Προς το περιεχόμενο

καρτα ηχου...τελικη ευθεια


ESP1982

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πωπω...τι εγινε εδω???χαμος :lol: :lol:

 

 

σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις...θα τσεκαρω το τι παιζει με ολες αυτες τις πληροφοριες και θα αποφασισω...

 

 

παρ'ολα αυτα, να αναφερω πως (οπως το σκεφτομαι) μια USB καρτα ειναι υποδεεστερη σε σχεση με μια PCI...(δειτε διαγραμμα στην 1η σελιδα).το σκηνικο με τις ταχυτητες μεταφορας δεν εχει καποια επιπτωση στο σημα?

 

 

δηλαδη μια USB καρτα με καλο AD/DA, δεν θα "αδικειται" απο τις απωλειες σηματος που πιθανον να εχει λογω ταχυτητας?...

 

 

υστερα ερχεται το θεμα που προανεφερα, δηλαδη πως η πραγματικη αναγκη ειναι να βρουμε ενα μεσο εγγραφης που να μπορεσει να ταιριαξει στον ηχο και το παιξιμο μας.ολα τα μπλιμπλικακια τυπου "panel με 123 εισοδους, εξοδους για 432 μικροφωνα και απο πανω ματι κουζινας" ειναι λιγο πλεονασμος...τουλαχιστον εγω, προτιμω να εχω στο πλαι το πισι και να κανω τις συνδεσεις απο πισω, παρα να παρω κατι χωρις καμια πρακτικη σημασια(και να δωσω και 200 ευρω παραπανω)...δεν ξερω κι ολας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παρ'ολα αυτα' date=' να αναφερω πως (οπως το σκεφτομαι) μια USB καρτα ειναι υποδεεστερη σε σχεση με μια PCI...(δειτε διαγραμμα στην 1η σελιδα).το σκηνικο με τις ταχυτητες μεταφορας δεν εχει καποια επιπτωση στο σημα?

 

 

δηλαδη μια USB καρτα με καλο AD/DA, δεν θα "αδικειται" απο τις απωλειες σηματος που πιθανον να εχει λογω ταχυτητας?...[/quote']

 

Αλλο πραγμα η μεταφορά δεδομενων και αλλο η audio λειτουργια. Δεν ειναι τυχαιο που πανακριβες καρτες ειναι firewire. Επισης δεν ειναι τυχαίο οτι ενα σωρο κόσμος δουλευει με laptop που δεν εχουν pci.

 

 

υστερα ερχεται το θεμα που προανεφερα' date=' δηλαδη πως η πραγματικη αναγκη ειναι να βρουμε ενα μεσο εγγραφης που να μπορεσει να ταιριαξει στον ηχο και το παιξιμο μας.ολα τα μπλιμπλικακια τυπου "panel με 123 εισοδους, εξοδους για 432 μικροφωνα και απο πανω ματι κουζινας" ειναι λιγο πλεονασμος...τουλαχιστον εγω, προτιμω να εχω στο πλαι το πισι και να κανω τις συνδεσεις απο πισω, παρα να παρω κατι χωρις καμια πρακτικη σημασια(και να δωσω και 200 ευρω παραπανω)...δεν ξερω κι ολας...[/quote']

 

Ετσι νοιωθεις καλα... και σ αυτό δεν χωράει καμια τεχνικη συμβουλή :wink:

 

Μην ξεχνας επισης οτι το pci σε λιγο θα ειναι παρελθόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι πανω σε αυτο το θεμα...που αφησα να εννοηθει(πολυ αμυδρα βεβαια :lol:)

 

 

την καρτα την θελω ΜΟΝΟ για ηχογραφηση κιθαρας...ο,τιδηποτε αλλο, το περναω απο midiα και loopες φτιαγμενες σε studio.την καρτα την θελω καθαρα για να μπορεσω να κανω την κιθαρα να ακουγεται σωστα.

 

τον τονο μου τον εχω βρει...το μονο που μενει ειναι η καρτα ηχου και ο πειραματισμος με τις αποστασεις μικροφωνου...

 

εχω αρκετα στο μυαλο μου να πειραματιστω...το μονο που θελω ειναι ενα σωστο μεσο εγγραφης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εγω παντος εχω την emu 1212m και εχει ΤΕΛΕΙΟ ηχο και με τους καινουργιους drivers δεν εχω πια κανενα προβλημα.Εκτος απο τελειο ηχο εχει και πραγματικα μηδενικο latency για monitoring μεσο του dsp της.Ακομα σου δεινει και μερικα hardware effe που μπορεις να τα δουλεψεις και σαν vst. Αυτο που δεν εχει ειναι προενισχιτη για μικροφωνο ομως αν παρεις εναν εχεις λυσει το προβλημα σου.(Συνηθως οι προενισχιτες που εχουν οι καρτες αυτων των χρηματων ειναι για να τους κλαινε οι ρεγκες).Εγω τη δουλυω με εναν προενισχιτη μικοφωνου της behringer(mic100) και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον: η ιδια συζητηση για εκατομυριοστή φορά σε κάποιο interner forum around the world!

 

1oν : Αμα θέλετε τη βέλτιστη ταχύτητα που μπορεί να πιάσει ο υπολογιστής σας αγοράστε PCIPCIPCIPCI! Επιστημονική "εξήγηση" :

 

USB/firewire case : "Windows this is USB data, ok I send στον επεξεργαστή, επεξεργαστή πάρε αυτό το κομμάτι data, μετέτρεψέ το σε usb compatible data, στείλτο στο usb port, περίμενε το usb port να το στείλει στο μηχάνημα, περίμενε το μηχάνημα να σου απαντήσει, checkare αν το μηχάνημα σου απάντησε οτι όλα καλά, στείλτο πίσω στα Windows, πες στο software όλα καλά, συνέχισε με το επόμενο κομμάτι data"

 

PCI case: Windows I want to send this to Interrupt (IRQ) xx (το IRQ του PCI port), windows sends, η κάρτα διαβάζει από το DMA της, O ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!

 

απλοποιημένο αλλά ισχύει 100%.

-----------------------------------------------------------------------

Το ότι το PCI θα εξαφανιστεί σε 5 χρόνια, είναι γεγονός, αλλα μέχρι τότε δεν θα υπάρχει σχεδόν τίποτα από τη σημερινή τεχνολογία, και απλούστατα θα μπορείς να κρατήσεις τον σημερινό σου υπολογιστή άμα θελεις να κάνεις

ότι κάνεις σήμερα!

 

Όποιος έκανε computer music πριν 5 χρόνια, θα θυμάται ότι για να κάνει αυτά που κάνει σήμερα με 500 ευρώ έπρεπε να δώσει 5000.

----------------------------------------------------------------------

m-audio : η νέα behringer, κλάσεις ανώτερη ποιοτικά, από τα πίο σταθερά μηχανήματα που υπάρχουν, ιδιαίτερα σε θέμα drivers και compatibility. Από sound quality, not the best, not bad either!

 

Εάν θες quality AD πάνε για κάποια EMU 1820m ή 1616m που έχουν τα AD τών HD interfaces της Digidesign και σε παρόμοιες τιμές με το 1010 της M-AUDIO. Aλλιώς πάρε κανα Apogee (2000 ευρώ για ένα 2 Ι/Ο ΑD/DA)

ΑΛΛΑ εκτός αν η υπόλοιπη αλυσίδα σου (FX, console, outboard) δεν είναι top quality ο ήχος κάπου θα χαλάσει έτσι κι αλλιώς οπότε.... τζάμπα τα λεφτά :)

------------------------------------------------------------------------------

Το θέμα μας εδώ είναι ότι το computer music industry έχει γίνει τόσο τεράστιο που έχουμε όλοι μπει σε ένα τριπάκι κατανάλωσης. Δεν λέω οτι τα ακριβότερα μηχανήματα δεν είναι καλύτερα, αλλά το θέμα είναι τι θέλει ο καθένας να κάνει, και το ότι εάν υπάρχει 1 πανάκριβο μηχάνημα πρέπει τα πάντα να ναι τέλεια (ηχεία, προενισχυτές, ΔΩΜΑΤΙΟ), για να το αξιοποιήσεις!!!!!

 

Πάρε ένα μηχάνημα που θα σου κάνει τη δουλειά σου όσο πιο σωστα και ανώδυνα γίνεται (χωρίς crashes) μάθε, και μετά παίρνεις και κάτι καλύτερο. ¶σε που τελικά μπορεί να μείνεις και σ'αυτά που έχεις γιατί με τις δυνατότητες των σημερινών plugins και softsynths και PCs μπορείς να κάνεις παπάδες αμα ξέρεις να τα χρησιμοποιείς. Μπες στο site της m-audio να δεις καταγεγραμένους χρήστες π.χ.!!!

 

--------------------------------------------------

ΟΧΙ ΔΕΝ είμαι αντιπρόσωπος της m-audio στην ελλάδα (elina!!! btw:)) αλλά έχω βαρεθεί τις ίδιες και ίδιες διαφωνίες!

 

Επίσης κοιταξε προιόντα από EMU και ECHO.

ww.joystick-music.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

θα σου προτεινα να παρεις την audiophile 192.Εχει τους νεους convertors της avid και η συγκεκριμενη εταιρεια εχει τους πιο απροβληματιστους drivers.Αυτη σε συνδυασμο με καποια λαμπατη προενσχυση...οχι κατ'αναγκη ακριβη..δες κατι μονοκαναλα μικρα κοματια της art,samson,..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου