Προς το περιεχόμενο

Αποστολή DEMO


zerocool55

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας....

1. Θα ηθελα να σας ρωτησω σχετικα με την αποστολη demo σε μια δισκογραφικη εταιρια. Οταν λεμε demo σε τι συνίσταται αυτο?? Στο ότι θα στειλεις 2-3 κομματια απο το αλμπουμ που προκειται να βγαλεις? Ή στο ότι οσα κομματια στειλεις θα ειναι μονο ενα μερος του κομματιου και οχι ολοκληρο?? Ή ισως και τα δυο? Δηλαδη και 2-3 κομματια και οχι ολόκληρα??

 

2. Φυσικα το καλυτερο θα ηταν να παρω τηλεφωνο και να ρωτησω εγω ο ιδιος τι ζητανε ακριβως αυτοι(δισκογραφικη) αλλα εχω εναν ενδοιασμο....Στην περιπτωση που τους στειλω ολοκληρα κομματια(αν υποθεσουμε πως ετσι μου τα ζητανε) αυτοι εχουν στα χερια τους ενα κομματι ετοιμο και ως προς την συνθεση-μελωδια, στιχους, ενορχηστρωση, φωνητικα, μειξη-μαστερινγκ και ολοκληρο χρονικα. Εγω μετα διασφαλιζομαι 100% μονο με την αποστολη των κομματιων μου σε μενα(ταχυδρομειο-συστημενο), καθως η δισκογραφικη θα εχει ηδη τα κομματια μου ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΑ??

 

3. Και κατι τελευταιο...το χαρτι που πρεπει να υπογραψεις οτι τα demo δεν αποστελλονται πισω εξυπηρετει και αλλους σκοπους περα απο τον προφανη, δηλαδη να μην μπαινει η εταιρια στην διαδικασια να ξαναστελνει πισω οσα demo της εχουνε στειλει??

 

Σας ευχαριστω ολους σας εκ των προτερων και οτι χρησιμη πληροφορια εχετε να παραθεσετε μην διστασετε...!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1.Συνηθως στελνεις 2 κομματια,ετσι κι αλλοιως αποκλειεται να ακουσουν περισσοτερα,ολοκληρωμενα ετσι κι αλλοιως θα τα στειλεις μια και αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα ΚΑΜΜΙΑ "δισκογραφικη" (βεβαια τι ακριβως ...σημαινει πια δισκογραφικη παιρνει πολυ συζητηση) δεν προκειται να σου πληρωσει παραγωγη,οποτε αν τα στειλεις με τελειωμενη την παραγωγη ειναι καλυτερα.

 

2.Τι εννοεις να διασφαλιστεις....?Νομιζεις οτι υπαρχει αυτη τη στιγμη δισκογραφικη εταιρεια στην Ελλαδα που θα..κλεψει τα κομματια σου και θα τα κυκλοφορησει χωρις..την εγκριση σου?Δεν γινονται αυτα τα πραγματα,στειλτα εκει οσο ΥΠΑΡΧΟΥΝ ακομα δισκογραφικες (μεχρι το τελος του χρονου δεν νομιζω να υπαρχουν..αλλα....λεμε τωρα... ;D) και μετα βλεπεις τι κανεις..

 

3.Εχω στειλει στα νιατα μου δεκαδες ντεμο και δεν εχω ποτε μου υπογραψει τετοιο χαρτι.

 

Τα παραπανω ισχυουν αν μιλαμε για δισκογραφικες εταιριες στην ΕΛΛΑΔΑ,αν μιλας για το εξωτερικο..δεν ξερω ,δεν απαντω... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1. Θα ηθελα να σας ρωτησω σχετικα με την αποστολη demo σε μια δισκογραφικη εταιρια. Οταν λεμε demo σε τι συνίσταται αυτο?? Στο ότι θα στειλεις 2-3 κομματια απο το αλμπουμ που προκειται να βγαλεις? Ή στο ότι οσα κομματια στειλεις θα ειναι μονο ενα μερος του κομματιου και οχι ολοκληρο?? Ή ισως και τα δυο? Δηλαδη και 2-3 κομματια και οχι ολόκληρα??

 

- Μέχρι 4 τραγούδια αν στείλεις είναι καλά, έχεις περισσότερες πιθανότητες αν δεν αρέσει το ενα, ν'άρέσει κάποιο άλλο

 

- Ολόκληρα φυσικά

 

- τό καλύτερο είναι να τα στείλεις με ολοκληρωμένη παραγωγή,αλλά και σε στάδιο προπαραγωγής που θα είναι σαφές το τι πρόκειται να βγεί, είναι οκ

 

- Επιμελήσου πολύ καλά τη φωνή, και ιδιαίτερα αν έχεις ελληνικό στίχο,φρόντισε να είναι ευκρινής

 

 

2. Φυσικα το καλυτερο θα ηταν να παρω τηλεφωνο και να ρωτησω εγω ο ιδιος τι ζητανε ακριβως αυτοι(δισκογραφικη) αλλα εχω εναν ενδοιασμο....Στην περιπτωση που τους στειλω ολοκληρα κομματια(αν υποθεσουμε πως ετσι μου τα ζητανε) αυτοι εχουν στα χερια τους ενα κομματι ετοιμο και ως προς την συνθεση-μελωδια, στιχους, ενορχηστρωση, φωνητικα, μειξη-μαστερινγκ και ολοκληρο χρονικα. Εγω μετα διασφαλιζομαι 100% μονο με την αποστολη των κομματιων μου σε μενα(ταχυδρομειο-συστημενο), καθως η δισκογραφικη θα εχει ηδη τα κομματια μου ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΑ??

 

- Κατοχύρωση  100% μόνο σε συμβολαιογράφο,με παρτιτούρα και ηχογραφημένο υλικό. Το συστημένο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν αποδεικτικό στοιχείο,-απ' ότι έχω ακούσει - σε περίπτωσης δικαστικής διαμάχης.(δεν στο εύχομαι)

 

- Μέχρι 20'' ομοιότητας δεν θεωρείται κλοπή,( με μια μικρή επιφύλαξη να μην θυμάμαι καλά και το 20'' να είναι 60'', κατά 99% όμως είναι 20'')

 

- Δεν είναι ηλίθιοι να σου πάρουν ολόκληρο τραγούδι, μία φράση  "κλειδί",ένα ισχυρό σημείο στο τραγούδι σου,που ενδεχομένως να είναι  αυτό που το κάνει να ξεχωρίζει, είναι αρκετό να σου πάρουν την "ψυχή" του κομματιού χωρίς να βρούν μπελάδες.Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι'άυτό.

 

 

 

3. Και κατι τελευταιο...το χαρτι που πρεπει να υπογραψεις οτι τα demo δεν αποστελλονται πισω εξυπηρετει και αλλους σκοπους περα απο τον προφανη, δηλαδη να μην μπαινει η εταιρια στην διαδικασια να ξαναστελνει πισω οσα demo της εχουνε στειλει??

 

 

-Αυτό μου ακούγεται σαν προκύρηξη κάποιου διαγωνισμού...

 

-Αν πρόκειται για Major εταιρεία it's ok, αν πρόκειται για "πουθενά records", θα σου πρότεινα να είσαι επιφυλακτικός, και να μήν δώσεις πέραν της παραγωγής  άλλα χρήματα για  διαφήμηση,προώθηση κλπ...

 

  Καλή τύχη

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου