Προς το περιεχόμενο

Πώς θα μάθω σκυλάδικα;


Geor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα νόιζ,μπορεί να σας φαίνεται χαζή η ερώτηση μου ,αλλα χρειάζομαι λίγη βοήθεια από τους σκυλο-πληκτράδες.Εκανα μερικά χρόνια κλασικό ,μετα το παράτησα και τώρα θέλω να αρχίσω με λαικά και μόνο !! Απο τί να αρχίσω ; Θέλω να φτάσω σε ένα επίπεδο μέγιστο ,αλλα δεν ξέρω πως,επίσης έχω πολύ καλή τεχνική αλλά περιορίζομαι μόνο σε πλάτες... Ακούω όσο μπορώ διάφορα κομμάτια και συνχρόνος παίζω ,αλλα δεν μου φτάνει ..

Απο synth ειμαι οκ πάντως! :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καταρχήν πρέπει να κάνεις μια καλή επανάληψη αυτά που ήξερες,γιατί εγώ που άρχισα τώρα μετά από 4 χρόνια απουσίας από το κλασσικό πιάνο που πήγαινα δε θυμόμουν τίποτα.Στη συν.εχεια πρέπει να ξεκινήσεις με βυζαντινές κλίμακες,και έπειτα να αρχίσεις τους αυτοσχεδιασμούς και τα ταξίμια αργότερα.Επίσης θα σου χρειαστεί και η αρμονία πιστεύω.Είμαι στη φασή που μαθαίνω αυτά που σου λέω και για αυτό τα λέω έτσι απλά.Πάντως πολύ δύσκολα δεν είναι,απλά χρειάζεται υπομονή και όρεξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βιβλίο από το οποίο μελετάω εγώ το έχει γράψει ο δάσκαλος μου οπότε δε μπορώ να σου προτείνω κάτι.Πάντως για οποιαδήποτε βοήθεια στείλε μου πμ

Εκτός αυτών θα μπορούσες να μάθεις και διάφορες τεχνικές,πχ:τρίλιες και διάφορους λαϊκούς ρυθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για δάσκαλο-σκυλά και όχι μόνο ,που "νιώθει" σε Ξάνθη/Αλεξανδρούπολη η κάπου εκεί κοντά! Όποιος ξέρει κανέναν που μπορεί να κάνει μαθήματα ιδιαίτερα στείλτε μου pm.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Νομίζω πάντως ότι το θέμα χρήζει μεγαλύτερης ανάπτυξης.

Τι είναι.... επτασφράγιστο μυστικό που κρατά ο κάθε δάσκαλος?

Όσοι γνωρίζουν μεθόδους κλπ ας δώσουν μια βοήθεια.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου έχεις κάνει κάποιο κλασσικό πιάνο, ξεκίνα εντατικά με ασκήσεις κλίμακας, αν και δεν είναι το πάν στα σκυλάδικα, αλλα θα σε βοηθήσουν να ξεναβρείς την ταχύτητα.

 

Ξεκίνα και χρωματική πάρα πολύ, αλλα κυρίως ανα τονικα διαστήματα.

 

Τώρα μέχρι να εξοικειωθείς ξεκίνα να διαλέξεις καμια δεκαριά συγκεκριμένα κομμάτια και μάλλον αφού δουλευεις με κάποιο arranger , βαλε ενα ανάλογο style και αρχισε να δουλευεις με transpose για ποιο γρήγορα , σε κλίμακες ποιο ευκολες όπως από Λα, Απο ρε ή απο μι.

 

Αν είσαι καλύτερο επίπεδο, που χλωμό το βλεπω παρέβλεψε το προηγούμενο βήμα.

 

Μην παλέψεις τόσο με παρτιτούρα , αν είσαι ακουστικός, γιατι οι παρτιτούρες θα περιορίσουν τους χρωματισμούς,

 

Σιγά σιγά θα βρείς τους δρόμους, γιατι τα σκυλάδικα είναι δρόμοι και όχι κλίμακες,

 

Ξεκίνα με χαμηλά tempo σε τσιφτετέλια και ρούμπες ενα ένα κομμάτι πρώτα μόνο με το δεξί, και μετά ακολούθα με το αριστερό τα ακόρντα.

 

Απεφυγε με το δεξί να κάνεις συγχορδίες, και σιγά σιγά τα δακτυλά σου θα πάρουν το δρόμο .

 

Μετα θα δεις οτι οι δρόμοι σου θα εμπλουτίζονται με ημιτονικα γεμίσματα, έτσι τα ονομάζω εγώ , είναι δική μου ορολογία, στυλ tzaze

 

Σε λίγο καιρό αν το παλέψεις , όταν θα καταλάβεις την λογική , δεν θα πιστεύεις πόσο απλότερο είναι απο τα κλασικά η τζαζ και μοντέρνα στυλ.

 

Δούλεψε με κομμάτια που έχουν σόλο που ήδη τα γνωρίζεις.

 

Μπορώ να σου κάνω ιδιαίτερα, αλλά χρεώνω 1000 ευρώ την εβδομάδα για 3 2ωρα, χρεώνω πολύ γιατι ούτως ή άλλως ζω αλλιώς, οπότε μπορεί κάποιος να θέλει να μάθει απο εμένα αυτά που ξέρω, και να κάνω την καλή

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου