Προς το περιεχόμενο

Τελικά υπάρχει ελληνική μουσική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω:

1. Τι πρέπει να χαρακτηρίζει μια σύνθεση/ενορχήστρωση/εκτέλεση ώστε να μπορεί να θεωρηθεί "Ελληνική"?

 

Στιχουργικα η γλωσσα,συνθετικα η στοιχειωδης υπαρξη μουσικης παραδοσης και απ αυτην υπαρχει σε καθε γωνια της χωρας.

 

 

2. το "κλασσης ανώτερη"(sic)?

 

Δεν οριζεται,εδω μιλαμε για την ''ελληνικη'' οχι την sic(που δεν οριζεται...)

 

3. Τι σημασία έχει τελικά να χαρακτηριστεί ένα "μουσικό προϊόν" ελληνικό?

 

Aν ειναι να χαρακτηριστει για την κουβεντα,καμμια.

Αν ειναι να μας θυμιζει τι μουσικη παιζαν και ακουγαν οι παππουδες μας,μεγαλη.

 

4. Τι σημασία έχει να εντοπιστούν 5, 10, 50 άνθρωποι ελληνικής ιθαγένειας που να έχουν γούστο και φαντασία και να ασχολούνται με τη μουσική όταν η συντριπτική πλειοψηφία των συμπατριωτών μας ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ μουσική?

 

Δεν ακουει μουσικη?Και βεβαια ακουει.Το τί ακουει ειναι αλλο θεμα.

 

Όταν διαπιστώσετε ότι δεν υπάρχουν σοβαρές απαντήσεις στα παραπάνω, θα καταλάβετε γιατί το παρόν θέμα είναι καταδικασμένο να φλερτάρει με την ανοησία. (Χωρίς αυτό να σημαίνει κατ ανάγκη ότι οι συμμετέχοντες είναι ανόητοι ή δεν έχουν άποψη.)

 

Απαντησεις υπαρχουν οπως και ανοησια...

 

+12345687 ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν νομίζω πως μπορεί να αντέξει σε σοβαρή κριτική ο ισχυρισμός που λέει πως "ελληνικό είναι αυτό που έχει ελληνικούς στίχους"..

 

Μοναδικό κριτήριο θα έπρεπε να είναι η καταγωγή ή ο τόπος διαμονής των μουσικών. Όλα τα άλλα δεν είναι τόσο ασφαλή..

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πως μπορεί να αντέξει σε σοβαρή κριτική ο ισχυρισμός που λέει πως "ελληνικό είναι αυτό που έχει ελληνικούς στίχους"..

 

Μοναδικό κριτήριο θα έπρεπε να είναι η καταγωγή ή ο τόπος διαμονής των μουσικών. Όλα τα άλλα δεν είναι τόσο ασφαλή..

 

Δηλαδη εγω που μαιμουδιζω αμερικανικο hard rock με αγγλικο στιχο,παραγω ελληνικη μουσικη επειδη ειμαι Ελληνας  ???

Δε νομιζω...

Απλα ειμαι μουσικος.

Η γλωσσα ειναι η ειδοποιος διαφορα και δινει ταυτοτητα στη μουσικη καθε χωρας στον κοσμο.Αλλα οχι ΜΟΝΟ η γλωσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως παράγεις ελληνική μουσική.

 

Ό,τι κι αν παρήγαγες θα ήταν ελληνικό, απ'τη στιγμή που διαμένεις σε αυτή τη χώρα.

 

Αν π.χ. ήσουν υποδηματοποιός και τα παπούτσια που έφτιαχνες έμοιαζαν με ιταλικά, θα σταματούσες να είσαι Έλληνας?

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω:

1. Τι πρέπει να χαρακτηρίζει μια σύνθεση/ενορχήστρωση/εκτέλεση ώστε να μπορεί να θεωρηθεί "Ελληνική"?

2. Πως ορίζεται το "κλασσης ανώτερη"(sic)?

3. Τι σημασία έχει τελικά να χαρακτηριστεί ένα "μουσικό προϊόν" ελληνικό?

4. Τι σημασία έχει να εντοπιστούν 5, 10, 50 άνθρωποι ελληνικής ιθαγένειας που να έχουν γούστο και φαντασία και να ασχολούνται με τη μουσική όταν η συντριπτική πλειοψηφία των συμπατριωτών μας ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ μουσική?

 

Όταν διαπιστώσετε ότι δεν υπάρχουν σοβαρές απαντήσεις στα παραπάνω, θα καταλάβετε γιατί το παρόν θέμα είναι καταδικασμένο να φλερτάρει με την ανοησία. (Χωρίς αυτό να σημαίνει κατ ανάγκη ότι οι συμμετέχοντες είναι ανόητοι ή δεν έχουν άποψη.)

 

 

απάντηση:

1. μία σύνθεση μπορεί λοιπόν να θεωρηθεί ελληνική από τον στίχο της -στην ελληνική γλώσσα δηλαδή- , από την ενορχήστρωση μέσα στην οποία στοιχεία της μελωδίας θα "πατούν" σε δρόμους που έχουμε χρόνια και χρόνια "συμφωνήσει" εμείς και οι άλλοι πως είναι "ελληνικοί"-ανατολικοί, και τέλος από την εκτέλεση αφού θα συμμετέχουν έλληνες μουσικοί.

2. όντως το ανώτερη είναι λίγο καρατζαφέρικο, αλλά μάλλον διαπνέεται από το κλίμα ηττοπάθειας που διακατέχει πολλούς έλληνες παραγωγούς και άλλους ασχολούμενους περί την μουσική. εγώ θα το έθετα με τον όρο εφάμιλλο μιας και ακούγοντας ελληνικά "πράγματα" βρίσκω πολλές συγγένειες τόσο σε επίπεδο παραγωγής όσο και ποιότητας.

3. η σημασία του να χαρακτησριστεί ένα προϊόν ελληνικό έχει τόση σημασία οση σημασία έχει για τους αυστραλούς ή  τους σουηδούς να χαρακτηριστεί σουηδικό ή αυστραλιανό αντίστοιχα. γι' αυτούς απ' ότι τυχαίνει να ξέρω έχει τεράστια σημασία. μιας και είναι εξαγώγιμο προϊόν. δεν καταλαβαίνω γιατί να μην είναι και για εμάς. μπορώ να αναφέρω τουλάχιστον 4 παραγωγές μέσα στο 2010 που κάλλιστα μπορούν να βγούν προς τα έξω και άρα καλό θα ήταν να έχουν όνομα προέλευσης για τεκμηρίωση μελλοντικής συνέχειας. (κοινώς δεδικασμένου).

4. αυτό το ερώτημα μάλλον δεν μπορώ να το απαντήσω γιατί δεν καταλαβαίνω τί θέλεις να πεις.

 

άρα το θέμα θα φλερτάρει με την ανοησία μόνο αν το προσεγγίσουμε ανόητα. κατά τα άλλα τόπος εναπόθεσης εύλογων επιχειρημάτων υπάρχει... κατά τη γνώμη μου. βέβαια με τα καζαντζιδιδάκια και τα ξυλινοσπαθάκια-ποιητάκια εκατέρωθεν  σα μέτρο σύγκρισης και  σαν ευαγγέλιο της ελληνικής μουσικής εύκολα το θέμα πάει κατά ποστράφει... που λέμε και στον τόπο μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως παράγεις ελληνική μουσική.

 

Ό,τι κι αν παρήγαγες θα ήταν ελληνικό, απ'τη στιγμή που διαμένεις σε αυτή τη χώρα.

 

Αν π.χ. ήσουν υποδηματοποιός και τα παπούτσια που έφτιαχνες έμοιαζαν με ιταλικά, θα σταματούσες να είσαι Έλληνας?

 

 

Μα ουτε τωρα επαψα να ειμαι Ελληνας.

Αν ημουν υποδηματοποιος θα επρεπε να φτιαχνω μετεξελιγμενα τσαρουχια για να λεω οτι παραγω ελληνικο παπουτσι.

Δεν μιλαμε για την χωρα παραγωγης (πχ adidas made in vietnam)

Mιλαμε για το ενδημικο προιον(που βγαινει μονο σε ενα συγκεκριμενο τοπο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ουτε τωρα επαψα να ειμαι Ελληνας.

Αν ημουν υποδηματοποιος θα επρεπε να φτιαχνω μετεξελιγμενα τσαρουχια για να λεω οτι παραγω ελληνικο παπουτσι.

Δεν μιλαμε για την χωρα παραγωγης (πχ adidas made in vietnam)

Mιλαμε για το ενδημικο προιον(που βγαινει μονο σε ενα συγκεκριμενο τοπο)

 

Σε αυτο συμφωνω.. δηλαδη ακουω SVR παιζω blues οποτε παρολο που μενω στην ελλαδα δεν παιζω ελληνικη μουσικη.. το τραγουδι οντως δεν ειναι ενδεικτικο.. απλα με ανατριχιασε πολυ.. πριν μια βδομαδα ας πουμε ακουγα αυτο

 

 

αλλα οσο μεγαλωνω (καλα ειμαι πολυ μικρος ακομα, τωρα τελειωνω το λυκειο) μουσικες που με αγκιζαν οπως metallica και sabbath βλεπω οτι ειναι αδειες και προτιμω blues, jazz, εντεχνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς λοιπόν επειδή δεν υπάρχει σήμερα ένα προιόν που θα μπορούσε να έχει αποκλειστικά δικαίωμα χρήσης της μιας ή της άλλης παράδοσης(βλ. μπλουζ, τζαζ κτλ.) έχουμε προ πολλού σταματήσει να αναζητούμε την (εθνική) ταυτότητα του δημιουργού στα πολιτισμικά στοιχεία του προιόντος.

 

Αναζητώντας ασφαλή κριτήρια σήμερα, δεν μπορούμε παρά να αναφερθούμε στην πολιτική, κοσμική ταυτότητα του ανθρώπου που προέρχεται από το κράτος στο οποίο διαμένει. Όσο νομικό κι αν ακούγεται αυτό, ανταποκρίνεται καλύτερα στην πραγματικότητα σε σχέση με άλλες πολιτισμικές ή εθνικές προσεγγίσεις.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμαν αυτος ο χατζιδακις.ειναι μεν τεραστιο κεφαλαιο τεραστιο αλλα εχει γινει η παντιερα των ψευτοκουλτουριαρηδων

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να μου το εξηγησεις?? ισως να μην ειμαι και ο πιο κουλτουριαρης τυπος, αλλο αυτο με αγγιζει και πιστεω οτι εχει το κατι που σε κανει να πεις οτι ειναι αριστουργημα.. οσο για το προηγουμενο ποστ εκει που ηθελα να καταληξω ειναι πως επειδη ειναι διασκευη ενος ελληνικου κομματιου τοτε μπορει να θεωρηθει ελληνικο (για μενα) ενο το how i remember you της πρωτοψαλτη δεν ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου