Προς το περιεχόμενο

Πριγκιπας και Φτωχος-Εισαγωγη


ex-freemindgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα μικρο δειγμα απο την τελευταια δουλεια που τελειωσα ( επιτελους :roll: ) για το θεατρικο "Πριγκιπας και Φτωχος" σε διασκευη για θεατρικο.

Το κομματι προκειται για το εισαγωγικο θεμα ( περιλαμβανει και φωνη, ομως επειδη θα τραγουδηθει ζωντανα δεν θα την ακουσετε εδω ) του θεατρικου.

Για ολη την παραγωγη εχει χρησιμοποιηθει το Orkester Refill του Reason 3.0.

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/freemindgr/intro.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είσαι...στα όρια του τέλειου. Αυτό που θα πρόσθετα (για τα δικά μου γούστα βέβαια) είναι μικρές πινελιές, δηλ ένα κλαρινέτο σε δευτερο πλάνο με συμπληρωματική μελωδία ακομα και έν Minimoog για να κάνει το αποτέλεσμα αναπάντεχο...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία σύνθεση, μπράβο. Κι εγώ θα ήθελα να ακούσω ένα άλλο όργανο σαν απάντηση στην πρώτη μελωδία, αλλά στο background. Ωραία πράματα

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο, μου άρεσε πάρα πολύ, αν και από τα ηχειάκια του γραφείου.

 

Για δεύτερο θέμα δε νομίζω από τη στιγμή που υπάρχει και φωνή.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο' date=' μου άρεσε πάρα πολύ, αν και από τα ηχειάκια του γραφείου.

 

Για δεύτερο θέμα δε νομίζω από τη στιγμή που υπάρχει και φωνή.[/quote']

 

Το είπα με την προοπτική η δεύτερη μελωδία, να παίζει κάπως και με την πρώτη μελωδία και με τη μελωδία της φωνής. Γούστα είναι βέβαια αυτά, 500 να ρωτήσεις 700 διαφορετικά πράγματα θα ακούσεις.

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ολη την παραγωγη εχει χρησιμοποιηθει το Orkester Refill του Reason 3.0.

 

φαίνεται :x !!!!!!!!! Αν ειχες κοντακτ να παιζει Giga η akai θα ήταν πιο ζωντανο. το τσεμπαλο ήθελε λίγο sustain. αλλα γενικα οι ήχοι πασχουν. η συνθεση δεν ειχε τιποτα το ιδιέταιρο και ειναι φανταζομαι ενταξη για ενα παιδικο θεατρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για το χρονο και τις απαντησεις σας. Να εξηγησω μερικα πραγματα απο τη θεση μου:

 

1. Η χρηση των οργανων εχει γινει με ενα συγκεκριμενο σκοπο. Αφορα την εποχη της Αναγεννησης σαν υφος και προσπαθω να πλησιασω οσο μπορω την εποχη ( κυριως ενορχηστρωτικα ). Η χρηση κλαρινετου ειναι μια καλη ιδεα, ομως η μελωδια ενισχυεται απο τα τσελα και τις βιολες οταν πρεπει. Σε αλλα κομματια προτιμησα ακομα πιο λιτα πραγματα. Τα "ξυλινα" δεν ειχαν και πολυ περαση στις αρχες της Αναγεννησης εξαλλου, εκτος απο κανα φλαουτο με ραφμος ( το οποιο βεβαια δεν μπορεις να βρεις ευκολα σε δειγμα ). Οσο για τη χρηση moog..χεχ..νομιζω πως ειναι περα απο τα ορια της εποχης κατα πολυ.

 

2. Η απαντηση ειναι επισης μια καλη ιδεα, αλλα οταν γραφεις για θεατρο και ιδιαιτερα για ηθοποιους που θα το τραγουδησουν ζωντανα στην σκηνη, προσπαθεις να τους κανεις τη ζωη "ευκολη". Οι ανθρωποι ουτε τραγουδιστες ειναι, ουτε η δουλεια τους ειναι αυτη. Αρα πρεπει να ερθω με μια απλη ενορχηστρωση και ενα ευκολο κομματι, το οποιο ομως να ακουγεται ευχαριστα και να γινεται "πιπιλα" στους ηθοποιους.

 

3. Η χρηση των ξυλινων πνευστων απο μενα, γινεται κυριως σε κομματια που αποπνεουν μια μελαγχολια. Πχ, απο το ιδιο θεατρικο

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/freemindgr/kai%20etsi%20perase.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και ειναι φανταζομαι ενταξη για ενα παιδικο θεατρο

 

Ένταξη? :? Δεν καταλαβα ακριβως :(

 

Το τσεμπαλο δεν ειναι απο το Orkester, αλλα απο το βασικο refill του reason για το NNXT. Δεν θα υπερασπιστω τα δειγματα του Orkester, ομως με εξαιρεση τα Vienna, νομιζω πως ειναι πολυ καλυτερο απο το Garritan personal orchestra ή το Edirol Orchestra Edition. Και για δουλειες που γινονται με καποιο προϋπολογισμο ειναι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου