Προς το περιεχόμενο

Τελικά υπάρχει ελληνική μουσική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

   Σκεψου να συνεβαινε το ιδιο και με τον ξυλουρη, τον χιωτη, τον χατζηδακι, τον παυλιδη, τον αγγελακα, τον gilmour, τον metheny, τον bach.....  ;)

 

 

 

χαχα.. ;D ωραιος ;D ;D ;D

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μουσικη δεν ειναι μονο ο,τι παιζει σε συναυλια 100 ατομων και πανω...

 

Ουτε και κατι το οικογενειακο.. ;)

Εφοσον μοιραζεσαι την μουσικη σου, οσο περισσοτερους αγγιζει, τοσο το καλυτερο.  :)

 

Οσο για τον Παυλιδη και τον Αγγελακα τι να πω, περαν του οτι τους θεωρω την αρχη και το τελος του ελληνικου ροκ (και οχι μονο), ειναι ποιητες, αλλα οπως ειπες γουστα ειναι αυτα..

 

Παντως κρινοντας απο τις θεσεις σου, σου αρεσει η ελληνικη μουσικη, κρινοντας απο το νικ σου, σου αρεσει η ροκ, οποτε ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να μην εκτιμας ειδικα αυτους τους δυο.  ;D

 

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπε κανείς ότι δεν υπάρχει ελληνική μουσική... Δεν χωράει αμφιβολία! Ελληνική μουσική υπάρχει από ποοοοοοοολύ παλιά...

 

Τώρα αν εννοείς γενικά Έλληνες που παίζουν μουσική και απ' αυτούς υπάρχουν πολλοί, αλλά μάλλον τους τρώει η μαρμάγκα...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω τιποτα με τους ανθρωπους στα κοκκινα αλλα...

Τελοσπαντων,αποψεις ειναι αυτες.

 

Μή σου κάνει εντύπωση. Εδώ λυπούμαστε που "δεν υπάρχει ελληνική μουσική" και τα κριτήρια που θέτουμε είναι... τα Ξύλινα Σπαθιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ο τίτλος του θρεντ θα έπρεπε να είναι "τελικά υπάρχει εξέλιξη στην ελληνική μουσική"; Γιατί λίγο το έχουμε μπερδέψει το θέμα...

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...εγω λεω πως υπαρχει ελληνικη μουσικη και ειναι κλασσης ανωτερη απο την ξενη (μαλαμας, παπακωνσταντινου,τρυπες, κατσιμιχες, ο λακης, και ποοοοολλοι πολλοι αλλοι!!)

...

 

Εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω:

1. Τι πρέπει να χαρακτηρίζει μια σύνθεση/ενορχήστρωση/εκτέλεση ώστε να μπορεί να θεωρηθεί "Ελληνική"?

2. Πως ορίζεται το "κλασσης ανώτερη"(sic)?

3. Τι σημασία έχει τελικά να χαρακτηριστεί ένα "μουσικό προϊόν" ελληνικό?

4. Τι σημασία έχει να εντοπιστούν 5, 10, 50 άνθρωποι ελληνικής ιθαγένειας που να έχουν γούστο και φαντασία και να ασχολούνται με τη μουσική όταν η συντριπτική πλειοψηφία των συμπατριωτών μας ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ μουσική?

 

Όταν διαπιστώσετε ότι δεν υπάρχουν σοβαρές απαντήσεις στα παραπάνω, θα καταλάβετε γιατί το παρόν θέμα είναι καταδικασμένο να φλερτάρει με την ανοησία. (Χωρίς αυτό να σημαίνει κατ ανάγκη ότι οι συμμετέχοντες είναι ανόητοι ή δεν έχουν άποψη.)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλαμας, παπακωνσταντινου,τρυπες, κατσιμιχες, ο λακης,

 

αν θεωρεις τους παραπανω το..απαυγασμα της ελληνικης μουσικης θα σου προτεινα να ψαξεις...λιιιιγο ακομα παραπανω το παρελθον της,το παρον της & το μελλον της για να μη κανεις τοσο αφελεις ερωτησεις του τυπου

" Τελικά υπάρχει ελληνική μουσική;" :)

 

Α,και ακου και το πραγματικο ΥΠΑΡΧΩ γιατι αυτο που λινκαρες ειναι ελαφρως.....καπως

 

 

οντως τετοια ΘΗΡΙΑ μουσικους οπως αυτους που παιζουν στο βιντεο αυτο πολυ δυσκολα θα βρεις εκτος Ελλαδος ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζι σου, αλλα κακα τα ψεμματα δεν εχω ακουσει πρωτο δισκο απο νεα μπαντα εφαμιλλο του "Ξεσαλλονικη" των Σπαθιων.

 

Κατά την γνώμη μου υπάρχουν αντίστοιχοι.

Δεν ξέρω αν είναι εφάμιλλοι των σπαθιών,

αλλά ξέρω ότι πλέον "συνομιλούν" επι ίσοις όροις με τη διεθνή σκηνή.

 

Ακούγεται απολύτως ξεπερασμένο σήμερα να λές "καλό για ελληνικό" όταν κρίνεις ένα ελληνικό σχήμα.

 

Δίσκοι όπως αυτοί του lumiere brother και της Etten είναι εξαιρετικοί.

Αρκεί να έχουμε τα αυτιά μας ανοιχτά. 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... για να μη κανεις τοσο αφελεις ερωτησεις του τυπου

" Τελικά υπάρχει ελληνική μουσική;" :)

Για να μην παρεξηγηθούν οι προθέσεις του δημιουργού του thread, δεν είναι αυτός ο αρχικός τίτλος που ο ίδιος είχε βάλει. Η αφελής ερώτηση μπήκε κατόπιν εορτής από εμένα γιατί ο αρχικός τίτλος "ρίχτε ένα βλέφαρο" δεν είχε το παραμικρό νόημα.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α! δεν εκανα παραθεσεις...οι ερωτησεις ηταν του harilatron.

 

1. Τι πρέπει να χαρακτηρίζει μια σύνθεση/ενορχήστρωση/εκτέλεση ώστε να μπορεί να θεωρηθεί "Ελληνική"?

 

Στιχουργικα η γλωσσα,συνθετικα η στοιχειωδης υπαρξη μουσικης παραδοσης και απ αυτην υπαρχει σε καθε γωνια της χωρας.

 

 

2. το "κλασσης ανώτερη"(sic)?

 

Δεν οριζεται,εδω μιλαμε για την ''ελληνικη'' οχι την sic(που δεν οριζεται...)

 

3. Τι σημασία έχει τελικά να χαρακτηριστεί ένα "μουσικό προϊόν" ελληνικό?

 

Aν ειναι να χαρακτηριστει για την κουβεντα,καμμια.

Αν ειναι να μας θυμιζει τι μουσικη παιζαν και ακουγαν οι παππουδες μας,μεγαλη.

 

4. Τι σημασία έχει να εντοπιστούν 5, 10, 50 άνθρωποι ελληνικής ιθαγένειας που να έχουν γούστο και φαντασία και να ασχολούνται με τη μουσική όταν η συντριπτική πλειοψηφία των συμπατριωτών μας ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ μουσική?

 

Δεν ακουει μουσικη?Και βεβαια ακουει.Το τί ακουει ειναι αλλο θεμα.

 

Όταν διαπιστώσετε ότι δεν υπάρχουν σοβαρές απαντήσεις στα παραπάνω, θα καταλάβετε γιατί το παρόν θέμα είναι καταδικασμένο να φλερτάρει με την ανοησία. (Χωρίς αυτό να σημαίνει κατ ανάγκη ότι οι συμμετέχοντες είναι ανόητοι ή δεν έχουν άποψη.)

 

Απαντησεις υπαρχουν οπως και ανοησια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου