Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη προενισχυτριων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο guitar store στα εξαρχεια εχει διαφορες λαμπιτσες, ενας φιλος ειχε παρει ελεκτροχαρμονιξ σε πολυ καλη τιμη!

 

Τις ταντ τις εχει ο κουρμπης, επισης στα εξαρχεια.

 

λαμπες εχω δει και στον λογοθετη (groove tubes νομιζω?), ψηλα στα εξαρχεια. αυτος ηταν ακριβος αν θυμαμαι καλα?  ???

 

Επισης για JJ δες και αυτο:

http://www.diyaudio.gr/jj_tesla.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  Στον Engl Screamer μου έχω τις εργοστασιακές λυχνίες οι οποίες είναι οι JJ 12AX7 και Sovtek 5881. Πληροφοριακά, επειδή είχα ένα εικοσάρικο μια μέρα στην τσέπη και επειδή μάλλον αισθανόμουν πολύ large (κ καλα) ήθελα να το ξεφορτωθώ  :-\  μπήκα στον Τσέλιο και αγόρασα μια Groove tubes 12ΑΧ7 (δεν υπήρχε λόγος, αλλά ήθελα να πειραματιστώ λίγο). Την τοποθέτησα λοιπόν και μου φάνηκε ίδιος ο ήχος, οπότε συμπέρανα οτι, επειδή οι Groove tubes κάνουν relabeling μάλλον είναι JJ μεταμφιεσμένες, αν ξέρει κάποιος σίγουρα ας το επαληθέυσει για του λόγου το αληθές και το έγκυρον...

  Αλλά έχω και μια ερώτηση να κάνω προς τους σοφότερους  ;D. Αν και θα ρωτήσω για τελικές και όχι για προενισχύτριες όπως λέει στον τίτλο, οπότε συγχωράτε με. Μπορώ να βάλω ότι λυχνία, τύπου 6L6 βρω στον ενισχυτή μου, ή παίρνει μόνο 5881? Για παράδειγμα μπορώ να βάλω τις TAD 6L6GC-STR χωρίς παρενέργειες? Ο ενισχυτής είναι fixed bias...

Remember...relativity...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την αίσθηση ότι 5881 και 6L6 είναι λάμπες που μπορούν να αντικατασταθούν οι μεν με τις δε χωρίς προβήματα... Έχω επιχειρήσει ακριβώς αυτή την αλλαγή δίχως προβλήματα...

 

Οι Sovtek 5881 αν και έρχονται μαμα σε πολλούς επώνυμους ενισχυτές, δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα. Με TAD ή SED μάλλον θα βελτιωθεί ο ήχος σου... ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την αίσθηση ότι 5881 και 6L6 είναι λάμπες που μπορούν να αντικατασταθούν οι μεν με τις δε χωρίς προβήματα...

Μπορεί ενισχυτής με 5881 να είναι συμβατός με 6L6 αλλά όχι το αντίστροφο. Είχα

διαβάσει οτι ενισχυτής με 6V6 μπορεί να φορέσει 6L6 αλλά οχι το αντίστροφο. ίσως

να συμβαίνει το ίδιο και με τις 5881.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα διαβάσει οτι ενισχυτής με 6V6 μπορεί να φορέσει 6L6 αλλά οχι το αντίστροφο.

Εφόσον η τροφοδοσία το σηκώνει και γίνει και το σχετικό re-bias.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Στον Engl Screamer μου έχω τις εργοστασιακές λυχνίες οι οποίες είναι οι JJ 12AX7 και Sovtek 5881. Πληροφοριακά, επειδή είχα ένα εικοσάρικο μια μέρα στην τσέπη και επειδή μάλλον αισθανόμουν πολύ large (κ καλα) ήθελα να το ξεφορτωθώ  :-\  μπήκα στον Τσέλιο και αγόρασα μια Groove tubes 12ΑΧ7 (δεν υπήρχε λόγος, αλλά ήθελα να πειραματιστώ λίγο). Την τοποθέτησα λοιπόν και μου φάνηκε ίδιος ο ήχος, οπότε συμπέρανα οτι, επειδή οι Groove tubes κάνουν relabeling μάλλον είναι JJ μεταμφιεσμένες, αν ξέρει κάποιος σίγουρα ας το επαληθέυσει για του λόγου το αληθές και το έγκυρον...

  Αλλά έχω και μια ερώτηση να κάνω προς τους σοφότερους  ;D. Αν και θα ρωτήσω για τελικές και όχι για προενισχύτριες όπως λέει στον τίτλο, οπότε συγχωράτε με. Μπορώ να βάλω ότι λυχνία, τύπου 6L6 βρω στον ενισχυτή μου, ή παίρνει μόνο 5881? Για παράδειγμα μπορώ να βάλω τις TAD 6L6GC-STR χωρίς παρενέργειες? Ο ενισχυτής είναι fixed bias...

 

 

 

http://thetubestore.com/6l65881types.html

 

στειλε εμαιλ στον μαστορα του ηχου θα σου εξηγησει τα παντα !!!

αμα κλικάρεις την καθε λάμπα λέει αν μπορει να αντικαταστήσει και ποιά.

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oi 5881 εχουν σχεδιαστει να αντεχουν εως και 20% μεγαλύτερα ρευματα απο τις 6L6,  μπορουν π.χ. να ανεβουν σε plate voltage 500 βολτ, εναντι 400 των 6L6, οποτε προφανως θα θελει ρυθμισεις και biasing ο ενισχυτης για να μην τις καψεις.

Παντως και οι δυο ειναι τετροδοι με το ιδιο pin-layout, ιδια βαση και ιδιες συνδεσεις σε αυτη δηλαδη, οποτε δεν θα χρειαστει καποια μετατροπη στον ενισχυτη, περα απο την ρυθμιση.

Υπαρχουν παντως και εκδοσεις της 6L6 που αντεχουν μεγαλυτερα ρευματα, οπως αυτα μιας 5881, οποτε μπορεις να κοιταξεις και σε κατι τετοιο, αν και παλι μια ρυθμιση παντα επιβαλεται(αναλογα με τον ενισχυτη, μερικοι δεν θελουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου