Προς το περιεχόμενο

Τελικά υπάρχει ελληνική μουσική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.youtube.com/watch?v=3Bx_h9oRY-s

 

γιατι μετα λεμε οτι δεν υπαρχει ελληνικη μουσικη?? καλυτερο ειναι το σολο του crazy train?? το παιζει αυτο το σολο το κινεζακι?? εγω λεω πως υπαρχει ελληνικη μουσικη και ειναι κλασσης ανωτερη απο την ξενη (μαλαμας, παπακωνσταντινου,τρυπες, κατσιμιχες, ο λακης, και ποοοοολλοι πολλοι αλλοι!!)

 

μπαι δε γουει ειναι σωστη η κατηγορια ετσι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω λεω πως υπαρχει ελληνικη μουσικη και ειναι κλασσης ανωτερη απο την ξενη

 

εντάξει μην τα ισοπεδώνουμε όλα!Η μουσική είναι είναι μία παγκόσμια οντότητα,τα μυαλά είναι αυτά που αλλάζουν και δημιουργούν τα κόμπλεξ κατωτερότητας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει μην τα ισοπεδώνουμε όλα!Η μουσική είναι είναι μία παγκόσμια οντότητα,τα μυαλά είναι αυτά που αλλάζουν και δημιουργούν τα κόμπλεξ κατωτερότητας!

 

δικιο εχεις γινομαι απολυτος... απλα βαρεθηκα να ακουω οτι ΔΕΝ υπαρχει ελληνικη μουσικη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κ εγώ εκνευρίζομαι οταν το ακουω αυτό!Είμαστε γκρινιάρικος λαός!Ε αυτό γίνεται γιατί έχουμε μάθει να τα βάζουμε όλα στο ίδιο σακούλι!Η ελλάδα έχει χάλια δρόμους , η ελλάδα έχει χάλια υπηρεσίες κλπ κλπ οπότε η λογική λέει πως και η μουσική θα είναι χάλια!Ευτυχώς υπάρχουν έλληνες μουσικοί που δεν το πιστεύουν αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(μαλαμας, παπακωνσταντινου,τρυπες, κατσιμιχες, ο λακης, και ποοοοολλοι πολλοι αλλοι!!)

 

Ολοι αυτοι ειναι ανω των 40+ και εχουν κανει τον κυκλο τους.

Δεν γινεται βλεπεις, να ανατρεχεις παντα στην κληρονομια σου.

Καλη μουσικη (και μουσικοι) στην ελλαδα υπαρχει αλλα ολα αυτα τα σκατα που την περιτριγυριζουν την πνιγουν.

Δεν ειναι τυχαιο που απο τις καινουργιες γενιες δεν εχουμε γνωρισει τραγουδιστες της ταξης μεγεθους του Μητροπανου, του Καζαντζιδη, συνθετες αναλογους του Χατζηδακι και του Χιωτη, μπαντες οπως τα Σπαθια και τις Τρυπες. Εγω πιστευω οτι υπαρχουν, αλλα που ειναι;  ;)

 

Η διασκευη του Πουλικακου ειναι ανατριχιαστικη!  :o

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω οτι υπαρχουν, αλλα που ειναι;  ;)

 

Είναι πολλοί.

Τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότερα συγκροτήματα με αξιοπρεπέστατο υλικό

κάνουν δίσκους και εμφανίσεις.

 

Σε παραπέμπτω στις εκδηλώσεις του Ιανού(Πρώτος Ήχος), κάθε τελευταία Παρασκευή του μήνα.

 

Επίσης ανοίγουν όλο και περισσότεροι χώροι τις πόρτες τους για να υποδεχθούν αυτή τη σκηνή(π.χ. Σταυρός του Νότου, Bios κτλ.)

 

Βέβαια το ζήτημα είναι ότι ο κόσμος αντιδρά αργά και μουδιασμένα σε όλα αυτά τα νέα δεδομένα. Πάντα έτσι δεν ήταν όμως?

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δε νομιζω οτι η διασκευη του Πουλικακου ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα της ελληνικης μουσικης (ανατριχιασα λιγο να πω την αληθεια)και βεβαια υπαρχει ελληνικη

μουσικη και μουσικοι και συνθετες.

Αν ομως θελουμε να μιλαμε για ΕΛΛΗΝΙΚΗ μουσικη,εκτος των παλαιων μεγαλων μορφων του στυλ Χατζηδακη,Χιωτη,Ζαμπετα κτλ καλυτερα να παμε καμια εκδρομη

σε κανα χωριο της Ηπειρου να ακουσουμε ατοφιο,ανοθευτο ελληνικο κλαρινο.

Αυτο ειναι ελληνικη μουσικη και δεξιοτεχνια οπως και παραδοση.

Τ αλλα ειναι αμερικανοευρωπαικες επιρροες που μας αρεσουν γιατι...μας αρεσουν

και πρωτος εγω φυσικα...

Οσο αφορα την ελληνικη μουσικη με τον τροπο που τον εννοει α αρχικος ποστερ

υπαρχει κριση...

Θα βγουμε κι απαυτην...τωρα που θα μπουμε στο διεθνες νομισματικο ταμειο και

θα πεσουν επιχορηγησεις για παραστασεις,συναυλιες ωστε να μασησουν καποιοι,

και να μας πεισουν οτι κατι γινεται...

Προς το παρον,ελληνικη μουσικη ειναι ο αγνος μουσικος που παιζει για την παρτη του

με τα φιλαρακια του χωρις βλεψεις και ματαιοδοξια.Ο,τι και να παιζει...

Αρα μαλλον υπαρχει πολλη ελληνικη μουσικη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι αυτοι ειναι ανω των 40+ και εχουν κανει τον κυκλο τους.

Δεν γινεται βλεπεις, να ανατρεχεις παντα στην κληρονομια σου.

Καλη μουσικη (και μουσικοι) στην ελλαδα υπαρχει αλλα ολα αυτα τα σκατα που την περιτριγυριζουν την πνιγουν.

Δεν ειναι τυχαιο που απο τις καινουργιες γενιες δεν εχουμε γνωρισει τραγουδιστες της ταξης μεγεθους του Μητροπανου, του Καζαντζιδη, συνθετες αναλογους του Χατζηδακι και του Χιωτη, μπαντες οπως τα Σπαθια και τις Τρυπες. Εγω πιστευω οτι υπαρχουν, αλλα που ειναι;  ;)

 

+1

 

ibanezas470 μιλάς συγκεκριμένα για ελληνικό είδος μουσικής ή για μουσική απο Έλληνες γενικά?

Πρόσφατα άκουσα λίγο μια μπάντα που λέγεται Night on Earth και πιστεύω οτι παίζουν πολύ αξιόλογη μουσική.

 

Πάντως έχω παρατηρήσει οτι η pop της εποχής έχει καταντήσει μουσική "μιας χρήσης".

Δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν πάντα ήταν έτσι..

Αν και μου φαίνεται λογικό.Απο τη στιγμή που η μουσική δεν είναι απο τα βασικά μαθήματα στο σχολείο πως να μπορει να κρίνει ο κόσμος αν αυτό που ακούει έχει κάποιο νόημα.

Greg Howe scares me..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολλοί.

Τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότερα συγκροτήματα με αξιοπρεπέστατο υλικό

κάνουν δίσκους και εμφανίσεις.

 

Σε παραπέμπτω στις εκδηλώσεις του Ιανού(Πρώτος Ήχος), κάθε τελευταία Παρασκευή του μήνα.

 

Επίσης ανοίγουν όλο και περισσότεροι χώροι τις πόρτες τους για να υποδεχθούν αυτή τη σκηνή(π.χ. Σταυρός του Νότου, Bios κτλ.)

 

Βέβαια το ζήτημα είναι ότι ο κόσμος αντιδρά αργά και μουδιασμένα σε όλα αυτά τα νέα δεδομένα. Πάντα έτσι δεν ήταν όμως?

 

 

Μαζι σου, αλλα κακα τα ψεμματα δεν εχω ακουσει πρωτο δισκο απο νεα μπαντα εφαμιλλο του "Ξεσαλλονικη" των Σπαθιων.

 

Αν ομως θελουμε να μιλαμε για ΕΛΛΗΝΙΚΗ μουσικη,εκτος των παλαιων μεγαλων μορφων του στυλ Χατζηδακη,Χιωτη,Ζαμπετα κτλ καλυτερα να παμε καμια εκδρομη

σε κανα χωριο της Ηπειρου να ακουσουμε ατοφιο,ανοθευτο ελληνικο κλαρινο.

Αυτο ειναι ελληνικη μουσικη και δεξιοτεχνια οπως και παραδοση.

 

Αμα χρειαζεται να παιρνουμε τα βουνα για να ακουσουμε καλη μουσικη, κλαφτα...

 

Προς το παρον,ελληνικη μουσικη ειναι ο αγνος μουσικος που παιζει για την παρτη του

με τα φιλαρακια του χωρις βλεψεις και ματαιοδοξια.Ο,τι και να παιζει...

Αρα μαλλον υπαρχει πολλη ελληνικη μουσικη...

 

Το οτι μπορει να υπαρχουν χιλιαδες μουσικαρες στα σπιτια τους και να μοιραζονται την μουσικη με τους φιλους τους δεν μου λεει κατι. Η μουσικη ειναι κατι το απτο (οσο οξυμωρο και αν ακουγεται), δεν την ακους, δεν υπαρχει....

  Σκεψου να συνεβαινε το ιδιο και με τον ξυλουρη, τον χιωτη, τον χατζηδακι, τον παυλιδη, τον αγγελακα, τον gilmour, τον metheny, τον bach.....  ;)

 

 

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα χρειαζεται να παιρνουμε τα βουνα για να ακουσουμε καλη μουσικη, κλαφτα...

 

Ειπα ν ακουσεις ΕΛΛΗΝΙΚΗ μουσικη...γι αυτο...ναι,κλαφτα...

 

 

Το οτι μπορει να υπαρχουν χιλιαδες μουσικαρες στα σπιτια τους και να μοιραζονται την μουσικη με τους φιλους τους δεν μου λεει κατι. Η μουσικη ειναι κατι το απτο (οσο οξυμωρο και αν ακουγεται), δεν την ακους, δεν υπαρχει....

   Σκεψου να συνεβαινε το ιδιο και με τον ξυλουρη, τον χιωτη, τον χατζηδακι, τον παυλιδη, τον αγγελακα, τον gilmour, τον metheny, τον bach.....  ;)

 

Και τοτε,μουσικαραδες παιζανε σπιτι τους,με πολυ λιγοτερη τεχνολογια να προωθησουν τη μουσικη τους απ οτι σημερα και δεν τους μαθαμε ποτε.

Μουσικη δεν ειναι μονο ο,τι παιζει σε συναυλια 100 ατομων και πανω...

Και...συγνωμη κιολας,αλλα...χατζηδακι-παυλιδη-αγγελακα-gilmour ???

E οχι δα...

Δεν εχω τιποτα με τους ανθρωπους στα κοκκινα αλλα...

Τελοσπαντων,αποψεις ειναι αυτες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου