Προς το περιεχόμενο

Blues δισκογραφία


BARoN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον σέβομαι απόλυτα τον Clapton.

Απλως λέω οτι η δική του μουσικη δεν είναι καθαρό blues.

Όχι οτι δεν ξερει να παίζει blues.

Γι'αυτό και τον συστήνω ανεπιφύλακτα...  ;)

 

Χμμμ ναι, ΕΓΩ λεω οτι δεν τον σεβομαι. Γι αυτο λεω οτι εχει παιξει με (ΠΟΛΥ) μεγαλους μουσικους, υπονοωντας οτι αυτος δεν ειναι και τοοοοσο μεγαλος.

Τον κατατασσω στην λιστα με τους υπερεκτιμημενους.

Οσο για το μπλουζ πιστευω οτι "εμαθε" ΑΦΟΥ εκανε πρωτα παρεα με τους μεγαλους του ειδους

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οσο για το μπλουζ πιστευω οτι "εμαθε" ΑΦΟΥ εκανε πρωτα παρεα με τους μεγαλους του ειδους

 

Δεν διαφωνώ, αλλά θέλω να επισημάνω ότι όταν είσαι μεταγενέστερος και λευκός, δεν μπορείς παρά να είσαι μαθητής των μαύρων bluesmen, και ο Clapton ήταν και πολύ καλός μαθητής, μάλιστα...

 

Όσο για τον Eric Johnson που αναφέρθηκε, ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ κιθαρίστας, αλλά δεν θα τον κατέτασα στα blues... ::) Απέχει αρκετά πιστεύω... Οι αρμονίες του είναι πολύ πιο σύνθετες και ο ήχος του πολύ πιο μοντέρνος... Γνώμη μου.

 

Και on topic, νομίζω ότι οι περισσότεροι έχουν ήδη προταθεί στον BARoN, και όταν ακούσεις αυτούς, σίγουρα θα έχεις ανακαλύψει πολλούς ακόμα... Απλά θέλω να αναφέρω τον Sunnyland Slim, ο οποίος παίζει πιάνο, και είναι ίσως ο μόνος πιανίστας που παίζει καθαρόαιμο blues, και οι δίσκοι του είναι από τα καλύτερα play-along... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://allotino.pblogs.gr/2008/06/ena-biblio-kai-ena-cd.html

 

Eγω εχω την παλια εκδοση (μονο το βιβλιο) αλλα δεν νομιζω να ειναι ασχημο και το cd.

Το βιβλιο ειναι βιβλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ, αλλά θέλω να επισημάνω ότι όταν είσαι μεταγενέστερος και λευκός, δεν μπορείς παρά να είσαι μαθητής των μαύρων bluesmen, και ο Clapton ήταν και πολύ καλός μαθητής, μάλιστα...

 

Όσο για τον Eric Johnson που αναφέρθηκε, ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ κιθαρίστας, αλλά δεν θα τον κατέτασα στα blues... ::) Απέχει αρκετά πιστεύω... Οι αρμονίες του είναι πολύ πιο σύνθετες και ο ήχος του πολύ πιο μοντέρνος... Γνώμη μου.

 

Και on topic, νομίζω ότι οι περισσότεροι έχουν ήδη προταθεί στον BARoN, και όταν ακούσεις αυτούς, σίγουρα θα έχεις ανακαλύψει πολλούς ακόμα... Απλά θέλω να αναφέρω τον Sunnyland Slim, ο οποίος παίζει πιάνο, και είναι ίσως ο μόνος πιανίστας που παίζει καθαρόαιμο blues, και οι δίσκοι του είναι από τα καλύτερα play-along... ;D

 

πολυ παλιατζουρα ρε κόλτουρε με εφυγε το αυτι απ την αυτοδιδαξια.Καλη φαση βραδιατικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και on topic, νομίζω ότι οι περισσότεροι έχουν ήδη προταθεί στον BARoN, και όταν ακούσεις αυτούς, σίγουρα θα έχεις ανακαλύψει πολλούς ακόμα... Απλά θέλω να αναφέρω τον Sunnyland Slim, ο οποίος παίζει πιάνο, και είναι ίσως ο μόνος πιανίστας που παίζει καθαρόαιμο blues, και οι δίσκοι του είναι από τα καλύτερα play-along... ;D

 

ρε θα κατεβει ο Memphis slim κ θα σου πεταξει καμια τυροπιτα που τον ξεχασες! ;D

που ειναι απο τους πιο γνωστους κ επιδραστηκους ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟΥΣ blues πιανιστες!

 

+2112 στον Playloud οτι λεει για τον Ταχαμεταλομπλουζιστα(aka Moore) αλλα κ τον Κλαφτον

 

περα απο ολα αυτα που σου εχουν προτινει τα παιδια ακου κ

Roy Buchanan

Johnny Wiinter

Rory Gallagher (Live in Europe)

Canned Heat

Coco Montoya

Jimmy Thackery

Savoy Brown

Ronnie Earl

Walter Trout

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε θα κατεβει ο Memphis slim κ θα σου πεταξει καμια τυροπιτα που τον ξεχασες! ;D

που ειναι απο τους πιο γνωστους κ επιδραστηκους ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟΥΣ blues πιανιστες!

 

Ε, νταξ τώρα... Έπρεπε να πω Slim, γενικότερα... ;D

 

+1 για Ronnie Earl, τον γουστάρω πολύ...

 

Τριγγόπουλο, γούσταρες, ε; Κανονικά εσένα δεν έπρεπε να σε κάνω παρέα, γιατί βρωμάνε οι πενιές σου τζατζίκι, αλλά τε-σπα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ ναι, ΕΓΩ λεω οτι δεν τον σεβομαι. Γι αυτο λεω οτι εχει παιξει με (ΠΟΛΥ) μεγαλους μουσικους, υπονοωντας οτι αυτος δεν ειναι και τοοοοσο μεγαλος.

Τον κατατασσω στην λιστα με τους υπερεκτιμημενους.

Οσο για το μπλουζ πιστευω οτι "εμαθε" ΑΦΟΥ εκανε πρωτα παρεα με τους μεγαλους του ειδους

 

+1 ποπο και εγω δεν τον γουσταρω καθολου και αυτο βγαινει αυθορμητα απο παντα,νομιζω ειναι ο πολυ αχρομος-αοσμος των blues αν εναι κιολας και το layla επρεπε να το δωσει στον rory  ;D ;D

 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ ναι, ΕΓΩ λεω οτι δεν τον σεβομαι. Γι αυτο λεω οτι εχει παιξει με (ΠΟΛΥ) μεγαλους μουσικους, υπονοωντας οτι αυτος δεν ειναι και τοοοοσο μεγαλος.

Τον κατατασσω στην λιστα με τους υπερεκτιμημενους.

Οσο για το μπλουζ πιστευω οτι "εμαθε" ΑΦΟΥ εκανε πρωτα παρεα με τους μεγαλους του ειδους

 

Παιδιά σιγά σιγά. Με μέτρο. Οπως λέει και ο SF τον Clapton ως θεσμό τον έχει κρίνει ήδη η ιστορία. Εμείς απλώς κουβεντούλα κάνουμε έτσι; Πείτε τον κουλό, πείτε τον χλε χλε και λοιπά. Αλλά βρίσκεται εκεί, κοντά 5 δεκαετίες, παίζοντας τα blues (ναι, τα blues). Με μεγάλους που θα βλέπουμε μόνο σε εξώφυλλα. Οντας η έμπνευση για πολλά λευκά αγοράκια με ακμή που ξαφνικά απέκτησαν την εντύπωση ότι μπορούν να παίξουν μπλούζ.

 

Στα καινούρια ονόματα, να προσθέσουμε οπωσδήποτε Bonamassa, Albert Cummings (αν και ξεπατικώνει SRV), Tab Benoit και τον σχωρεμένο Sean Costello

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 ποπο και εγω δεν τον γουσταρω καθολου και αυτο βγαινει αυθορμητα απο παντα,νομιζω ειναι ο πολυ αχρομος-αοσμος των blues αν εναι κιολας και το layla επρεπε να το δωσει στον rory  ;D ;D

 

 

Δεν πειραζει, ηταν διπλα του ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ Duane που κανει για 10 απο τους υπολοιπους

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει ο Clapton να εχει βγαλει καποιες μαπα δουλειες

ομως πιστευω οτι αξιζει να βρισκεται κι' αυτος στους

"μεγαλους" κιθαριστες (δεν θα τον καταταξω εγω  ;D)

και ειδικα στα blues το' χει (ποιανου δεν αρεσει το unplugged?)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου