοιου τύπου ψυχολογικούς ενδοιασμούς ( που έχω και εγώ ο ίδιος). Τον HRdeville τον έχω ακούσει και μου άρεσαν τα καθαρά του αλλά σιγά σιγά οδηγούμαι στο να πιστεύω ότι ψάχνω κάτι πιο ευέλικτο.

 

 

ευχαριστώ για την απάντηση. Μήπως θα μπορούσες να μου πεις κάτι παραπάνω για τους ενισχυτές αυτούς? από ότι είδα ο blackstar βγαίνει και σε άλλες "γεύσεις" (studio 20, venue 40). Ο συγκεκριμένος σε τι υπερτερεί (πλην των watt) ?

Ο kustom φαίνεται κουκλί. μήπως γνωρίζεις αν μπορώ να τον ακούσω από κοντά?

 

Θενξ και σόρυ για το τεράστιο ποστ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Αlchemist είναι καλό εργαλείο στα λεφτά του αλλά προσωπικά μόνο που είδα 1002 κουμπάκια (και όλα αυτα τα ψηφιακά πραματάκια) έκανα πίσω όταν μου τον πρότειναν.

Και τι κακό έχουν τα κουμπάκια? :)

Τα ψηφιακά που έχει αν δε σε ενδιαφέρουν δεν τα χρησιμοποιείς ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακομα ψηφος απο μενα για τον Kustom Coupe '36.

Τον εχω εδω και 3 βδομαδες και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος τοσο απο το καθαρο οσο και απο το βρωμικο καναλι.

Το Reverb του ειναι επισης πολυ ωραιο... ;)

 

Edit: Μπορεις να τον ακουσεις στον Κουρμπη.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι κακό έχουν τα κουμπάκια? :)

Τα ψηφιακά που έχει αν δε σε ενδιαφέρουν δεν τα χρησιμοποιείς ;)

 

Άλλος άνθρωπος άλλες ανάγκες...

Άλλοι για παραδείγμα ούτε που θέλουν να ακουμπήσουν ηλεκτρική κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ειχες την Tonelab, της οποιας την ηχητικη πιοτητα δε γνωριζω αλλα μαλλον σου αρεσει για να την εχεις, θα προτεινα να μαζεψεις γυρω στα 500 ευρω παραπανω. Με την Tonelab σε χρηση το μονο που θες ειναι ενας καθαρος ενισχυτης. Eνας Fender ειναι κλασικη και ποιοτικη λυση. Προτεινω να αγορασεις οσο παλιοτερο αντεχεις οικονομικα, Silverface βρισκεις σε αυτα τα χρηματα αν εχεις υπομονη. Τσεκαρε συχνα το αγγλικο & γερμανικο ebay, εγω μεσα σε ενα μηνα αγορασα '73 Bassman με λιγοτερα χρηματα απο οτι διαθετεις.

 

Καποιες προτασεις:

http://www.coda-music.com/product_info.php?products_id=6757&country_id=84

http://www.coda-music.com/product_info.php?cPath=170&products_id=7242&oscsid=ffe704d53be4b03d9b4a3c65b30a3e9e

3η σελιδα: Deluxe Reverb http://www.maxguitarstore.com/SALELIST1.0.pdf

 

Σε γενικες γραμμες θα προτεινα open back για καθαρο ηχο και closed back για βρωμικο ηχο. Mετα απο αρκετα χρονια ασχολια και επειδη δε θελω extreme high gain πια, προτιμω καμπινες (εξαιρειται η 4x12) με μικρο ανοιγμα πισω οπως η THD που εχω. Αν θες να σκεφτεις και τη λυση μιας κεφαλης (παραδειγμα http://cgi.ebay.de/FENDER-DUAL-SHOWMAN-REVERB-VINTAGE-1970s-SILVERFACE-AMP_W0QQitemZ300407674555QQcmdZViewItemQQptZAmps?hash=item45f1b156bb ) καμπινες οπως http://www.tubeampdoctor.com/product_info.php?cPath=37_38&products_id=1351 http://www.tubeampdoctor.com/product_info.php?cPath=37_38&products_id=1766 θα σε βοηθουσαν να κατασταλαξεις τι σου αρεσει μετα απο χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου