Προς το περιεχόμενο

Να πάρω αρμόνιο? και αν ναι ποιο ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

 

Σκέφτομαι να πάρω ενα αρμόνιο, δεν ξέρω όμως αν πρέπει ή αν πρέπει να πάρω κάτι άλλο για να κάνω αυτό που θέλω. Να σας πώ τώρα τι καταστασή μου.

 

Είμαι 100% ερασιτέχνης. Δεν παίζω κανένα όργανο αν και θα ήθελα (Δεν έχω χρόνο, χρήματα πολλά για ωδεία κλπ), αλλά νομίζω οτι ξέρω τα ακόρντα και οτι έχω καλό μουσικό αυτί ωστε να πιάνω την αρμονία.

 

Μέχρι τώρα έκανα το εξής: Είχα ένα midi keyboard και μία audigy καρτα ήχου, έπαιζα ενα-ενα όργανο χωριστά (μπάσο, strings, πιανο κλπ) και τα έκανα record στο sony acid pro. Δηλαδή δεν μπορώ να παίξω ενα τραγουδι (δεν πανε τα δαχτυλα :( )  απλά φτιάχνω ενα τραγούδι κομματι-κομματι και μετα το ενώνω. Για να πάρετε μια ιδέα έτσι έχω φτιάξει αυτά.

 

http://www.youtube.com/watch?v=EMUCKwpqFcU

http://www.youtube.com/watch?v=4PxBW8u0HKM

 

Δεν ξέρω αν αξίζουν και αν έχω κάνει λάθη αρμονίας κλπ. Αν μπορείτε πείτε μου και την γνώμη σας.

 

Ελπίζω μέχρι στιγμής να με καταλαβαίνετε.

 

Τώρα θέλω να απεξαρτοποιηθώ απο τον υπολογιστή και να τα κάνω όλα με αρμόνιο. Γίνεται ? Αν ναι τι θα μπορούσα να πάρω? Θα ήθελα το πολύ μέχρι 400€.

 

Υ.Γ. Καποιοι μου λένε οτι υπάρχει τρόπος να μάθω χωρίς ωδείο. (απο youtube,internet, βιβλία κλπ). Έχουν δίκιο?

 

Ξέρω οτι σας κούρασα

ευχαριστώ

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τώρα έχεις ξεκινήσει είναι πολύ καλά...

 

Καλά θα ήταν να βρεις κάποιον να σου κάνει μαθήματα θεωρητικής και αρμονίας όμως αν θες να συνεχίσεις παρα πέρα, είται σε ωδείο είται ιδιαίτερα.

Αν μάθεις κάποια πράγματα λάθος στην αρχή μετά είναι δύσκολο να τα μάθεις σωστά

και θα σου κακοφαίνεται.

Επίσης σημαντικό είναι να μπορείς να επικοινωνείς με άλλους μουσικούς σε θέματα ρυθμού, tempo, συγχορδιών και να αποκτήσεις καλό μουσικό αυτί.

 

Εξάσκηση και όρεξη για δουλειά θέλει πάνω απ'όλα.

μάθε ένα όργανο και πολύ καλά όμως παρά 5 και λίγο απόλα.... εκτός αν μπορείς να μάθεις και τα 5 πάρα πολύ καλά ;D

η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας μην το ξεχνάς.

 

Από auto accopanniment keyboards κοίταξε από Yamaha & Casio

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να μάθω να κάνω σύνθεση με αυτό τον τρόπο που κάνω μέχρι τώρα χωρίς να μάθω να παίζω?

 

Ξέρεις κάποιο συγκεκριμένο μοντελο να μου προτείνεις? Θέλω να μπορει να κάνει και εγγραφη σε κανάλια.

 

Επίσης είναι απαραιτητο να είναι τα πλήκτρα με ευαισθησια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αν θες να γράφεις χωρίς να παίζεις δεν νομίζω οτι υπάρχει νόημα να πάρεις πλήκτρα... Μπορείς να πας να μάθεις κάπου θεωρεία και αρμονία όπως είπε ο stavros_d80 και να γράφεις μουσική στο cubase με νότες.. (νομίζω ότι υπάρχουν καλύτερα προγράμματα για να γράφεις μουσική με νότες όπως το sibellious αλλά πρέπει να σε βοηθήσει κάποιος άλλος σε αυτό)

Μετά επενδύεις κάποια χρήματα σε 2-3 καλά vst instruments, ή ακόμα και σε hardware όπως το roland soundcanvas από όπου θα παίρνεις καλής ποιότητας ήχους, και είσαι έτοιμος...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να μάθω να κάνω σύνθεση με αυτό τον τρόπο που κάνω μέχρι τώρα χωρίς να μάθω να παίζω?

 

Ξέρεις κάποιο συγκεκριμένο μοντελο να μου προτείνεις? Θέλω να μπορει να κάνει και εγγραφη σε κανάλια.

 

Επίσης είναι απαραιτητο να είναι τα πλήκτρα με ευαισθησια?

 

 

Τι σύνθεση να κάνεις αν δεν ξέρεις που πανε τα 4?

Για να κάνεις σύνθεση πρέπει να ξέρεις πως πρέπει να ακούγεται το μπάσσο, τα drums, τα πλήκτρα, οι κιθάρες, τα riffs, ρυθμό,που θα μπούνε breaks, fill-ins, σκάλες, ανώτερες συγχορδίες... όλα αυτά θέλουν διάβασμα... σαφώς και μπορείς να γράφεις κομμάτια αλλά θα ακούγονται σαν δευτέρας δημοτικού!

 

Από μοντέλα κοίτα www.nakas.gr

Εγγραφή θα μπορείς να κάνεις μέσω audio out δηλ στερεοφωνικού σήματος από το αρμόνιο στη κάρτα ήχου σου... τι εννοείς κανάλια? εαν θέλεις να δουλεύεις vst όργανα μετά θέλεις MIDI χρήση

 

Καλό είναι να έχεις και ευαισθησία και aftertouch για να μάθεις δυναμικές και αν μετά αλλάξεις μοντέλο θα δυσκολεύεσαι να παίξεις πλήκτρα

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγγραφή θα μπορείς να κάνεις μέσω audio out δηλ στερεοφωνικού σήματος από το αρμόνιο στη κάρτα ήχου σου... τι εννοείς κανάλια?

 

Θέλω να μην εχω επαφη με pc. θέλω αν γίνεται απο το αρμονιο να παιζω π.χ. το μπάσο και να αποθηκευεται. Μετά εφόσον παιζει το αποθηκευμενο μπάσο να μπορώ να παίξω το πιανο και ου το καθ'εξης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να μάθω να κάνω σύνθεση με αυτό τον τρόπο που κάνω μέχρι τώρα χωρίς να μάθω να παίζω?

 

Θέλω να μην εχω επαφη με pc. θέλω αν γίνεται απο το αρμονιο να παιζω π.χ. το μπάσο και να αποθηκευεται. Μετά εφόσον παιζει το αποθηκευμενο μπάσο να μπορώ να παίξω το πιανο και ου το καθ'εξης.

 

Αφού λες οτι δεν θες να παίζεις... Τι ακριβώς θες?

Και για ποιό ακριβώς λόγο δεν θέλεις να έχεις επαφή με το pc, εφ'όσων δεν θα παίζεις live (κάτι το οποίο δεν ενδείκνυται το pc) για τη δουλειά που θες θα σου κάνει παπάδες το pc!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού λες οτι δεν θες να παίζεις... Τι ακριβώς θες?

Και για ποιό ακριβώς λόγο δεν θέλεις να έχεις επαφή με το pc, εφ'όσων δεν θα παίζεις live (κάτι το οποίο δεν ενδείκνυται το pc) για τη δουλειά που θες θα σου κάνει παπάδες το pc!

 

Εννοώ οτι δεν μπορω να μάθω να παιζω κανονικα live κλπ. Με το pc δεν θέλω να εχω σχέση γιατι έχω μονο ένα φορητο με την απλη καρτα ήχου του. Θα πάρω αρμόνιο, δεν έχω χρήμα να πάρω και σταθερο pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επιμένω οτι χρειάζεσαι pc και να την ψάξεις εκεί τη δουλειά γιατί θα έχεις καλύτερο έλεγχο και σε μεγαλύτερο βάθος, χωρίς πολλά έξοδα, ακόμα και με ένα απλό laptop(τι laptop έχεις?), και μια κάρτα ήχου των 100 ευρώ και θα 'σαι κυριλέ..

 

Αφού όμως θες κάτι σε πλήκτρα χρειάζεσαι ένα workstation με ενσωματωμένο sequencer (όπως ένα μεταχειρισμένο korg triton classic που λογικά θα το βρεις κανά 600άρι ευρώ, ή ένα korg i30 που έχει στις αγγελίες 400 ευρώ), ή ένα synthesizer και ξεχωριστό midi sequencer για να μπορείς να παίρνεις τους ήχους από το synth και να τους "γράφεις" έναν έναν στο sequencer.

 

Mετά βέβαια πρέπει να βρεις τρόπο να μετατρέψεις τη σύνθεσή σε μορφή audio (ας πούμε mp3) όπου και πάλι η χρήση του υπολογιστή είναι σχεδόν αναπόφευκτη, εκτός αν αυτή τη δουλειά σου την παρέχει το workstation η το synthesizer..

 

Με λίγα λόγια για να βρείς 1 πλήκτρο που να στα κάνει όλα αξιοπρεπώς θες κοντά στο χιλιάρικο... ενώ αν το laptop σου δεν είναι του 1821, με 100 ευρώ για κάρτα, και 100-200 για vsti ή soundcanvas (και 100 για midi keyboard αν δεν έχεις ήδη) καθάρισες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου