Προς το περιεχόμενο

Ανταλλακτικά για Fender Jaguar


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα εξηγει ολα στο site . ;)

 

http://video.google.com/videoplay?docid=2737677517114398823#

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν το σκέφτεσαι για Mastery....

....τι χορδές χρησιμοποιείς?

 

Προσοχή, γιατί η Mastery δεν "συνεργάζεται" με σετ χορδών που έχει τυλιχτή Σολ! Πχ τα περισσότερα σετ Flatwound ή και κάποια Round "παραδοσιακά". 'Εκτός και αν είσαι τυχερός....  :P

 

Ένας ακόμη λόγος που δεν συμπαθώ και ιδαίτερα αυτή τη γέφυρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το σκέφτεσαι για Mastery....

....τι χορδές χρησιμοποιείς?

 

Προσοχή, γιατί η Mastery δεν "συνεργάζεται" με σετ χορδών που έχει τυλιχτή Σολ! Πχ τα περισσότερα σετ Flatwound ή και κάποια Round "παραδοσιακά". 'Εκτός και αν είσαι τυχερός....  :P

 

Ένας ακόμη λόγος που δεν συμπαθώ και ιδαίτερα αυτή τη γέφυρα...

 

εγω παντως με τυλιχτη σολ την εχω τεσταρει και μια χαρα συνεργαζεται...ετσι κι αλλοιως απο tele καλυτερα ιντοναρει... ;) (ε,και να λεμε & του στραβου το δικιο οσοι παιζουν με jag & jm δεν θα πεθαινουν κι ολας στην περιπτωση που βαζοντας 13αρες flat με wound G η κιθαρα δεν  θα ιντοναρει 100% στα τελευταια 5 ταστα.... :))

 

παντως με τα popular gauges της εποχης μας (αυτα χωρις τυλιχτη σολ) ιντοναρει ΤΕΛΕΙΑ.

 

ο αλλος λογος ποιος ειναι που δεν τη συμπαθεις?

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις και άδικο απλά είναι ένας λόγος παραπάνω...

 

Από συμφορουμίτες πάντως, σε ξένα φόρουμ, έχουν πρόβλημα με τυλιχτές Σολ. Μερικοί είναι τυχεροί και η κιθάρα τους ιντονάρει μια χαρά, άλλοι συμβιβάζονται και άλλοι βάζουν σύρμα.

 

Με τα popular gauges εννοείται "κάθεται" τέλεια!

 

Προσωπικά, δεν συμπαθώ το design, το κόστος, που δεν μπαίνει το καπάκι της original  ;D (πλάκα κάνω, το έχω βγάλει από την πρώτη μέρα αφού με ενοχλεί για mute) και ο παραπάνω λόγος μιας και έχω συνηθίσει με τυλιχτή Σολ. Επίσης, δεν βρίσκω αφορμή να αλλάξω την στοκ γέφυρα μιας και δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok "κατασκεύασα" δικιά μου βίδα στήριξης του saddle ακριβώς στις ίδιες διαστάσεις με την original.

 

Τώρα εξηγήστε και στον αδαή της παρέας γιατί γίνεται λόγος ειδικά για την G?Τι σημαίνει "wound G" κλπ. Έχει να κάνει με την διάμετρο? 0.18?

 

Με το ύψος των saddles τι γίνεται?Δεν μιλάει ξεκάθαρα στο άρθρο!

~Welcome To My Nightmare~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσέξεις τις χορδές σου, μερικές είναι "τυλιχτές" πχ όπως οι E,A,D και οι άλλες είναι σύρμα. Σε μερικά σετ όμως είναι και η G τυλιχτή!

 

Στην Mastery, όμως, δεν μπορείς να ρυθμίσεις το saddle της G ώστε να είναι πιο "κοντή" η χορδή από την D! Στην φωτό παρακάτω φαίνεται πως είναι ( συνήθως ) τα saddles όταν η κιθάρα είναι intonated.

 

bridges.gif

 

Στο πρώτο σχέδιο φαίνεται πώς συνήθως είναι με τυλιχτή Σολ και στο δεύτερο με όχι-τυλιχτή Σολ.

Λέω, συνήθως, γιατί καμιά φορά η κιθάρα μπορεί να είναι intonated και τα saddles να ακολουθούν άλλη φορά....  

 

Με το ύψος τι πρόβλημα έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok "κατασκεύασα" δικιά μου βίδα στήριξης του saddle ακριβώς στις ίδιες διαστάσεις με την original.

 

Τώρα εξηγήστε και στον αδαή της παρέας γιατί γίνεται λόγος ειδικά για την G?Τι σημαίνει "wound G" κλπ. Έχει να κάνει με την διάμετρο? 0.18?

 

Με το ύψος των saddles τι γίνεται?Δεν μιλάει ξεκάθαρα στο άρθρο!

 

μην ασχολεισαι καν μια και κατα 99,9% δεν παιζεις με τυλιχτη σολ ,ετσι δεν ειναι? ;D

 

τα σελακια τα ρυθμιζεις σε οτι υψος θελεις στην mastery.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου