Προς το περιεχόμενο

Blues δισκογραφία


BARoN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη ειμαι ολιγον ανιδεος στο θέμα blues.Μπορειτε να μου προτεινετε μερικους artists και συγκεκριμενα songs περισσοτερο για να νιωσω τι εστι blues.

Eχω υπόψιν Gary Moore(αν και κατι ακουσα για πριν και μετα blues εποχή του)

ZZ Top

ΒΒ Κing αλλα δεν ξερω κομματια - το Johnny Be Good Δικό του είναι?:P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Albert King, Freddie King, BB King, Albert Collins, Stevie Ray Vaughn, Colin James, Johny Lang, John Mayall, ΖΖ Top

ο,τι μου ρθε πρωτο εγραψα, σιγουρα υπραχουν χιλιαδες αλλα

 

Αυτα ομως ειναι μια ΠΟΛΥ καλη αρχη

 

Με Gary Moore θα σου ελεγα να μην ασχοληθεις ΓΙΑ ΜΠΛΟΥΖ. Οσο καλο reggae παιζουν οι UB40 παιζει ο Gary Moore μπλουζ (κατα τα αλλα ομως ειναι ενας απο τους ηρωες μου στην κιθαρα, αλλα ΟΧΙ για τα μπλουζ του)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Gary Moore θα σου ελεγα να μην ασχοληθεις ΓΙΑ ΜΠΛΟΥΖ. Οσο καλο reggae παιζουν οι UB40 παιζει ο Gary Moore μπλουζ (κατα τα αλλα ομως ειναι ενας απο τους ηρωες μου στην κιθαρα, αλλα ΟΧΙ για τα μπλουζ του)

 

Εκει θα συμφωνησω και εγω, αν και εχει τις blues στιγμες του (οπως ολοι μας αλλωστε :D).

 

Υπαρχουν τοσα πολλα υπο-ειδη της μπλουζ, που ειναι πολυ δυσκολο να προσεγγισει κανεις αυτην χωρις να ασχοληθει, εστω επιφανειακα, με αρκετα απο αυτα τα ειδη...

 

Παραδειγματος χαριν, υπαρχουν τα Mississipi Delta Blues (Βλεπε Robert Johnson, ο μονος που μου ερχεται στο μυαλο αυτη τη στιγμη), τα Chicago Blues με τον Buddy Guy και πολλους αλλους, British Blues και Blues-Rock, οπως ο Eric Clapton, John Mayall, πρωιμοι Fleetwood Mac, και η λιστα συνεχιζεται...

 

Νομιζω πως η καλυτερη αρχη μπορει να γινει αν ασχοληθεις με μερικα απο τα πλεον διασημα ονοματα, οπως ο Clapton, και να μαθεις τις επιρροες τους. Καπως ετσι μαθαινω και εγω....

Gibson Les Paul, Vox AC30, και ξερο ψωμι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Gary Moore θα σου ελεγα να μην ασχοληθεις ΓΙΑ ΜΠΛΟΥΖ. Οσο καλο reggae παιζουν οι UB40 παιζει ο Gary Moore μπλουζ (κατα τα αλλα ομως ειναι ενας απο τους ηρωες μου στην κιθαρα, αλλα ΟΧΙ για τα μπλουζ του)

 

Μια χαρα ειναι ο Gary Moore για blues, μαλλιστα ειναι πιο προχωρημενος στα blues απο ολους οσους αναφερατε. Π.χ. στο Thrill is Gone με τον BB King του σκιζει τη μανα του King καλως η κακως και στο φρασαρισμα και παντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το johnny b. goode ειναι του chuck berry και αυτο ειναι rock n roll οχι blues.

 

Δες:Seasick Steve,Clapton,SRV,Robert Johnson,Howling Wolf,Buddy Guy,BB King,Freddy King,Bo Didley,Hendrix,Jeff Beck,Albert Collins,Albert King,Muddy Waters,John Lee Hooker.

And so castles made of sand melts into the sea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το johnny b. goode ειναι του chuck berry και αυτο ειναι rock n roll οχι blues.

 

Δες:Seasick Steve,Clapton,SRV,Robert Johnson,Howling Wolf,Buddy Guy,BB King,Phill Collins,Freddy King,Bo Didley,Hendrix,Jeff Beck,Albert Collins,Albert King,Muddy Waters,John Lee Hooker.

 

??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να πώ κι εγω...

Σιγουρα να κοιταξεις τους τρεις Kings Of Blues(B.B. King,Freddie King,Albert King)

Μετα σε κλασσική αξία έχουμε Robert Johnson που όλοι οσοι θελουμε να ασχοληθούμε με τα blues νομίζω πρέπει να ακούσουμε...

Από τους ποιο νέους έχουμε S.R.V. ,Eric Johnson, Jeff Healey.

Να ξέρεις ότι υπάρχουν 3 βασικα είδη στη Blues(που έχουν επικρατήσει ας πούμε μέχρι και σήμερα)

Ειναι τα:Missisipi Delta Blues(το πιο "παραδοσιακό" ας πούμε και ένα απο τα πιο παλιά είδη μαζί με κάποια country blues στις αρχές του 20ου αιώνα),Chicago Blues(με αρκετά Jazz στοιχεία μεσα) και το πιο "αλήτικο","ψαρωτικό","πιασάρικο"(οπως το βλέπει ο καθένας)Texas Blues...

Απο Gary Moore για Blues δεν θα σου συνιστούσα κάτι,εκτός και αν θες να παρακολουθείς τους κλασσικούς κύκλους με 4τες οπου σχεδον οτιδήποτε και να παίξεις απο πάνω ακούγεται καλό ή να βλέπεις ενα τυπά να χαιρεται επειδη παίζει blues γρήγορα(πραγμα που πολύ μικρη αξία εχει στο συγκεκριμένο είδος μουσικης)

Επίσης αξίζει να μελετήσεις Clapton κυρίως από την άποψη της συνθεσης καθώς δεν είναι "καθαρόαιμο" blues αλλά όπως και να έχει είναι και γ..ώ τους μουσικούς

 

Για παραπάνω πληροφορίες μπορείς πάντα να ανατρέξεις στα κλασσικά:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Delta_Blues

http://en.wikipedia.org/wiki/Chicago_blues

http://en.wikipedia.org/wiki/Texas_blues

 

Εγω εχω να σου προτείνω

B.B.King

Freddie King

Albert King

Albert Collins

Howlin' Wolf

Robert Johnson

S.R.V.

Jeff Healey

Eric Johnson

Buddy Guy

T-Bone Walker

John Lee Hooker

Roy Buchanan

Elmore James

Sonny Boy Williamson

Willie Dixon

Clarence "Gatemouth" Brown

 

και πάνω απ'ολα όποιον αρέσει πιο πολύ σε 'σένα

Αυτά τα ολίγα.

I Am The Lizard King...I Can Do Anything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να πώ κι εγω...

Σιγουρα να κοιταξεις τους τρεις Kings Of Blues(B.B. King,Freddie King,Albert King)

Μετα σε κλασσική αξία έχουμε Robert Johnson που όλοι οσοι θελουμε να ασχοληθούμε με τα blues νομίζω πρέπει να ακούσουμε...

Από τους ποιο νέους έχουμε S.R.V. ,Eric Johnson, Jeff Healey.

Να ξέρεις ότι υπάρχουν 3 βασικα είδη στη Blues(που έχουν επικρατήσει ας πούμε μέχρι και σήμερα)

Ειναι τα:Missisipi Delta Blues(το πιο "παραδοσιακό" ας πούμε και ένα απο τα πιο παλιά είδη μαζί με κάποια country blues στις αρχές του 20ου αιώνα),Chicago Blues(με αρκετά Jazz στοιχεία μεσα) και το πιο "αλήτικο","ψαρωτικό","πιασάρικο"(οπως το βλέπει ο καθένας)Texas Blues...

Απο Gary Moore για Blues δεν θα σου συνιστούσα κάτι,εκτός και αν θες να παρακολουθείς τους κλασσικούς κύκλους με 4τες οπου σχεδον οτιδήποτε και να παίξεις απο πάνω ακούγεται καλό ή να βλέπεις ενα τυπά να χαιρεται επειδη παίζει blues γρήγορα(πραγμα που πολύ μικρη αξία εχει στο συγκεκριμένο είδος μουσικης)

Επίσης αξίζει να μελετήσεις Clapton κυρίως από την άποψη της συνθεσης καθώς δεν είναι "καθαρόαιμο" blues αλλά όπως και να έχει είναι και γ..ώ τους μουσικούς

 

Για παραπάνω πληροφορίες μπορείς πάντα να ανατρέξεις στα κλασσικά:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Delta_Blues

http://en.wikipedia.org/wiki/Chicago_blues

http://en.wikipedia.org/wiki/Texas_blues

 

Εγω εχω να σου προτείνω

B.B.King

Freddie King

Albert King

Albert Collins

Howlin' Wolf

Robert Johnson

S.R.V.

Jeff Healey

Eric Johnson

Buddy Guy

T-Bone Walker

John Lee Hooker

Roy Buchanan

Elmore James

Sonny Boy Williamson

Willie Dixon

Clarence "Gatemouth" Brown

 

και πάνω απ'ολα όποιον αρέσει πιο πολύ σε 'σένα

Αυτά τα ολίγα.

 

+1000000 (με μια μικρηηηη ενστασουλα στον Clapton, εχει ΠΑΙΞΕΙ ΜΕ μεγαλους μουσικους)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον σέβομαι απόλυτα τον Clapton.

Απλως λέω οτι η δική του μουσικη δεν είναι καθαρό blues.

Όχι οτι δεν ξερει να παίζει blues.

Γι'αυτό και τον συστήνω ανεπιφύλακτα...  ;)

I Am The Lizard King...I Can Do Anything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου