Προς το περιεχόμενο

100 χρονια απο τη γεννηση του Ακιρα Κουροσαβα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Άπαιχτο… Μια από τις πιο cult σκηνές του ιαπωνικού κινηματογράφου. Εύγε Jase… Για την ιστορία ναι μεν παίζει ο τεράστιος Kitano, αλλά η σκηνοθεσία είναι του Kinji Fukasaku. Βέβαια το ΙΙ ήταν απίστευτη μάπα…

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οχι.

 

Δυστυχώς,πιστεύω πως είναι παρεξηγημένες,από την άποψη πως διάφοροι δήθεν "δημιουργοι" κοροϊδεύουν την αργή εξέλιξη των ταινιών του Αγγελόπουλου.Ωστόσο,σκηνές,όπως αυτή με τον Κατράκη και τον Παπαγιανόπουλο,που συναντιούνται στο χωριο και λέει ο πρώτος "Δε φταιμε εμείς.Άλλοι μας έβαλαν" μόνο ανατριχίλα μου φέρνουν

http://www.imdb.com/title/tt0088241/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χμμμ… έχοντας παρακολουθήσει αρκετές ταινίες του Αγγελόπουλου, θα πω ότι δεν είμαι fan. Δεν είναι μόνο το «αργό» της υπόθεσης, είναι το «κουραστικό» των απίστευτων συμβολισμών του- που ενίοτε καταντούσαν ακατάληπτοι- παραπέμπω στις ταινίες της πρώιμης εποχής του, π.χ Μεγαλέξανδρος. Και άλλοι σκηνοθέτες το πήγαιναν… αργά, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν παρουσίασαν αριστουργήματα. Για παράδειγμα ο Μπεργκμαν ή ο πολύ αγαπημένος μου Άιζενστάιν δεν είναι αυτό που θα τους έλεγες.. action movie, αλλά ποτέ δεν βαρέθηκα παρακολουθώντας ταινίες τους- σε αντίθεση με τον Αγγελόπουλο που υπήρξαν φορές που «ζορίστηκα»- κυρίως με την φιλμογραφία του της πρώτης περιόδου. Βεβαίως αυτή είναι η υποκειμενική μου άποψη.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς,πιστεύω πως είναι παρεξηγημένες,από την άποψη πως διάφοροι δήθεν "δημιουργοι" κοροϊδεύουν την αργή εξέλιξη των ταινιών του Αγγελόπουλου.Ωστόσο,σκηνές,όπως αυτή με τον Κατράκη και τον Παπαγιανόπουλο,που συναντιούνται στο χωριο και λέει ο πρώτος "Δε φταιμε εμείς.Άλλοι μας έβαλαν" μόνο ανατριχίλα μου φέρνουν

http://www.imdb.com/title/tt0088241/

 

Μα το προβλημα με τις ταινιες του δεν ειναι η αργη τους εξελιξη. Δεν υπηρχε περιπτωση ας πουμε να πω τπτ για το εργο του Ταρκοφσκι, που πραγματικα διαστελλει τον χρονο. Ο Αγγελοπουλος ομως εχει 2 αντε 3 το πολυ καλες ταινιες κι απο κει και περα απλα σπαταλαει το χρονο μας. Just because he can. Και φροντισε να ξεκανει και εναν απο τους σπουδαιοτερους Ελληνες Ηθοποιους, φυσικα αναφερομαι στον Κατρακη.

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παράδειγμα ο πολύ αγαπημένος μου Άιζενστάιν δεν είναι αυτό που θα τους έλεγες.. action movie

 

Θα μας τρελλάνεις βρε Terry ;

Ποτέμκιν, Νιέφσκι, Ιβάν ..........  ;)

Δεν ήταν Χάρολντ Λόϋντ αλλά αργές δεν ήταν.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα μας τρελλάνεις βρε Terry ;

Ποτέμκιν, Νιέφσκι, Ιβάν ..........  ;)

Δεν ήταν Χάρολντ Λόϋντ αλλά αργές δεν ήταν.

Αλέξανδρος Νιέφσκι… η λατρεμένη μου! Βρε Κώστα ΟΚ είχαν κάποια «δράση», αλλά δεν ήταν και ο ορισμός της «καταιγιστικής». Ναι το Ποτέμκιν ήταν πιο… ζωηρό αλλά μην το πούμε και action movie… O «σκοτεινός» και «εσωστρεφής» Ιβάν ο Τρομερός… ε μόνο γρήγορο δεν μπορείς να τον πεις. Σκέτο… doom metal… 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε πρόβλημα με το Doom φίλος ;  >:(

 

Και μένα το Νιέφσκι  :)........... σχολή.-

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εχουμε πρόβλημα με το Doom φίλος ;  >:(

 

Και μένα το Νιέφσκι  :)........... σχολή.-

Κανένα, ήταν από τα πολύ αγαπημένα μου PC games!

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

By the way,ο Κουροσάβα είχε σε τεράστια εκτίμηση τον Αγγελόπουλο..Μήπως και οι ταινίες του δεύτερου είναι παρεξηγημένες στις μέρες μας,που επικρατεί η ιδεολογία του fast food και του εύπεπτου,γενικότερα?

 

οχι απλα ο Κουροσάβα ειχε περασει μαι περιοδο ΤΕΡΑΤΟΦΙΛΙΑΣ,μετα το ξεπερασε.... ;D

 

ας μη ευτελισουμε το θεμα συγκρινοντας εναν τυπικο κρατικοδιαιτο μεταπολιτευτικο σκηνοθετη με εναν απο τους μεγαλυτερους σκηνοθετες που γεννηθηκαν ποτε....  ;)

 

 

Αυτό που πάντα θαύμαζα στον Κουροσάβα- σε ταινίες στυλ Yojimbo- είναι αυτή η γουέστερν αισθητική του αλά ιαπωνικά, που μου θύμιζε Τζον Φορντ στα καλύτερα του…

 

στις action movies του ναι,αλλα ειναι λιγες σε σχεση με το συνολο του εργου του

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ποιος Κουροσάβα… μου λέτε τώρα: Πρέκας στο ALTER, πάνελ με νομάρχη Πανίκα. Αυτός είναι σουρεαλιστικός… κινηματογράφος! Και για να μην είμαι off topic κάτι ανάμεσα σε Zatoichi και Ichi The Killer

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου