Προς το περιεχόμενο

Gibson Memphis Factory: H κατασκευή, η ρύθμιση και ο έλεγχος των ES Series


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απολαύστε κι εσείς τα παρακάτω videos:

 

Gibson Custom Memphis - ES Series: Constructing the Body

 

Gibson Custom Memphis - ES Series: Neck, PLEK Machine, Paint & Wiring

 

Gibson Custom Memphis - ES Series: Final Inspection

 

ΥΓ: Η 335 που δοκιμάζει στο τελευταίο βίντεο είναι ΙΔΙΑ με τη δική μου (αν εξαιρέσει κανείς το λευκό pickguard)!!! ;D

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά γίνεται πολύ δουλειά στο χέρι...

 

και πολύ άνετος και τεράστιος χώρος.....ψιλοάδειος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ… δεν χορταίνω τα βίντεο που παρουσιάζουν την κατασκευή των οργάνων… Για φαντάσου πόσες χιλιάδες κιθάρες έχουν περάσει από τα χέρια του κυριούλη στο τέλος. Αναρωτιέμαι, δεν θα έχει πάθει overdose μετά από τόσες κιθάρες; 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά γίνεται πολύ δουλειά στο χέρι...

 

 

E ναι όταν είναι μπροστά οι κάμερες....  8) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ναι όταν είναι μπροστά οι κάμερες....  8) ;D

 

Λές ε!!

 

Πάντως αν εξαιρέσεις όλη την ξυλουργική εργασία που πιθανότατα θα γίνεται αποκλειστικά από μηχανήματα (καλύτερα κιόλας) έχουν πολλές εγκαταστάσεις και μηχανήματα που θέλουν χέρι, όπως βαψίματα, buffers, ηλεκτρικά, κλειδιά, τελική συναρμολόγηση κλπ

 

Δεν τα περίμενα ούτε αυτά.

 

Πάντως είναι εντυπωσιακό πως ρουτάρεται το neck joint pocket σε 5 δευτερόλεπτα!!

Ίσως το πιο δύσκολο και χρονοβόρο σημείο κατά τη γνώμη μου σε περίπτωση χειροποίητης κατασκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λές ε!!

 

Πάντως αν εξαιρέσεις όλη την ξυλουργική εργασία που πιθανότατα θα γίνεται αποκλειστικά από μηχανήματα (καλύτερα κιόλας) έχουν πολλές εγκαταστάσεις και μηχανήματα που θέλουν χέρι, όπως βαψίματα, buffers, ηλεκτρικά, κλειδιά, τελική συναρμολόγηση κλπ

 

 

Ναι αλλά τι μηχανήματα…. Vintagila, η πρέσα που δίνει το σχήμα στα σώματα ήταν από το Kalamazoo, από την δεκαετία του ’40…

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια τα videos,οταν πρόκειται για κατασκευές μουσικών οργάνων κάθομαι και απολαμβάνω καθε δευτερολεπτο και ναι όντως απ' όσο παρατήρησα και εγω ειναι πολλες εργασιες που εξακολουθούν να γίνονται με το χερι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει παρατηρήσει κανείς ότι τα σκαφάκια της epiphone δεν έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο σχήμα με τα αντίστοιχα της gibson αλλά είναι λίγο πιο φαρδιά στη μέση, ή έχω αρχίσει να τρελαίνομαι; Έχω την αίσθηση δε οτι οι επι 335 έχουν ελαφρώς διαφορετικό σχήμα από τις casinο, οι οποίες μου φαίνονται πιο "συνεπείς"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχάριστα βιντεάκια, είναι και πανέμορφες οι κιθάρες βέβαια.

 

Gibson Custom Memphis - ES Series: Constructing the Body

 

2:48 πολύ προσωπικές στιγμές ;D

 

ΥΓ: Η 335 που δοκιμάζει στο τελευταίο βίντεο είναι ΙΔΙΑ με τη δική μου (αν εξαιρέσει κανείς το λευκό pickguard)!!! ;D

Πως λέγεται αυτό το χρώμα Ηλία? Πολύ ωραιότερο απο το ''παππουδέ'' vintage sunburst.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα περίμενα ούτε αυτά.

 

ολες οι κιθαρες (ακομα και οι φθηνες κινεζικες) ετσι φτιαχνονται,μηχανημα που να ενωνει το μπρατσο και το σωμα και που να βαφει μονο του δεν εχει βρεθει ακομα. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου