Προς το περιεχόμενο

tube amp combo στα 800 ευρώ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Thx again.

 

Πίστεψέ με, αν μπορούσα να τον ακούσω θα το είχα ήδη κάνει. Το πρόβλημα είναι ότι δεν τον έχει φέρει κανείς στην ελλάδα.

Τα καθαρά "τύπου" fender που ψάχνω πλησιάζουν στον blues deluxe, οπότε ας έχουμε για διευκόλυνση της κουβέντας αυτό για "μπούσουλα". Τελικά το ερώτημα που προκύπτει είναι μήπως ένας ενισχυτής open back δεν θα μου δώσει τα βρώμικα που "κυνηγάω"? αν λέω και πάλι μπούρδες πλζ διορθώστε με!

 

:)

 

Θα το έθετα αλλιώς: μήπως το ερώτημα που προκύπτει είναι αν ενας ενισχυτής closed-back με celestion vintage 30 θα σου δώσει τα καθαρά που ζητάς; (εκτός αν έχασα εγώ κάτι απ'το αρχικό ερώτημα).

Δικιά μου γνώμη είναι οτι θα έχεις περισσότερες πιθανότητες για happiness factor αν προσανατολιστείς σε ενισχυτή 1x12 open-back και κάποιο αντίστοιχο ωραίο μεγάφωνο το οποίο θα έχει κανάλι drive ή να προσθέσεις ενα πετάλι.

Μιας και αναφέρθηκες στον blues deluxe, πως και δεν πας προς τα εκεί; Στο νετ βλέπω οτι η reissue έκδοση έχει 2 κανάλια και το κόστος είναι μέσα στο budget σου. Αν δε σ'αρέσει το δικό του drive όλο και κάποιο πετάλι θα σε καλύψει

 

μήπως τελικά να πάρω 2 ενισχυτές ;)

 

Αυτό είναι μια ΑΡΙΣΤΗ ιδέα αλλά ποιός θα τα πληρώσει και ποιός θα τα κουβαλάει;  ;D

 

 

Σίγουρα θα ακούσω κι άλλους αλλά όπως είπα και προηγουμένως δεν θα μπορώ εύκολα να κάνω Α/Β test αφενός και αφετέρου κάποιοι δεν έρχονται καν αθήνα (π.χ. blackstar, rivera).

Ναι είναι γεγονός, πάντως τον rebel 30 τον είχα βάλει καιρό στο μάτι σαν την τέλεια επιλογή για σπίτι-στούντιο-mic'ed small gig καταστάσεις και τον έχω ψάξει αρκετά και γενικά γνωρίζω πόσο δύσκολο είναι να δοκιμάσεις συγκεκριμένους ενισχυτές εδώ.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

:)

 

Θα το έθετα αλλιώς: μήπως το ερώτημα που προκύπτει είναι αν ενας ενισχυτής closed-back με celestion vintage 30 θα σου δώσει τα καθαρά που ζητάς; (εκτός αν έχασα εγώ κάτι απ'το αρχικό ερώτημα).

Δικιά μου γνώμη είναι οτι θα έχεις περισσότερες πιθανότητες για happiness factor αν προσανατολιστείς σε ενισχυτή 1x12 open-back και κάποιο αντίστοιχο ωραίο μεγάφωνο το οποίο θα έχει κανάλι drive ή να προσθέσεις ενα πετάλι.

Μιας και αναφέρθηκες στον blues deluxe, πως και δεν πας προς τα εκεί; Στο νετ βλέπω οτι η reissue έκδοση έχει 2 κανάλια και το κόστος είναι μέσα στο budget σου. Αν δε σ'αρέσει το δικό του drive όλο και κάποιο πετάλι θα σε καλύψει

 

Αυτό είναι μια ΑΡΙΣΤΗ ιδέα αλλά ποιός θα τα πληρώσει και ποιός θα τα κουβαλάει;  ;D

 

Ναι είναι γεγονός, πάντως τον rebel 30 τον είχα βάλει καιρό στο μάτι σαν την τέλεια επιλογή για σπίτι-στούντιο-mic'ed small gig καταστάσεις και τον έχω ψάξει αρκετά και γενικά γνωρίζω πόσο δύσκολο είναι να δοκιμάσεις συγκεκριμένους ενισχυτές εδώ.

 

Νομίζω ότι έπιασες μια χαρά το ερώτημα. Κι εγώ αυτό υποψιάζομαι (ότι δηλ. θα με καλύψει καλύτερα ο open back με 12άρι. Παρόλα αυτά θα προτιμούσα ο ενισχυτής να έχει ένα βρώμικο κανάλι to work with, και ως εκ τούτου απομακρύνομαι από τον fender blues deluxe, καθώς το βρώμικό του δεν μου άρεσε καθόλου. Υποψιάζομαι γενικώς ότι σε fender ενισχυτή δεν θα βρω τα βρώμικα που ψάχνω.

 

Όσο για τον rebel, τα καθαρά του σε ακροάσεις μια χαρά μου ακούγονται. Μήπως παίρνω ρίσκο να μην μου αρέσουν "από κοντά"? θα σε ρωτούσα επίσης γιατί τον είχες βάλει κι εσύ στο μάτι (εκτός από το προφανές ότι είναι κουκλί ;)) αλλά υποψιάζομαι ότι κινούμαστε σε διαφορετικές μουσικές κατευθύνσεις..

 

Μια ακομα ψηφος απο μενα για τον Kustom Coupe '36.

Τον εχω εδω και 3 βδομαδες και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος τοσο απο το καθαρο οσο και απο το βρωμικο καναλι.

Το Reverb του ειναι επισης πολυ ωραιο... ;)

 

Edit: Μπορεις να τον ακουσεις στον Κουρμπη.

 

Σε ευχαριστώ θερμά, προγραμματίζω ήδη επίσκεψη!

Αν δεν ειχες την Tonelab, της οποιας την ηχητικη πιοτητα δε γνωριζω αλλα μαλλον σου αρεσει για να την εχεις, θα προτεινα να μαζεψεις γυρω στα 500 ευρω παραπανω. Με την Tonelab σε χρηση το μονο που θες ειναι ενας καθαρος ενισχυτης. Eνας Fender ειναι κλασικη και ποιοτικη λυση. Προτεινω να αγορασεις οσο παλιοτερο αντεχεις οικονομικα, Silverface βρισκεις σε αυτα τα χρηματα αν εχεις υπομονη. Τσεκαρε συχνα το αγγλικο & γερμανικο ebay, εγω μεσα σε ενα μηνα αγορασα '73 Bassman με λιγοτερα χρηματα απο οτι διαθετεις.

 

[...]

 

Σε ευχαριστώ για την πρόταση αλλά θα ήθελα να μην ξεφύγω από το budget μου!

 

-Για τους blackstar που προαναφέρθηκαν κάποια γνώμη?

-Rivera φέρνει κανείς ελλάδα  ::) χλωμό το κόβω...

 

Ευχαριστώ για όλες τις μέχρι τώρα απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έπιασες μια χαρά το ερώτημα. Κι εγώ αυτό υποψιάζομαι (ότι δηλ. θα με καλύψει καλύτερα ο open back με 12άρι. Παρόλα αυτά θα προτιμούσα ο ενισχυτής να έχει ένα βρώμικο κανάλι to work with, και ως εκ τούτου απομακρύνομαι από τον fender blues deluxe, καθώς το βρώμικό του δεν μου άρεσε καθόλου. Υποψιάζομαι γενικώς ότι σε fender ενισχυτή δεν θα βρω τα βρώμικα που ψάχνω.

 

Είναι νομίζω κοινά αποδεκτό οτι τα γκάζια των περισσότερων Fender ενισχυτών δεν αρέσουν στον κόσμο ιδιαίτερα.

Επειδή είχα την τύχη να δοκιμάσω πρόσφατα στο εξωτερικό ενα πετάλι Blackstar ΗΤ Dual μέσα από Fender Hot Rod Deluxe* (αν θυμάμαι καλά) πιστεύω ότι κάποιο πετάλι της σειράς Blackstar HT θα σε καλύψει απόλυτα σε συνδυασμό με ενα καλό Fender ή τέτοιου τύπου open-back 1x12".

 

*τον έχεις δοκιμάσει;

 

Όσο για τον rebel, τα καθαρά του σε ακροάσεις μια χαρά μου ακούγονται. Μήπως παίρνω ρίσκο να μην μου αρέσουν "από κοντά"? θα σε ρωτούσα επίσης γιατί τον είχες βάλει κι εσύ στο μάτι (εκτός από το προφανές ότι είναι κουκλί ;)) αλλά υποψιάζομαι ότι κινούμαστε σε διαφορετικές μουσικές κατευθύνσεις..

 

Ναι γενικά ακούγεται πολύ ωραίος ο rebel 30. Κοίταξε, απ'τη στιγμή που δεν υπάρχει εδώ, μπορείς να τον παραγγείλεις από κάποιο eshop και να τον ακούσεις σπίτι σου και στην πρόβα και αν δε σου αρέσει μέσα σε 30 μέρες τον γυρνάς πίσω και παίρνεις τα λεφτά σου ή το αλλάζεις με κάτι άλλο.

 

Τον είχα βάλει στο μάτι γιατί έχω βαρεθεί να πηγαίνω σε στούντιο και να βρίσκω ΓΕΛΟΙΟΥΣ ενισχυτές και να ξοδεύω μισή ώρα να φτιάξω υποφερτό ήχο ο οποίος συνεχώς θέλει αλλαγές όσο περνάει η ώρα μεσα στην πρόβα και να σκαω και 12 Ευρώ για κάθε ώρα...

Είναι κουκλι ο άτιμος και για μένα έχει τα εξής καλά specs στα χαρτιά για heavy ήχο και αξιοπρεπή καθαρά (δεν ψάχνω για κάτι φοβερό σ'αυτόν τομέα και τα "fender" καθαρά μάλλον είναι εκτός κλίματος για αυτά που παίζω εγώ):

 

1) closed-back combo 1x12"

2) Celestion Vintage 30

3) Αρκετό drive που το πολύ να χρειαστεί ενα πετάλι

4) Μικρό μέγεθος και χαμηλό βάρος

5) Στιβαρή κατασκευή

6) και τα υπόλοιπα sexy παρελκόμενα όπως loop, emulation out, tube mix, reverb & ξεχωριστό level του για κάθε κανάλι συν το spillover κτλ

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jasemeister

Δεν έχω ακούσει τον hot rod, αλλά από video reviews υποψιάζομαι ότι τα βρώμικά του δεν θα μου κάνουν. Βέβαια άλλο πράγμα η ακρόαση από κοντά οπότε επιφυλάσσομαι!

 

Προφανώς και η αγορά από e-shop είναι μια λύση αλλά θα ήθελα να έχω μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη (κυρίως γι αυτους που μπορώ να ακούσω από κοντά) πριν το προχωρήσω.

 

Μένει να ακούσω σίγουρα τον kustom και ίσως και κάτι ακόμα πριν το προχωρήσω!

 

έχει κανείς κάποια άποψη για τον mesa studio 22?

 

Ρωτώ γιατί αν δεν πλησιάζει σε αυτό που ψάχνω ίσως ταλαιπωρήσω άδικα τον φίλο που τον δίνει.

 

Κ πάλι ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νάκας

 

Ο νακας φερνει τη φθηνη σειρα Αλκεμιστ μονο, που βγαινει σε συνεργασια με λαιν6, λογο του οτι ειναι αντιπροσωπος της λαιν6. Τα κανονικα μπογκνερ μοντελα τα φερνει ο διαμαντοπουλος αν δεν κανω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει κανείς κάποια άποψη για τον mesa studio 22?

Ρωτώ γιατί αν δεν πλησιάζει σε αυτό που ψάχνω ίσως ταλαιπωρήσω άδικα τον φίλο που τον δίνει.

 

O studio 22 πλησιαζει αρκετα απο αυτα που αναφερεις στο πρωτο σου post. Εχει τα ιδια ρυθμιστικα και για τα 2 καναλια, μεχρι και το volume. Αυτο σου προκαλει μερικα μικρο-προβληματακια, οπως την διαφορα εντασης οταν αλλαζεις μεταξυ των 2 καναλιων.

 

Το προβλημα αυτο λυθηκε με τον studio 22+ που εχει χωριστα volumes για καθε καναλι. Ο ενισχυτης που ειναι στις αγγελιες ειναι ο 22+ (ο πωλητης εχει ξεχασει το + στον τιτλο), οποτε αυτο το γλυτωνεις.

 

Το ευελικτος τωρα μπορεις να το δεις απο 2 πλευρες: Ευελιξια που προερχεται απο διαφορα voicings, μπολικα καναλια κλπ κλπ. Αυτο ο studio ΔΕΝ το εχει.

 

Απο την αλλη, υπαρχει και η ευελιξια απο πλευρας eq. Ο 22 εχει (οπως ολοι οι mesa) ενα τρομερα responsive eq αποτελουμενο απο bass-middle-treble-presence. Καπακι σε αυτο υπαρχει και ενα 5αρι γραφικο eq του οποιου οι συχνοτητες καθονται σχεδον "αναμεσα" σε αυτες του κλασσικου eq. Ουσιαστικα, εχεις ενα 9-band eq με καταπληκτικο response. Οι ηχητικες δυνατοτητες ειναι ψιλο-ατελειωτες. Το 5αρι eq μπορεις επισης να το κανεις assign μονο στο βρωμικο καναλι. Φτιαχνεις ετσι τον καθαρο σου ηχο και χρησιμοποιεις το graph για να εισαγεις οποιες συχνοτικες αλλαγες θες οταν αλλαζεις καναλι (ας πουμε πχ, ενα mid scoop).

 

Μιας και υπαρχει καποιος που να τον δινει, θα ελεγα οτι ισως αξιζει να μπεις στον κοπο να πας να τον ακουσεις. Η τιμη δεν ειναι κανα τρελο κελεπουρι αλλα ουτε κακη, νορμαλ θα την ελεγα. Μπορει να σου κατσει, μπορει να μη σου αρεσει και καθολου...who knows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O studio 22 πλησιαζει αρκετα απο αυτα που αναφερεις στο πρωτο σου post. Εχει τα ιδια ρυθμιστικα και για τα 2 καναλια, μεχρι και το volume. Αυτο σου προκαλει μερικα μικρο-προβληματακια, οπως την διαφορα εντασης οταν αλλαζεις μεταξυ των 2 καναλιων.

 

Το προβλημα αυτο λυθηκε με τον studio 22+ που εχει χωριστα volumes για καθε καναλι. Ο ενισχυτης που ειναι στις αγγελιες ειναι ο 22+ (ο πωλητης εχει ξεχασει το + στον τιτλο), οποτε αυτο το γλυτωνεις.

 

Το ευελικτος τωρα μπορεις να το δεις απο 2 πλευρες: Ευελιξια που προερχεται απο διαφορα voicings, μπολικα καναλια κλπ κλπ. Αυτο ο studio ΔΕΝ το εχει.

 

Απο την αλλη, υπαρχει και η ευελιξια απο πλευρας eq. Ο 22 εχει (οπως ολοι οι mesa) ενα τρομερα responsive eq αποτελουμενο απο bass-middle-treble-presence. Καπακι σε αυτο υπαρχει και ενα 5αρι γραφικο eq του οποιου οι συχνοτητες καθονται σχεδον "αναμεσα" σε αυτες του κλασσικου eq. Ουσιαστικα, εχεις ενα 9-band eq με καταπληκτικο response. Οι ηχητικες δυνατοτητες ειναι ψιλο-ατελειωτες. Το 5αρι eq μπορεις επισης να το κανεις assign μονο στο βρωμικο καναλι. Φτιαχνεις ετσι τον καθαρο σου ηχο και χρησιμοποιεις το graph για να εισαγεις οποιες συχνοτικες αλλαγες θες οταν αλλαζεις καναλι (ας πουμε πχ, ενα mid scoop).

 

Μιας και υπαρχει καποιος που να τον δινει, θα ελεγα οτι ισως αξιζει να μπεις στον κοπο να πας να τον ακουσεις. Η τιμη δεν ειναι κανα τρελο κελεπουρι αλλα ουτε κακη, νορμαλ θα την ελεγα. Μπορει να σου κατσει, μπορει να μη σου αρεσει και καθολου...who knows.

 

Merci. Με βλέπω να τον ακούω κι αυτόν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για το ιστορικό του θέματος καταθέτω ότι είμαι πλέον ένας (ακόμη) περήφανος κάτοχος του koch studiotone 112. Και (σε αντίθεση με ότι περίμενα) τον αγόρασα από αθήνα καινούργιο σε πολύ καλύτερη τιμή από τα έξωθεν καταστήματα!

 

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι *άριστες*, και προτείνω σε όποιον ψάχνει ενισχυτή σε αυτά τα χρήματα να μην διστάσει να τον ακούσει (το μόνο πρόβλημα είναι ότι μπορεί να μην κρατηθεί και να φύγει από το κατάστημα με τον ενισχυτή αγκαλιά! ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου