Προς το περιεχόμενο

καρτα ηχου...τελικη ευθεια


ESP1982

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει αυτό το άρθρο.

Θα σε βοηθήσει.

Είναι αλήθεια ότι δεν χρειάζεσαι πολλά μπλιμπλίκια για να κάνεις καλή δουλειά.

Θα πρέπει η κάρτα που θα διαλέξεις να έχει προενισχυτή μικροφώνου επάνω, αν θες να χρησιμοποιήσεις το μικρόφωνο. Η σειρά 66 και 44 της M-Audio δεν έχει. Εκτός κι αν σου περισσεύει καμμιά κονσολίτσα, οπότε χρησιμοποιείς τους δικούς της. 'Η κοιτάς για έξτρα προενισχυτή που ταιριάζει στην τσέπη σου.

 

Σύμφωνα με τα ζητούμενα σου, θέλεις λοιπόν μια κάρτα stereo in/out με προενίσχυση.

 

1. Tascam US-122 (με την καλύτερη σχέση τιμής / απόδοσης)

2. Echo Gina 3G

3. Edirol UA-5

4. M-Box 2

5. Line6 UX-1

6. M-Audio Fastrack Pro

 

Have fun συγκρίνοντας! :D

To USB σε καλύπτει απόλυτα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλη Χρονιά καταρχήν,

 

Είχα την US-122 παλαιότερα η οποία είναι αξιοπρεπέστατη λύση, αλλά χρειάζομαι περισσότερες εισόδους.

 

Εχω καταλήξει ανάμεσα στις:

-Lexicon Omega Studio (USB 1.1)

-ESI ESP1010 (PCI)

 

Τα I/O της Lexicon μου είναι υπερ-αρκετά + ότι με διευκολύνει το USB, αλλά και η ESI είναι πολύ δελεαστική πρόταση σε σχέση τιμής/χαρακτηριστικών. Πόλύ σημαντικός παράγοντας στην απόφαση μου είναι η σταθερότητα του interface. Εχει κάποιος σχετική εμπειρία με τις προαναφερθείσες κάρτες?

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ESP : M-Audio Fastrack Pro :!: ......μακραν για αυτο που ζητας ειναι το καλυτερο πιστευω.....H M-audio ειναι πολυ καλη εταιρια...θα ελεγα φτηνη επαγγελματικη λυση για καθε Home Studio και γιατι οχι και κανονικο studio.... :wink:

 

Y.Γ : Μου εχουν πει οτι η digidesighn εχει αγορασει την M-audio και εχει βαλει χερι σε ολες τισ καρτες ηχου εκτος απο τα μονιτορ....ετσι μου εχει πει αξιοπιστη πηγη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα καλύτερη είναι η i88x της Yamaha αν μπορείς να την φέρεις αναίμακτα από τo states και έχεις τπομονή 3 γαιδάρων να τη στήσεις. Κάνε google για τους προενισχυτές της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ESP : M-Audio Fastrack Pro :!: ......μακραν για αυτο που ζητας ειναι το καλυτερο πιστευω.....H M-audio ειναι πολυ καλη εταιρια...θα ελεγα φτηνη επαγγελματικη λυση για καθε Home Studio και γιατι οχι και κανονικο studio.... :wink:

 

Y.Γ : Μου εχουν πει οτι η digidesighn εχει αγορασει την M-audio και εχει βαλει χερι σε ολες τισ καρτες ηχου εκτος απο τα μονιτορ....ετσι μου εχει πει αξιοπιστη πηγη....

 

Αυτό είναι ράδιο-αρβύλα, αλλά πράγματι συμφωνώ και εγώ για το ότι οι M-Audio έχουν ένα πλεονέκτημα αυτή τη στιγμή στην αγορά : τρέχουν τα ProTools (και μάλιστα το κάνουν πολύ καλά, όπως διαπίστωσα προσφάτως).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Zakk_Wylde,

 

Σχετικά με τη M-Audio FastTrack pro, να υποθέσω πως την έχεις δουλέψει αρκετά καταρχήν γιατί έχω κάποιες ερωτήσεις αφού επισκέ:

 

-Εχει μόνο 2 inputs (Mic/Line switchable)? Η Lexicon π.χ. έχει παραπάνω με μικρή διαφορά χρημάτων, γιατί να την προτιμήσω?

-Ερχεται με δικούς της ASIO/WDM drivers?

-Υποστηρίζει ηχογράφηση μέχρι 24bit/48Khz (ή παραπάνω)?

-Γιατί πιστεύεις πως είναι η καλύτερη λύση στη κατηγοριά της? Ξέρω γενικώς πως η M-Audio έχει πολύ καλό όνομα αλλά οι άλλες 2 λύσεις που σκέφτομαι έχουν περισσότερα features (I/O, etc.) και προέρχονται από αξιόπιστες εταιρίες.

 

Δεν προσπαθώ να σε αμφισβητήσω (κάθε άλλο) απλά θέλω να είμαι σίγουρος (όσο είναι πλέον δυνατό με τόσα προϊόντα) για την αγορά που πάω να κάνω :wink:

Σε ευχαριστώ και πάλι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την US-122 παλαιότερα η οποία είναι αξιοπρεπέστατη λύση' date=' αλλά χρειάζομαι περισσότερες εισόδους.[/quote']

Εσύ ίσως... αλλά απ' ότι διαβάζω παραπάνω, ο ESP που ξεκίνησε το θέμα, όχι...

Οπότε γιατί μπερδεύεις τα θέματα και τις ανάγκες των άλλων με τις δικές σου?

Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα σε άλλο thread να συζητηθεί.

Σόρυ για την εισβολή... αλλά έτσι δύσκολα βρίσκει κανείς άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kleon,

 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το point, που μπερδεύτηκες? Διάβασες όλο το post και αυτά που ακολούθησαν ή μόνο τις 2 πρώτες γραμμές? Προτίμησα να συνεχίσω στο ίδιο θέμα παρά να ανοίξω καινούργιο μιας και μιλάμε για επιλογή κάρτας ήχου. Το σχόλιο σχετικά με τη US-122 ήταν απλά η εισαγωγή. Ας έχει, δεν θα ήθελα να το συνεχίσουμε ούτε υπάρχει θέμα παρεξήγησης φυσικά 8) Ο σκοπός δεν είναι να μπερδέψω κανέναν 8)

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα και απο εμενα !

 

Αν ενδιαφερει παντως η αποψη μου κανεναν....αλλα δεν εχω δει επαγγελματια ηχοληπτη να διαλεγει MAUDIO για την μετατροπη AD/DA!!

 

Tωρα αν η λογικη μας ειναι οτι υπαρχει ικανοποιητικος ηχος απο MAUDIO...συμφωνω...απλος η ΜAUDIO εχει και καλο μαρκετινκ!

 

Ειναι αστειο οτι απο τις 15 καρτες μονο 3-4 απο τη σειρα παρεχουν BALANCED I/O

Ξερετε γιατι ?? Γιατι κανενας δεν τις χρησιμοποιει και κοστιζουν(τα BALANCED I/O)!ΕΛΕΟΣ

Και πριν πει καποιος κατι που δεν πρεπει ...ενημερωνω οτι εχο τεσταρει 12336234 καρτες εδω και 10 χρονια !Εχουν αρχισει και απευθυνονται σε αλλο κοινο οι MAUDIO SEMIPROFFESIONAL κοινως DJoφαση

 

Με αυτη τη λογικη και με SOUNBLASTER μπορουμε να κανουμε ικανοποιητικη παραγωγη

 

Αλλα οχι τωρα και η MAUDIO καρτες της προκοπης!Δηλαδη ειναι κριμα και αδικο για αλλες εταιιρειαρες στην AD/DA μετατροπη!!!

 

until next time cya!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω γενικώς τα M-AUDIO τα θεωρω μετριότατα προιόντα και ακρως ερασιτεχνικά

 

ΠΡΟΦΑΝΩΣ κανεις πλακα' date='ετσι δεν ειναι?? 8O[/quote']

 

Οχι Superfunk δεν κανω πλάκα. :lol:Ο ηχος τους (M AUDIO) ειναι τουλάχιστον απαράδεκτος και τοAD αλλα και το DA. Δεν αντιλεγω οτι για καποιον που κανει το χομπυ του ειναι μια χαρα. Επισης ισως για καποιον που δουλευει μονο vsti και line σηματα να το καλυπτει.

Αν ομως μιλαμαι για μικροφωνα και φυσικα οργανα τοτε τα μηχανακια αυτα ειναι εντελώς ερασιτεχνικά :wink:

 

Χρονια πολλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου