Προς το περιεχόμενο

Πώς θα μάθω σκυλάδικα;


Geor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μένα το σκυλάδικο είναι ένα τεράστιο σχολείο που σου μαθαίνει πάρα πολλά πράγματα' date=' όπως να είσαι πάντα σε ετοιμότητα, να ξέρεις να ακούς την επόμενη συγχορδία (σαν ear-training) κτλ.

Αφού ψηθείς στο σκυλάδικο και δεν έχει τίποτα άλλο να σου δώσει τότε θα παίζεις μόνο για λεφτά.

 

Όποιος δεν έχει δουλέψει σε σκυλάδικο και το βρίζει είναι βλάκας

Όποιος έχει φάει τα χρόνια του εκεί μέσα και το υποστηρίζει είναι μαλάκας

 

Αυτά[/quote']

 

+1000000000000000

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι φιλε nikos0937 , είπες σοφά λόγια.

 

+00 :!:

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες εύχομαι να μη με πήρατε στο ψιλό

Παίζω κιθάρα και σίγουρα δεν μπορώ να βοηθήσω έναν πληκτρά στο πώς και τί να παίξει

Απλά είπα κάποια πράγματα περί σκυλάδικου γενικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oxi, νίκο, ισα ίσα, όντως είπες σοφά λόγια,

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σκυλαδικα είναι για γέλια...Εννοείς αυτές τις παπαρι...Που παίζουν

μονόχειρες πληκτράδες ή ότι θες να παίξεις κανονάκι στο πιάνο...Γιατί

τότε ίσως έθεσες λάθος το thread...Αν θες να παίξεις το λεγόμενο

"Πιάνο της Ανατολής" (οι Τούρκοι το λένε "Πιάνο της Τουρκίας!?") Θα

πρέπει όπως σου 'χουν πει να πάρεις βιβλίο με ανατολίτικους δρόμους και όχι

εξελληνισμένους (όλα διατονικά) αφού τα μόρια κάνουν την διαφορά μα ΠΑΝΩ

απ'ολα να ακούσεις πολλά μακάμια για να μπεις στο ύφος.

Αν θες να γίνεις top όπως λες (και αν "το'χεις" θα μπορέσεις) ίσως θα πρέπει

να παρακολουθήσεις κανένα μάθημα με καλό σαζίστα ή και μπουζουξή με

ανατολήτικα χαρακτηριστικά στο παίξιμό του(υπάρχουν και αυτοί)..Το δύσκολο είναι να μεταβιβάσεις το ύφος στα πλήκτρα και στο bend αλλά σε πρώτο στάδιο cdάκια και σκαλίτσες...

Για να κάνεις κάτι καλό χρειάζονται θυσίες...

Για να κάνεις κάτι πάρα πολύ καλό χρειάζονται πάρα πολλές θυσίες...

Καλή δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικότερο απ όλα είναι το ρεπερτόριο. Να ακους και να περνάς συνέχεια παλιά και σχετικά καινουρια κλασικά κομμάτια. Και να μην περιορίζεσαι μόνο στα δικά σου μέρη, πχ σε ενα ρεμπέτικο εκτος απο το μερος του ακκορντεον να ξέρεις και του μπουζουκιου. άν ξέρεις πολλά τραγούδια και σωστά ,μπορεις να σταθείς οπουδήποτε. Και άσε τα μακαμ τα κλάματα και τα πιτσαρισματα για αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το ρεμπέτικο μήπως είναι λίγο άστοχο? Πρέπει να κανεις πρώτα

κλασσικό , μετά 10 χρόνια Jazz και ταυτόχρονα να πας 4 χρόνια Αυστρία για

σολίστας μόνο και μόνο για να ξέρεις τα μέρη του ακορντεόν και του μπουζουκιού μαζί...Με τίποτα...(πλακίτσες πάλι)...

Καλύτερα να καλλιεργήσεις το feeling και να μάθεις να είσαι ακρόατής του εαυτού σου χωρίς να μειώνεις το performance...

Αυτή είναι η ουσία της μουσικής και ας παίζεις 5 νότες (που προσωπικά δεν μου αρκούν) αλλά να τις παίζεις με τρόπο δικό σου.Να είσαι εσύ...Το να

μάθεις τα "μέρη" είναι το μόνο εύκολο αν είσαι λίγο καιρό στην "πιάτσα"...

Και αυτοί οι Τούρκοι δεν ξέρω πως και γιατί αλλά έχουν απίστευτο feeling όπως βέβαια και στις υπόλοιπες χώρες της ανατολής...¶κου μακάμια...Μπες στο

feeling και ίσως συμφωνήσεις μαζί μου στό ότι το κλεφτανατολίτικο σκυλάδικο το ελληνικό , είναι μια πολύ λίγη και κακομεταφερμένη αντιγραφή όπως ίσως και το αμερικανικοβρετανικό παραμορφωμένα ελληνικό ροκ.Γιατί όταν αντιγράφεις σημαίνει πως δεν έχεις τίποτα για να βγάλεις ή κανείς δεν σου δειξε πως να βγάλεις αυτό που έχεις...Και τέλος,ποιός θα μου γράψει ή πού θα βρω κανένα cdάκι Night Ark? Έφαγα τη γη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτή είναι η ουσία της μουσικής και ας παίζεις 5 νότες (που προσωπικά δεν μου αρκούν) αλλά να τις παίζεις με τρόπο δικό σου.

 

Αυτο που λες στη πιατσα το λεμε "γαλλια". Και οργανιστας που δεν ξερει ακριβως αυτο που εγραψε ο συνθετης του τραγουδιου αλλα παιζει οπως λες "5 Νοτες με το δικο του τροπο" δεν μπορει να δουλεψει σε μαγαζι που να χτυπιεται.

Τι να το κανεις το φιλινγκ και τα ωραια ταξιμια οταν δεν ξερεις τις εισαγωγες και τα ακκορντα σε ΟΠΟΙΟ κομματι προκυψει ξαφνικα στη πιστα?

 

Πρωτα μαθαινεις να μιλας μια γλωσσα και μετα να ρητορευεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παιδια τα σκυλαδικα δεν μου αρεσουν ουτε ακν να τα ακουω.Ελληνικα ομως,εντεχνο,λαικο,παιζω πολλα χρονια,και οχι σε μαγαζια αλλα σε συναυλιες με εξεδρες και ολα τα σχετικα...Θελω να πω λοιπον οτι δεν ειμαι τοσο συμφωνος για την ετοιμοτητα που ειπατε.Θα ελεγα το αντιθετο κι ολας,οι ρυθμοι ειναι στανταρ.Αυτο που πιστευω οτι σου καλιεργουν αυτα τα τραγουδια σας ντραμερ ειναι το να εισαι σταθερος.Με λιγα λογια γινεσαι μετρονομος.Σε τετοια κοματια η ταχυτητες και τα παιξιματα ειναι πολυ συγκεκριμενα,και λιγο να το χασεις χανονται ολοι.Και εγω παιζω στα Live χωρις να εχουμε μπασο... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου