Προς το περιεχόμενο

Blues δισκογραφία


BARoN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά σιγά σιγά. Με μέτρο.

 

+154,3

 

Φανταζομαι King, Collins, Beck, Page, Mayall, Vaughan, JJ Cale, Dylan, Steve Cropper, Ron Wood, Winwood, Baker & Bruce, Roger Waters, Robbie Robertson, Martin Lewis,  και μυριοι αλλοι ηταν χαζοι η ασχετοι που συνεργαστηκαν η εκαναν μπαντες μαζι του…

 

Επισης Duane και Hendrix αναξιοι αναφορας που στις βιογραφιες και συνεντευξεις τους τον εκθειαζαν…

Αλλωστε  ο Hendrix όταν ελεγε για το beano, ότι δεν ειχε ξανακουσει τετοια κιθαρα, θα πρεπει να ηταν κουφος…

Α, και ο Peter Green (άλλος αχρηστος από κει…) πρεπει να ηταν βλακας που ελεγε ότι ο Clapton ηταν ο λογος που πηρε αρχικα Les Paul.

 

Το γεγονος ότι καποια στιγμη εμπορικοποιηθηκε μουσικα και γυρνουσε αγκαλια με τη Naomi φορωντας τα Armani,  δε σημαινει ότι επαψε να είναι αυτος που ηταν.

Η θελετε να μου πειτε ότι αν δινοταν σε καποιον η ευκαιρια να εχει και άλλο μοντελο κάθε βραδυ, να πουλαει εκατομμυρια και να παιζει σε σταδια δε θα εκανε τις ιδιες κινησεις;;;

Στην τελικη, δεδομενου της διαφορετικοτητας κάθε ανθρωπου, ποιος μπορει να κρινει καποιον άλλο;

Από οσο ξερω, πρεπει να εισαι τουλαχιστον ισος αν όχι ανωτερος καποιου για να τον κρινεις…

 

Επι του θεματος τωρα, θα ειχα να προτεινω,

για ακουστικα και delta:

Sonny Terry & Brownie McGhee,  Jerry Ricks, Blind Willie Mc Tell, David HoneyBoy Edwards, Hambone Willie Newburn, Black Ace, Mississippi Fred McDowell, Big Joe Williams, Son House (επειγοντως!!!), Robert Lockwood Jr., Big Maceo, Furry Lewis  αλλα και αλλοι πολλοι…

 

Για ηλεκτρικα και λιγο πιο κιθαριστικα, σχεδον οσοι εχουν ηδη προαναφερθει με ένα +1000 για τον Ronnie Earl

Και Kid Ramos, Ian Siegal, Otis Rush, Stan Webb, Michael Bloomfield, Matt “Guitar” Murphy, Lightnin’ Slim, Nick Curran(λιγο πιο jive), T-Bone Walker, Luther Allison, Climax Blues Band(τα 5 πρωτα), Red Devils και ένα καρο και ένα βυτιο ακομα…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εσυ καλα τα λες απλα δεν ειναι στο δικο μου γουστο και σε καποιους αλλους επισης,αυτο δε σημαινει οτι αποθαρινουμε καποιον να την ψαξει και να σχηματισει αποψη!αλημονο αν ηταν αυτη η γραμμη μας,και θελω να πιστευω οτι δεν πευτω εξω

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι στο δικο μου γουστο και σε καποιους αλλους επισης

 

δουλειες του οπως August κλπ εκεινης της περιοδου, ουτε στο δικο μου γουστο ειναι, ουτε καν τις εχω,

αλλα για οσον αφορα την αποθαρρυνση, δεν ξερω...  γι'αυτο σχολιασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ειδικα στα blues το' χει (ποιανου δεν αρεσει το unplugged?)

 

EMENA!  ;D

 

οσο αφορα τον Κλαφτον το μονο που του αναγνωριζω ειναι οτι εφερε το Κιθαριστικο Blues στην ευρωπη!(γιατι ο Alexis Korner ειχε δισκογραφια οταν ο Κλαφτον επαιζε το λιλι του  :P )

τον εσπρωξαν κ οι εταιριες γινανε τα κονε κ επαιξε κ με αλλους οκ.....

ασε που ενα κοματι δεν εχει γραψει ακομα κ το σουξε του με παρεα το γραψε....

ηταν κ κολοπαιδαρας! εχει κανει αρκετες φουστιτσες σε αλλα suport group ....

κ τελος θεωρω μεγαλη αδικια που ειναι γνωστος αυτος κ οχι κιθαριστες οπως Buchanan k Ronnie Earl!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα, εταιρειες δεν τον σπρωξανε παρα μονο οταν ειχε ηδη γινει γνωστος...

αλλα αν κατι ειναι χαλια, η ξενερωτο, οσο και να το σπρωξεις, δεν...   απλα δεν...

τωρα οτι εγινε αυτος ονομα και αλλοι οχι, τι να κανουμε?

 

τεσπαν, αλλο ειναι το θεμα του παιδιου νομιζω...

επισης καλο θα ηταν να βρει Alexis Korner(πως τον ξεχασα???) και μια που λεγαμε για clapton, το live του Sonny Boy Williamson με τους Yardbirds

και γενικα οτιδηποτε απο Sonny Boy

 

P.S.:εδω γραφανε στην Αγγλια συνθηματα τυπου "Clapton is GOD" και μετα ο ιδιος ειχε τον απολυτο κυνισμο να βγαλει δισκο οπου για εξωφυλλο

       ειχε ενα σκυλο  να κατουραει τοιχο που ειχαν γραψει αυτο το συνθημα...

      μεχρι και με Zappa επαιξε στο Lumpy Gravy, ελεος!!! ελεος!!! ΧΑΧΑΧΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O AndyC έχει δίκιο.

Εξάλλου κατ εμέ, ο Clapton δεν κρίνεται μόνο από την δισκογραφία του που στην οποία εν τέλει οι περισσότερες (παλιές) επιτυχίες του είναι δανεικές (JJ Cale, Marley, Dylan κλπ) αλλά από την επιρροή του αλλά και την συνεχή παρουσία του.

Αρέσει δεν αρέσει και καλώς κάνει όπως συμβαίνει σε κάθε (μεγάλο τουλάχιστον) καλλιτέχνη, ήταν, είναι και μάλλον θα είναι για αρκετό καιρό ακόμα εκεί, επιρρεαζόμενος και επιρρεάζων και να μας ψυχαγωγεί όσο μπορεί και θέλουμε.

 

Τώρα για το φόρουμ μας θα είναι ένα ακόμα τικ στην μακριά λίστα των αφορισμένων (Page, Clapton, Hendrix, Frusciante, Edge και πάει λέγοντας).  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O AndyC έχει δίκιο.

Εξάλλου κατ εμέ, ο Clapton δεν κρίνεται μόνο από την δισκογραφία του που στην οποία εν τέλει οι περισσότερες (παλιές) επιτυχίες του είναι δανεικές (JJ Cale, Marley, Dylan κλπ) αλλά από την επιρροή του αλλά και την συνεχή παρουσία του.

 

+11880

 

κι εγω δεν τρελαινομαι με τις μεταγενεστερες επιλογες του Ερικ, αλλα θεωρω μεγαλειωδεις τις ηχογραφησεις με Bluesbrakers και Cream κλπ.

Γενικως, δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε ιδιαιτερα η Strat εποχη του (αν και Stratακιας).

Ο Clapton μου αρεσει με Gibson.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Clapton μου αρεσει με Gibson.

Σε βλέπω αρκετά ώριμο πια να αποκτήσεις και εσύ τη δική σου Gibson...άντε με το καλό!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βλέπω αρκετά ώριμο πια να αποκτήσεις και εσύ τη δική σου Gibson...άντε με το καλό!

 

στη γωνια με περιμενες....  ;D

 

[glow=green,2,300]...i'll never turn to the dark side![/glow] 

 

...που ειπε και ο Luke Skywalker στον πατερα του Darth Vader, πετωντας επιδεικτικα το Light saber....   ;D  ;D  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου