Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη προενισχυτριων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ οτι διαβασα στο φορουμ οι προενυσχιτριες 12AU7 εχουν λιγοτερο gain apo ts 12AX7 που σημαινει οτι ο ηχος που περναει απο την προενισχυση γλυκαινει(???)..συνεπως αν βαλω στον randall rg50tc αυτες τις προενισχυτριες τοτε η ενταση του ηχου απο την οποια και μετα το καθαρο αρχιζει να βρωμιζει θα αυξηθει..??? τα λεω καλαα η μηπως λεω μπουρδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν γλυκαινει ο ηχος (εκτος αν βγαλεις π.χ. κινεζικη 12ΑΧ7 και βαλεις Νος 12αυ7), απλα λογικα θα εχεις λιγο παραπανω καθαρο χεντρουμ. Δηλαδη αν πριν στο 5 βρωμιζε ο ενισχυτης, μετα θα βρωμιζει στο 7, αλλα στο 7 θα ειναι πιο μικρη η ενταση απο πριν. Αλλα σε γενικες γραμμες ναι, θα μενει ο ενισχυτης καθαρος μεχρι πιο δυνατες εντασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εξηγησε μου λιγο την παρενθεση...εμενα με ενδιαφερει να εχει λιγοτερη βρωμια σε υψηλοτερη ενταση στο καθαρο καναλι παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να βαλεις μια 12ΑΤ7 σαν αλλη λυση.

Παλι θα εχεις λιγοτερη βρωμια σε υψηλοτερη ενταση στο καθαρο.

Οσο αφορα την παρενθεση, με αλλαγη τυπου λαμπας δεν θα αλλαξει φοβερα ο χαρακτηρας του ηχου. Δηλαδη αν βγαλεις μια κινεζικη 12ΑΧ7 του 2009 και βαλεις μια 12ΑΤ7 του 2009 απο το ιδιο εργοστασιο, θα εχεις πιο δυνατο καθαρο κτλ, αλλα το ηχοχρωμα θα ειναι περιπου ιδιο.

Για να εχεις πιο γλυκο οπως ειπες ηχο, μπορεις να βρεις μια πιο παλια 12ΑΤ7 λαμπα, μια αμερικανικη απο το 1967 ή γιουκοσλαβικη απο το 1974 π.χ. Εχω κανει αρκετες δοκιμες, και μπορω να πω οτι στον καταλληλο ενισχυτη εχουν ΤΡΕΛΗ διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει ηδη μια AT7 αλλα δεν ξερω σε ποια υποδοχη πρεπει να παει..ειναι συγκεκριμενη? επισης λαθος διατυπωση...δεν θελω πιο γλυκο ηχο αλλα ποιο δυνατο καθαρο..τωρα το καθαρο βρωμιζει οταν εχω το volume του chanell λιγο πριν τη μεση και το μαστερ λιγο μετα...στον 50w ενισχυτη..μηπως ειναι ηδη στα ορια του?:/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αλλαξεις μια 12ΑΧ7 με 12ΑΤ7 ή 12αυ7, λογικα αυτη θα ειναι η ν1, η πρωτη λαμπα απο την οποια περναει το σημα δηλαδη.

Οποτε βαλε μια 12AU7 JJ/EHX/Svetlana κτλ, και θα δεις διαφορα.

Επισης κανε μια δοκιμη να πετυχεις την ιδια ενταση με διαφορετικες ρυθμισεις, δηλαδη δυναμωσε λιγο το καθαρο καναλι και κοψε το μαστερ, να δεις μηπως πετυχεις τιποτα (μπορει και να ειναι χειροτερα ετσι οπως λεω, εξαρτατε απο τη σχεδιαση του ενισχυτη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω ηδη δοκιμασει με το βολιουμ του καναλιου πανω και το μαστερ χαμηλα βρομιζει ενω με το αντιθετο οχι αλλα ειναι χαμηλη η ενταση..εχει απανω μια 12ΑΤ7 αλλα στο ν3..την εχω βαλει εκει..λαθος μαλλον..αν τις αλλαζα ολες με 12ΑΤ7? η καποιο συνδιασμο απο 12ΑΤ7 και 12Αυ7?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα δε αλλάζουμε ανεξερέτως όλες τις προενισχύτριες οτι να ναι

η σωστή διαδικασία είναι βρίσκεις το σχέδιο του ενισχυτή σου και βλέπεις τι κάνει η κάθε λυχνία...

 

η πρώτη ειναι η είσοδος π.χ

η δευτερη είναι το εκουαλάιζερ μπάσα πρίμα μεσαίες

η τρίτη το κανάλι 2

η τέταρτη ο αναστροφέας φάσης

κτλ κλτ

 

ανάλογα το τι κάνει η καθε μία σε σιμβουλέυουν τι διαφορά θα δεις αν την πειράξεις δεν τις αλλάζεις ανεξέλεγκτα ο9λες με 12ΑΤ7 η ολες με 12ΑΧ7 η 12 AU7

 

 

συμβουλή του παλιού βρές το σχέδιο του ενισχυτή σου

 

στείλε το εδώ στους τεχνικούς του TUBEAMPDOCTOR που θεωρώ οτι είναι ότι ποιο αξιόπιστο σε λυχνίες και τεχνικούς και επίσης οι λάμπες τους θεωρούνται οτι ποιο ποιοτικό πούλίεται διαδικτιακά και ειναι 5/5 σε όλα σε καθαρότητα,ελειψη μικροφονισμου και θορυβου κτλ

 

εξηγησε τους τι ακριβως θες ... με απολυτη λεπτομέρεια

 

ζητα τους να σου προτείνουν λυχνίες

 

κλείσε τα μάτια και κάνε οτι σου πουν

 

θα μείνεις εκπληκτος με την εμπειρία τους

 

 

εμένα που ξέρουν το ψωνιο μου θα μπορούσαν να μου πουλήσουν λάμπες των 150 ευρώ την μία κι όμως έστω και στις 12ΑΧ7 αντί να μου προτείνουν όλες τις ακριβές τους των 35 ευρώ μου αιτιολόγησαν και μου πρότεινα μια των 12 ευρώ μια των 25 και μία των 11 ευρώ ,δυσκολο ηταν να πουν πάρε τις καλύτερες 3 χ 35 ??? κι όμως είπαν θες λιγότερη προενισχυση..

 

 

η διευθυνση είναι εδώ

http://www.tubeampdoctor.com/request_for_service.php?message_to=service

 

φιλικά David J Gilmour  :)

 

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα για τις ΤΑD εχω ακουσει πολλα ασχημα πραγματα και εδω μεσα (π.χ. για EL84 που καιγοντουσαν πολυ νωρις κτλ), και απο φιλους, ενω σε δοκιμη match set 4x EL34 se Mesa 2:90, JJ & TAD, οι δευτερες απλα δεν μπορουσαν να καθησουν διπλα στις σλοβακικες. Αυτο που κανουν ειναι οτι περνουν κινεζικες, ρωσικες κτλ λαμπες, τις διαλεγουν ποιες ειναι καλες (ή ετσι λενε τεσπα), και μετα βαζουν την μαρκα τους πανω.

Και απο τεχνικες γνωσεις υπαρχουν ατομα εδω μεσα που σιγουρα εχουν γνωσεις παρομοιες με τους εν λογω Γερμανους  :D

Για πες μας τι ενισχυτη εχεις και ειμαι σιγουρος οτι σε λιγο θα εχεις την απαντηση σου!  :)

(δεν εχω προβλημα με τον δοκτορα, μια χαρα δουλεια κανει, αλλα αν δεν παινεψεις και το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει!  ;D )

Εντιτ- και κανα-δυο μαγαζατορες/τεχνικοι υπαρχουν στην ελλαδα που αμα τους πεις τι ενισχυτη εχεις και τι θελεις να κανεις θα σου προτεινουν λαμπα με κλειστα ματια!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ το ψειρίζεις μικρέ ;D Δε λέω, καλά κάνεις και το ψάχνεις αν σε ενδιαφέρει,

δοκιμάζεις, ακούς, μαθαίνεις αλλά αν άρχισες απο τώρα στο μέλλον τι θα κάνεις?

 

Πάνω στο θέμα, είχα δοκιμάσει για λίγο μια au7 σε έναν little giant, διαφορετική χροιά

δεν είχε (jj και οι 2), η διαφορά στην ένταση όμως ήταν μεγαλύτερη απο οτι περίμενα.

Με την au7 και το volume στο 4 είχε την ίδια ένταση με την ax7 και το volume στο 2.5.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου